Kepler-452b. NASA odkryła "starszą, większą kuzynkę Ziemi". "Dziś nasza planeta jest trochę mniej samotna"

- To fascynujące! Jeśli wysłalibyśmy tam rośliny z naszej planety, możliwe, że normalnie by rosły - mówią naukowcy. Planeta Kepler-452b jest starsza od Ziemi, o ponad połowę większa i znajduje się w tzw. ekosferze - czyli jest w takiej odległości od swojej gwiazdy, że może tam występować woda w stanie ciekłym.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasCO WIEMY O NOWEJ PLANECIE:

1. Na Keplerze-452b może istnieć życie

2. Jeśli wyślemy tam nasze ziemskie rośliny, możliwe że przeżyłyby

3. Nowa planeta znajduje się 1400 lat świetlnych od nas

4. Rok trwa tam 385 dni

5. Ma najprawdopodobniej skalistą powierzchnię

Planeta została odnaleziona przez teleskop Kepler - od niego wzięła się też jej robocza nazwa. Kepler-452b leży w gwiazdozbiorze Łabędzia, 1400 lat świetlnych od nas, a jej średnica jest większa od średnicy Ziemi o ok. 60 proc.

HTML5 Icon

Wcześniej udawało się odkryć światy o mniej więcej takiej wielkości, jednak Kepler-452b krąży też wokół gwiazdy bardzo podobnej do Słońca, a także w odległości zbliżonej do tej dzielącej Ziemię od naszej gwiazdy.

Biorąc pod uwagę wielkość planety, naukowcy oceniają, że ma ona skalistą budowę - tak jak Ziemia. Na konferencji, na której ogłoszono odkrycie, naukowcy powiedzieli, że za pomocą teleskopu udało się odkryć 11 innych, nowych planet w ekosferze.

"Nowy kumpel na osiedlu"

- Możemy traktować tę planetę jako starszą, większą kuzynkę Ziemi, która pozwoli nam lepiej zrozumieć rozwój ziemskiego środowiska - powiedział Jon Jenkins, analityk NASA pracujący nad danymi z teleskopu Kepler i szef zespołu, który odkrył nową planetę. - Dziś Ziemia jest trochę mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu - dodał Jenkins.

- Fakt, że ta planeta przez sześć miliardów lat znajduje się w ekosferze swojej gwiazdy, jest niezwykle inspirujący. Tak długi czas daje spore możliwości do zaistnienia życia na planecie, jeśli znalazły się tam wszystkie potrzebne elementy - wyjaśnił naukowiec.

kepler

Spośród 12 nowo odkrytych planet cztery krążą wokół gwiazd typu "M" - są one znacznie mniejsze i chłodniejsze od Słońca. Jest to też najliczniejszy typ - stanowią one ok. 85 proc. wszystkich gwiazd w Drodze Mlecznej.

Jeśli wyślemy tam rośliny...

- Odkrycie tej planety jest fascynujące. Kepler-452b otrzymuje światło w takim samym spektrum i natężeniu jak Ziemia. To oznacza, że - o ile na Keplerze są skały i atmosfera - to moglibyśmy wysłać tam rośliny, które rosną na Ziemi. I przeżyłyby! - mówi astronom dr Daniel Brown z Uniwersytetu Nottingham.Jak pokazuje powyższa grafika, ekosfera Kepler-452 ma podobny zasięg co ekosfera w naszym Układzie Słonecznym. Dla porównania układ planetarny Kepler-186 mieści się w orbicie Merkurego.

Ze względu na to, że planeta jest dużo starsza od Ziemi, a jednocześnie tak do niej podobna, zbadanie Kepler-452b pozwoli naukowcom "zajrzeć w przyszłość" naszej planety. Gwiazda Kepler-452 starzeje się, przez co rośnie i robi się gorętsza. Jeśli na planecie istniały oceany, większa temperatura doprowadziłaby do ich wyparowania. To czeka ziemię za ok. miliard lat.

Siedem kolejnych planet znajduje się w układach gwiazd typu "K" - stosunkowo mniejszych i zimniejszych niż nasza. Natomiast Kepler-452b orbituje gwiazdę typu "G" - tego samego, do którego zalicza się Słońce. Typy gwiazd określa się na podstawie widma emitowanego przez nie światła.

Naukowcy spekulują, że Kepler-452b i Ziemia mają jeszcze więcej cech wspólnych. Ich zdaniem na planecie są aktywne wulkany, a światło gwiazdy jest na tyle podobne do słonecznego, że mogłyby w nim rosnąć rośliny z Ziemi - podaje " The Telegraph". Możliwe nawet, że istniało tam życie.

- Jedną z najbardziej fascynujących rzeczy na Kepler-452b jest to, że światło ma tam bardzo podobną intensywność i spektrum, co na Ziemi. To znaczy, że jeśli jest tam stała powierzchnia i atmosfera, mogłyby na niej przetrwać ziemskie rośliny. Można by się nawet opalać - mówi astronom dr Daniel Brown.

Rok na planecie kuzynce trwa 385 dni

Co jeszcze wiemy o Kepler-452b? Choć planeta jest większa od Ziemi, to jej orbita jest bardzo zbliżona do naszej. Pełne okrążenie gwiazdy zajmuje jej 385 dni. Sama gwiazda - Kepler-452 - ma sześć miliardów lat i jest o półtora miliarda lat starsza od Słońca. Jest też ona nieco większa i jaśniejsza od naszej gwiazdy, jednak ich temperatury są podobne.

Jak wygląda powierzchnia nowej planety?

Kepler-452b ma najprawdopodobniej skalistą powierzchnię, gęstą atmosferę i duże ilości wody. Niestety, nie jesteśmy w stanie ustalić masy planety. Astronomowie natomiast zakładają, że przy tak skalistej budowie, musi być czynna wulkanicznie.

Tak mogłaby wyglądać powierzchnia Keplera-452b:Jak odkrywamy nowe planety? Naukowcy mierzą "puls" gwiazd

W jaki sposób naukowcy są w stanie odkryć planety oddalone od nas o setki lat świetlnych? Teleskop Kepler, którego użyto do odnalezienia nowego ciała niebieskiego, mierzy jasność gwiazd.

Za każdym razem, gdy planeta przecina linię między teleskopem a gwiazdą, jasność nieznacznie spada. Przedstawione graficznie, przypomina to nieco wykres EKG - swoisty "puls" gwiazdy. Powtarzający się "puls" pozwala określić orbitę i wielkość planety.Teleskop Kepler już od sześciu lat poszukuje odległych światów o warunkach podobnych do tych panujących na Ziemi. Jego pierwszym odkryciem była Kepler-20e, planeta orbitująca gwiazdę mniejszą od Słońca. Niestety, znajduje się ona dużo bliżej swojej gwiazdy - okrążenie jej zajmuje tylko sześć dni - w związku z czym jest bardzo gorąca i nie ma tam płynnej wody.

kepler

Kepler-22b, której odkrycie ogłoszono w grudniu 2011 roku, była pierwszą odkrytą przez teleskop planetą, znajdującą się w ekosferze gwiazdy podobnej do Słońca. Jest ona jednak dwa razy większa od Ziemi, przez co najprawdopodobniej nie ma stałej powierzchni.

Z kolei Kepler-186f była pierwszą planetą o podobnej wielkości co Ziemia, znajdującą się w ekosferze. Jednak orbituje ona niewielką, stosunkowo chłodną gwiazdę. Odkryta właśnie Kepler-452b jest pierwszą planetą, której cechy są tak podobne do Ziemi.3 Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!