Narodowcy spalili flagę UPA podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego [WIDEO]

Grupa młodych ludzi demonstracyjnie spaliła flagę UPA podczas obchodów rocznicy Godziny W w centrum Warszawy. Wznosili m.in. okrzyki "Znajdzie się kij na banderowski ryj!?.
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w samym centrum stolicy zgromadziły się tłumy. O godzinie 17 na rondzie Dmowskiego pamięć powstańców uczczono minutą ciszy, odpalono race, śpiewano hymn, wznoszono okrzyki "Cześć i chwała bohaterom!".

Umieszczone w serwisie YouTube nagranie pokazuje jednak, że nie dla wszystkich zgromadzonych była to chwila refleksji i zadumy - niewielka grupa uczestników obchodów postanowiła spalić czerwono-czarną flagę UPA, czyli Ukraińskiej Powstańczej Armii. Jej demonstracyjne podpalenie, nagrywane i fotografowane, odbyło się na tle transparentu "Narodowa Wolna Polska".Młodzi ludzie wznosili także okrzyki: "Znajdzie się kij na banderowski ryj!" i "Zbrodnie UPA pamiętamy, banderowcom żyć nie damy!". Spaloną flagę podeptano i opluto. Incydent nie wzbudził jednak większego zainteresowania zgromadzonych w pobliżu osób.

"Szanuję" i "prowokacja"

Nagranie trafiło m.in. na serwis Wykop.pl, którego uczestnicy przyjęli je z mieszanymi uczuciami. "Oczywiście nie mogli normalnie oddać hołdu powstańcom, muszą robić jakieś prowokacje", pisali niektórzy, jednak inne komentarze wyrażały poparcie dla tej demonstracji.

Zdjęcia z tego wydarzenia zostały dostrzeżone także przez ukraińskich internautów - można je zobaczyć m.in. w portalu LiveUAmap.com, który na bieżąco relacjonuje najważniejsze wydarzenia związane z konfliktem na Ukrainie.

Poniżej można zobaczyć całe nagranie (scena podpalenie ma miejsce ok. 3.50).Czym była UPA?

UPA to zbrojna organizacja, założona w 1942 roku przez frakcję banderowską Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jej celem było stworzenie niepodległej Ukrainy. UPA walczyła podczas drugiej wojny światowej zarówno przeciw Niemcom, jak i ZSRR, a także polskiej i sowieckiej partyzantce. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów. Oblicza się, że w wyniku działań UPA mogło zginąć nawet do 100 tys. Polaków.

W maju 2015 roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę, która uznaje prawny status uczestników walk o niepodległość kraju w XX wieku, w tym członków Ukraińskiej Armii Powstańczej.Więcej o:
Komentarze (568)
Narodowcy spalili flagę UPA podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego [WIDEO]
Zaloguj się
 • Oceniono 5 razy -5

  Ku.wa bo sie pogubiłem. Jaką tezę forsujemy na dzień dzisiejszy? Ukraińscy nacjonaliści są dobrzy a polscy nie? Banderowcy walczą o wolną Ukraine a polscy to spadkobiercy nazistów? Dobrze odgaduję? Zreszta zapomniałem - wszystko co polskie jest gów.iane

 • pascvale

  Oceniono 5 razy -3

  Brawo, tak trzymać.

 • merkury-3

  Oceniono 7 razy -5

  Spalili banderowska flage zbrodniczej organizacji psychopatycznych sadystow z tzw UPA dobrze zrobili, bo to byla potworna zbrodnia na polakach o ktorej tzw polski rzad probuje zapomniec . Zydzi przypominaja polakom codziennie kazdego zamordowanego zyda my powinnismy codziennie przypominac ukraincom , szczegolnie jak rzad w kijowie uznaje tych zwyrodnialcow za bohaterow

 • jazmig

  Oceniono 7 razy 1

  UPA była organizacją zbrodniczą, współpracującą z Niemcami podczas II wojny światowej (walczyła z nimi ramię w ramię) i zajmującą się głównie mordowaniem Polaków, Żydów i innych narodowości nieukraińskich, w celu uzyskania tzw. samostijnoj Ukrainy. Z sowietami walczyli krótko, bo sowieci się z nimi nie patyczkowali i ich wytłukli do nogi. Natomiast w polskich Bieszczadach walki trwały dłużej, a po śmierci gen. Świerczewskiego polskie władze zrealizowały jego plan i wysiedliły wszystkich mieszkańców Bieszczad w różne regiony Polski. Po tym wysiedleniu walki tam wygasły.

 • stereotyp76

  Oceniono 10 razy 2

  Jaki zgrabny, słodkopierdzący eufemizm: "działania przeciw ludności cywilnej" na określenie masowych mordów na bezbronnych. Nowomowa ma się dobrze.

 • spedfan76

  Oceniono 11 razy 5

  spalili banderowską a nie ukraińską to o co se banderowskie prostytutki plujecie.Brawo

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 13 razy 5

  Czyżby Gazeta realizowała trzyczęściową "Uchwałę Krajowego Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów" z 22 czerwca 1990 roku? W trzeciej części zaleca się nacjonalistom ukraińskim wchodzić do redakcji polskich i kształtować przychylność Polaków do nowej historii OUN i UPA.

 • kupaczewski

  Oceniono 4 razy 2

  6 milionów Żydów zgineło przez działania wojenne SS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX