Irak, rozczarowany USA, zwraca się ku Rosji. Ta wkracza do akcji - przekaże broń do walki z IS

Rosja dostarczy Irakowi sprzęt wojskowy do walki z Państwem Islamskim - wynika z nieoficjalnych informacji rosyjskich mediów. I choć Moskwa od dawna wysyła do Iraku broń, ten krok może oznaczać, że w wojnę na Bliskim Wschodzie wkrótce zaangażuje się kolejny wielki gracz.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rozmowy między przedstawicielami irackiego i rosyjskiego MON były tajne - wiadomo tylko, że ich temat był związany "ze współpracą wojskowo-przemysłową".

"Niezawisimaja Gazieta" podaje jednak, powołując się na nieoficjalne źródła, że "obie strony rozmawiały o dostarczeniu Irakowi systemów artylerii, broni przeciwpancernej, bombowców dalekiego zasięgu i myśliwców".

Iracka armia już korzysta z dostarczonych przez Rosję śmigłowców Mi-35M oraz Mi-171SH, myśliwców Su-25 czy ciężkich miotaczy ognia TOS-1A. Do tej pory o zaangażowaniu Rosji w walce z Państwem Islamskim nie mówiło się jednak głośno."Irak rozczarowany pomocą z USA"

Jak podaje "Niezawisimaja Gazieta", władze Iraku mają być rozczarowane dotychczasową pomocą oferowaną przez Stany Zjednoczone. Dlatego chcą, by Rosjanie prowadzili też szkolenia irackiej armii, czym dotychczas zajmowało się wojsko USA.

Iraccy wojskowi są wściekli na Stany Zjednoczone również za to, że te kierują część pomocy wojskowej bezpośrednio do walczących z islamistami Kurdów, którzy zajmują obszar północnego Iraku.Władimir Putin od dawna podkreśla, że Irak "jest długoletnim, zaufanym partnerem w regionie". Zacieśnienie współpracy może być dla Rosji tym ważniejsze, że USA właśnie porozumiały się z Turcją w sprawie udostępnienia ich samolotom lotniska wojskowego na wchodzie kraju.

"Zniszczenie struktur kalifatu może zająć nawet dziesięć lat"

Państwo Islamskie zajmuje około jednej trzeciej terytorium Iraku. W połowie lipca władze kraju ogłosiły rozpoczęcie szeroko zakrojonej ofensywy mającej na celu wyzwolenie prowincji Anbar, na zachód od Bagdadu.

Wojskowi chcą przede wszystkim odbić dwa największe miasta, Ramadi i Faludżę. Choć dowódcy irackiej armii zapowiadają już drugą fazę operacji, jak na razie walka toczyła się tylko na przedmieściach tych miast.Pentagon nie podziela optymizmu irackiej armii w planach pokonania Państwa Islamskiego. Zdaniem amerykańskich wojskowych "zniszczenie struktur kalifatu" może zająć nawet dziesięć lat. Z kolei eksperci z niezależnych jednostek badawczych spekulują, że Irak może być zmuszony bronić Bagdadu przed islamistami.

"Państwo Islamskie rekrutuje obywateli ponad 100 krajów"

Już w maju iracki premier Hajder al-Abadi w czasie spotkania w Moskwie z szefem rosyjskiego rządu Dmitrijem Miedwiediewem zaapelował o większe zaangażowanie w walkę przeciwko Państwu Islamskiemu.

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow przy tej okazji potwierdził, że Rosja jest gotowa odpowiedzieć na "wszelkie prośby" o dostarczenie uzbrojenia ze strony Bagdadu "bez warunków wstępnych".

Także w środę szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow oświadczył na konferencji poświęconej bezpieczeństwu, że Państwo Islamskie rekrutuje obywateli ponad 100 krajów i stanowi w długiej perspektywie zagrożenie dla globalnej stabilności.

W czasie konferencji w Jarosławiu zaznaczył, że celem IS jest zbudowanie globalnej sieci "uśpionych komórek", które będą w stanie zagrozić bezpieczeństwu i terytorialnej integralności w krajach pochodzenia rekrutów. Bortnikow zaapelował o ściślejszą współpracę międzynarodową w celu tropienia rekrutów z IS oraz odcięcia źródeł finansowania organizacji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: