"Ja się nie poddałem"- mówi Tomek Kowalski. Jest pierwszym artystą, który zagra koncert w egzoszkielecie

Wypadek na motocyklu diametralnie zmienił jego życie. Ale on nie odpuścił. Tomek Kowalski, zwycięzca show "Must be the music?, wraca do śpiewania. Dzisiaj wystąpi na Woodstocku. Pojawi się na scenie dzięki specjalnemu egzoszkieletowi, w towarzystwie rehabilitanta.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tomek Kowalski w show Polsatu zachwycił jurorów i publiczność. Jego kalendarz zapełnił się terminami koncertów. - Wszystko skończyło się w sekundy - wspomina.

Rok temu w jego motocykl wjechał samochód. Kierowca wymusił pierwszeństwo, Tomek trafił do szpitala. Był w śpiączce, a gdy lekarze go wybudzili, dowiedział się, że jest sparaliżowany od pasa w dół. - Ja się nie poddałem. Pięć razy w tygodniu mam rehabilitację. Ona sprawia, że odżywam. Moje płuca i przepona są silniejsze, co jest bardzo ważne dla muzyka - podkreśla.

Służyły amerykańskim żołnierzom, teraz pomagają w rehabilitacji

W rehabilitacji pomaga Tomkowi Kowalskiemu egzoszkielet (jego właścicielem jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA). To urządzenie było wykorzystywane przez amerykańskich żołnierzy do noszenia ciężkich ładunków. Osoby takie jak Tomek, z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, na nowo uczą się w nim chodzić. Egzoszkielet sam ocenia, jaką siłę ma w danej sekundzie pacjent i ustawia parametry tak, by zmuszać go do odpowiedniego wysiłku. Kosztuje prawie pół miliona.

- W egzoszkielecie znowu mogę chodzić. To daje mi nadzieję, że za dwa, trzy miesiące wydam solową płytę, a potem drugą z moim zespołem FBB. Zrobimy klip i na dobre wrócę do muzyki, do koncertów - opowiada Tomek.

"Żeby tylko stanąć stopami na ziemi"

Marzy, że kiedyś sam stanie na scenie. - Żeby tylko stanąć stopami na ziemi. Nie muszę zaraz biegać czy grać w piłkę - żartuje.

Tomek Kowalski pisze bloga na portalu mamwyzwanie.pl. Sam się dziwi, że tak szczerze dzieli się z ludźmi swoimi przeżyciami. Jest silny i uparty. Chce śpiewać. Będzie śpiewać.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (65)
"Ja się nie poddałem"- mówi Tomek Kowalski. Jest pierwszym artystą, który zagra koncert w egzoszkielecie
Zaloguj się
 • xj220

  Oceniono 1 raz 1

  Czad, życzę powodzenia na koncercie ;) I po nim, oczywiście.

 • Arek Lipiec

  Oceniono 4 razy 4

  ja też sie nie poddaje jestem w takiej samej sytuacji jak ta gwiazdeczka różnica taka że ma sponsora!bez sponsora dalej leżał by w łóżku i świat by o nim zapomniał!

 • starblast

  Oceniono 9 razy 7

  Zaraz ktoś mnie za to zminusuje, ale takie rzeczy umożliwia nowa technologia, nauka. Religia skazałaby tego chłopaka na cierpienie, "cud" uzdrawiania w takich przypadkach nie pomaga, modlitwa może co najwyżej służyć psychice, ale ciała nie naprawi. 3...2...1...

 • Oceniono 5 razy 5

  Az milo posluchac . Bardzo pozytywnie nastawiony mlody czlowiek , mimo kalectwa nie pddaje sie i nie narzeka jak wiekszoasc Polakow . Brawo panie Tomku i zycze wszystkiego najlepszego

 • czysty.harry

  Oceniono 8 razy 8

  Trzymam kciuki za Ciebie ! Dasz radę!

 • silesiag

  Oceniono 15 razy -7

  samochód w niego wjechał ... sorry ale jak widze jak jeżdżą ci debile na motorach to życze im jak najgorzej.

 • compor

  Oceniono 16 razy 14

  statystyki są nieubłagane - 1 na 4 motocyklistów, będzie miał ciężki wypadek lub zginie. Zenkowi, Bolkowi i Cześkowi się udało, niestety Tomaszowi nie. I naprawdę dobrze, że po takim tragedi, twardo walczy o swoje. TAk trzymać!

 • de.fect

  Oceniono 14 razy 14

  Tomku medycyna robi postępy ale potrzebna jest siła woli taką jaką Ty posiadasz. Minęło 50 lat od mojego wypadku w którym straciłem nogę. Wróciłem do życia, pogrywam dalej. Cieszę się życiem na lądzie i wodzie. Życzenia na dalszą drogę życia od de.fecta.
  Pozdr AW iam
  w wolnej chwili luknji tu www.fotosik.pl/u/grosz47/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX