Akrobacje polskiego pilota hitem sieci. Kim jest kapitan Adrian Rojek, "powietrzny ekwilibrysta"? [WIDEO]

Kapitan włącza silnik miga. Po chwili jego maszyna spektakularnie wzbija się w niebo, "stojąc" niemal w idealnym pionie. Nagranie z pokazu, a zwłaszcza start Polaka, w ciągu zaledwie kilku dni obejrzano już ponad 3,5 mln razy. Kim jest kapitan Adrian Rojek - pilot, który robi furorę w sieci?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Polska załoga zaprezentowała się na dorocznym Royal International Air Tattoo w bazie RAF-u na południu Anglii. RIAT to największe międzynarodowe pokazy lotnictwa wojskowego. Tysiące widzów obserwowało, jak kpt. Adrian Rojek włącza silnik swojego miga, by po chwili "postawić" maszynę w pionie i wzbić się w niebo niczym rakieta:Start samolotu nagrało wielu pasjonatów lotnictwa, dzięki czemu można obejrzeć ten karkołomny manewr z kilku perspektyw:Internauci są jednomyślni: "niesamowite", "klasa", "polscy piloci są najlepsi na świecie". Podobną opinię ma brytyjski serwis Evolution, który cytuje Wyborcza.pl. "Ten mig-29 należy do polskich Sił Powietrznych, co wszystko wyjaśnia. Powszechnie wiadomo, jak dobrze wyszkolonymi pilotami są Polacy" - czytamy.

Ze Szkoły Orląt na międzynarodowe pokazy

Mistrzem powietrznej ekwilibrystyki jest kpt. pil. Adrian Rojek z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. Rojek jest absolwentem słynnej Szkoły Orląt w Dęblinie, gdzie przez kilka lat był też instruktorem.

Jak informuje portal AviaTeam.pl, kapitan Rojek został skierowany do Mińska Mazowieckiego, gdzie zdobywał kunszt lotniczy pod okiem ppłk. pil. Roberta Kozaka. Później trafił do grupy akrobacyjnej. "W roli pilota pokazowego widział go już znacznie wcześniej mjr pil. Artur Kałko, który po niedługim czasie zaproponował ówczesnemu dowódcy przeszkolenie świetnie spisującego się Adriana do wykonywania pilotażu indywidualnego. Wybór ten, jak się dziś okazuje, był bez wątpienia strzałem w dziesiątkę" - czytamy.

Portal nazywa Rojka "powietrznym ekwilibrystą" i zwraca uwagę, że pilot stale rozbudowuje i udoskonala swój pokaz. Jak dodaje, jest "skromny i otwarty na sugestie ze strony wielbicieli".

Mikoyan-Gurevich MiG-29A Fulcrum, lokalizacja: Malbork - (EPMB), autor: Krzysztof Kirschenstein

Lotnicy prezentują bohaterów narodowych

W 2012 roku zespół Rojek-Kałko podczas RIAT został wyróżniony za najlepszy pokaz w powietrzu w wykonaniu załogi zagranicznej. - Jesteśmy zaskoczeni, nie spodziewaliśmy się żadnej nagrody. Byliśmy bardzo szczęśliwi, że zostaliśmy tu zaproszeni i mieliśmy możliwość zaprezentowania polskich Sił Powietrznych i naszych narodowych bohaterów - mówił wówczas ppłk Kałko w rozmowie z portalem Lotnicza Polska..

Narodowi bohaterowie, o których mowa, to warszawscy Kosynierzy - legendarny Dywizjon 303, biorący udział w Bitwie o Anglię. Niektóre samoloty z 23. BLT mają wymalowane znaki eskadrowe Kosynierów i twarze słynnych lotników. Co więcej, gdy samoloty te mają być prezentowane za granicą, załoga bierze ze sobą ulotki prezentujące patronów i rozdaje je podczas imprez lotniczych.

Mikoyan-Gurevich MiG-29 Fulcrum, lokalizacja: Malbork - (EPMB), autor: Krzysztof Kirschenstein

Świat z kabiny pilota

Akrobacje Rojka dotarły do szerszego grona odbiorców już przed dwoma laty, gdy w sieci pojawił się film nagrany częściowo w kokpicie pilota. Widok ziemi zza jego głowy, podczas gdy samolot leci prostopadle do pasa startowego, robi piorunujące wrażenie. Mimo to nie polecamy go osobom cierpiącym z powodu lęku wysokości:Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: