Dentysta z USA zabił lwa Cecila, symbol Zimbabwe. Za polowanie zapłacił ponad 50 tys. dolarów. Teraz tłumaczy

Stomatolog dr Walter Palmer uczestniczył w polowaniu w Zimbabwe, podczas którego ustrzelił lwa Cecila, jedną z największych atrakcji kraju. Po tym, jak w sieci zaczęły krążyć jego dane personalne, dentysta wystosował oświadczenie. Tłumaczy w nim, że padł ofiarą nieuczciwych przewodników.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

13-letni Lew Cecil - najbardziej znane zwierzę w parkach narodowych Zimbabwe - został zastrzelony przez amerykańskiego dentystę dr. Waltera Palmera, który miał za tę "rozrywkę" zapłacić kilkadziesiąt tysięcy dolarów.

"Zatrudniłem kilku profesjonalnych przewodników, którzy zapewniali wszystkie pozwolenia. O ile mi wiadomo, wszystko było przeprowadzone prawidłowo i legalnie" - napisał Palmer i dodał: "Do końca polowania nie wiedziałem, że lew był miejscowym ulubieńcem".

Myśliwy zapewnia jednocześnie, iż bardzo żałuje, że "zajęcie, które kocha i uprawia w sposób odpowiedzialny i legalny" doprowadziło do śmierci lwa Cecila.Palmer nieprędko zapomni o polowaniu w Zimbabwe. Po tym, jak internauci zidentyfikowali mężczyznę, podali jego adres i numer telefonu, jego gabinetowi dentystycznemu wystawiono tysiące negatywnych opinii, a on sam otrzymał wiele pogróżek.

Okrucieństwo polowania na Cecila

Oburzenie na stomatologa jest wywołane nie tylko samym faktem zabicia lwa, ale też sposobem, w jaki tego dokonano. Palmer miał zwabić Cecila poza terytorium Parku Narodowego Hwange (zabijanie zwierząt na jego terenie jest zakazane), a następnie strzelił do niego z łuku. Lew jednak nie zginął od razu. Ponad 40 godzin później "profesjonalny" myśliwy znalazł cierpiące zwierzę i dobił je z broni palnej. Skóra Cecila została wtedy dostarczona Palmerowi jako trofeum.

Pozostałości ciała lwa zostały pozostawione na obrzeżach Parku, a myśliwy próbował zniszczyć obrożę GPS, którą nosił Cecil. Według organizacji Lion Aid, wabik mógł być założony na leoparda, ale "trafił się" lew. Ich zdaniem, takie sytuacje mogą zdarzać się znacznie częściej, jednak akurat to zwierze było dobrze znane i dlatego przestępstwo wyszło na jaw.Lew Jericho, który zajmie teraz pozycje Cecila, najprawdopodobniej zabije teraz potomstwo zastrzelonego lwa. Dzieje się tak, ponieważ nowy samiec alfa dąży do jak najszybszego posiadania potomstwa. Samice nie dopuszczają go jednak do kopulacji, dopóki opiekują się młodymi, a więc tymi, które nie mają jeszcze 1,5 roku.

Zatrzymanie myśliwego

Policja skonfiskowała trofeum i aresztowała Theo Bronkhorsta, myśliwego z agencji Bushman Safari, który miał asystować dentyście w polowaniu na lwa. "Nie wiedzieliśmy, że to znany lew. Miałem dla mojego klienta licencję na zabicie lwa z łuku" - powiedział w rozmowie z The Telegraph. Park Narodowy Zimbabwe zaprzeczył jednak, by myśliwy miał zezwolenia na polowanie.

Myśliwy, a także właściciel terenu, na który zwabiono Cecila staną przed sądem 6 sierpnia. Nie wiadomo, czy konsekwencje poniesie dr Palmer. Gdyby był obywatelem Zimbabwe, zostałby oskarżony o kłusownictwo, za co grozi od dwóch do pięciu lat pozbawienia wolności.

W sieci już ponad 60 tys. osób podpisało petycję skierowaną do prezydenta Zimbabwe. Sygnatariusze żądają, by parki narodowe przestały wydawać jakiekolwiek pozwolenia na polowanie.

Inne polowania

W sieci można znaleźć wiele zdjęć z innych polowań Palmera. Wśród "zdobyczy" były m.in. nosorożce, łosie, gepardy czy niedźwiedzie.Stomatolog pisał o swojej pasji nawet na stronie internetowej gabinetu dentystycznego. Witryna nie jest już dostępna.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (135)
Dentysta z USA zabił lwa Cecila, symbol Zimbabwe. Za polowanie zapłacił ponad 50 tys. dolarów. Teraz tłumaczy
Zaloguj się
 • k_r_m

  0

  jak widać stomatolodzy za dużo zarabiają,
  od kilku lat nie musiałem korzystać z ich usług aż się trafiło i ukruszyła się plomba,
  okazało się, że musi być wykonane leczenie kanałowe, póki co:
  - 50zł za zabezpieczenie zęba
  - 150zł na kolejnej wizycie za założenie czegoś tam
  - 300zł na kolejnej za usunięcie nerwów z kanałów
  - i aż strach pomyśleć ile będzie na kolejnej gdzie ma być wyleczony kanałowo
  taniej byłoby sobie wstawić chyba ząb ze złota, 6 lat temu ceny za takie usługi były zdecydowanie niższe

 • atos38

  0

  Strzelanie do dzikich zwierząt żyjących w swoim naturalnym środowisku POWINNO BYĆ ZABRONIONE

 • kozi.odbyt_gazeta.pl

  Oceniono 1 raz 1

  człowiek w imię supremacji powinien systematycznie likwidować wrogie gatunki i zastępować genetycznie modyfikowanymi niegroźnymi organizmami przynoszącymi zysk ekonomiczny.

 • kapica06

  0

  Czytam i nie wierzę! Facet jest upośledzony umysłowo, kocha ten sport , zabija i się fotografuje na tle "zdobyczy" którymi były m.in. nosorożce, łosie, gepardy czy niedźwiedzie. A teraz lew! W ogóle dlaczego pozwala się na zabijanie tych zwierząt?! Normalny człowiek, nawet myszy nie skrzywdzi! Pszczoła jak wpadnie, to do szklanki i za okno, muchę , też za okno, jak się da cholera, komara to i owszem się pacnie;) I tyle!

 • wojvimat

  Oceniono 2 razy 0

  dla mnie to jest niepojęte dajcie mi tego ch.. ja wiem jak mu się odpłacę za Cecila a czy on jeszcze zyje dziwię się

 • grzegorz smigiel

  Oceniono 1 raz 1

  Ten lew sprawił,że cieszę się z porażki wyborczej Komorowskiego,bo on też strzela do bezbronnych i jakby był dentystą z Ameryki,
  bez skrupułów ustrzeliłby sobie takiego lwa,jak ten z Zimbabwe.
  Z biedy cieszą go tylko męczarnie lisów, dzików i bezpańskich psów.
  Z Dudy tez nie jestem dumny, ale to już inny problem.

 • q-ku

  Oceniono 3 razy 3

  debill spalił 3 tony paliwa lotniczego, zabił zwierzaka i generalnie jest wrzodem dla planety

 • Zdzisław Wanat

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejny 'debil z flintą' i do tego kretyńskie tłumaczenie. Sam pomysł zabijania zwierząt dla rozrywki świadczy o niedorozwoju umysłowo-emocjonalnym, debilu!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX