Jak odkrywamy nowe planety, takie jak Kepler-452b? Naukowcy mierz± "puls" gwiazd

- Dzi¶ Ziemia jest trochê mniej samotna - powiedzia³ Jon Jenkins, analityk NASA z zespo³u, który odkry³ "starsz±, wiêksz± kuzynkê Ziemi", planetê Kepler-452b. Naukowcy s± w stanie odkryæ planety odleg³e o biliony kilometrów, mierz±c ¶wiat³o emitowane przez gwiazdy.

Chcesz wiedzieæ szybciej? Polub nas

Kepler-452b - jedna z 12 nowych planet, których odkrycie og³oszono na konferencji NASA - jest o ponad po³owê wiêksza od Ziemi i znajduje siê w tzw. ekosferze - czyli jest w takiej odleg³o¶ci od swojej gwiazdy, ¿e mo¿e tam wystêpowaæ woda w stanie ciek³ym.

Planeta jest starsza od Ziemi, dziêki czemu jej zbadanie mo¿e daæ naukowcom wgl±d w przysz³o¶æ naszego globu. Odkryto j± za pomoc± teleskopu Kepler. Mierzy on jasno¶æ gwiazd.

Za ka¿dym razem, gdy planeta przecina liniê miêdzy teleskopem a gwiazd±, jasno¶æ nieznacznie spada. Przedstawione graficznie, przypomina to nieco wykres EKG - swoisty "puls" gwiazdy. Powtarzaj±cy siê "puls" pozwala okre¶liæ orbitê i wielko¶æ planety.



Teleskop Kepler ju¿ od sze¶ciu lat poszukuje odleg³ych ¶wiatów, o warunkach podobnych do tych panuj±cych na Ziemi. Jego pierwszym odkryciem by³a Kepler-20e, planeta orbituj±ca gwiazdê mniejsza od S³oñca. Niestety, znajduje siê ona du¿o bli¿ej swojej gwiazdy - okr±¿enie jej zajmuje tylko sze¶æ dni - w zwi±zku z czym jest bardzo gor±ca i nie ma tam p³ynnej wody.

kepler



3 Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!