Policja zatrzymała podejrzanego o używanie drona, który zakłócił lądowanie samolotu na Okęciu

Policjanci z Piaseczna zatrzymali i prowadzą czynności z osobą podejrzewaną o spowodowanie incydentu z udziałem drona w pobliżu Lotniska Chopina w Warszawie. Z powodu niebezpiecznego zbliżenia trzeba było w poniedziałek po południu zmienić kierunek lądowania ponad dwudziestu samolotów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji poinformował, że funkcjonariusze z komendy powiatowej w Piasecznie ustalili, kto w okolicach lotniska w tym czasie używał takiego urządzenia. - Z 39-letnim mieszkańcem okolic Piaseczna prowadzone są czynności. Zabezpieczone zostało urządzenie - dron - powiedział.

Postępowanie prowadzone jest w sprawie spowodowania zagrożenia w ruchu powietrznym, za co grozi do ośmiu lat więzienia. - Po opinii biegłego będzie prawdopodobnie można ustalić, czy w tym czasie taki lot był prowadzony - podkreślił Opas.

Meldunek pilota

Informację o zdarzeniu przekazała policji Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Jej rzecznik Mikołaj Karpiński powiedział, że do zdarzenia doszło w poniedziałek po południu w odległości około 6,5 mili morskiej od pasa startowego warszawskiego lotniska na Okęciu, czyli w rejonie Piaseczna. W poniedziałek ok. godz. 16 podchodzący do lądowania, należący do Lufthansy, samolot Embraer 195, lecący z Monachium do Warszawy zameldował kontrolerom lotu, że na wysokości ok. 700 m widzi jakiś obiekt. - Był to najprawdopodobniej dron. Nie miał prawa znajdować się w tym miejscu, ponieważ znajdował się w osi podejścia do lądowania - powiedział rzecznik.

Wskazał, że z tego powodu służby ruchu lotniczego musiały ze względów bezpieczeństwa zmienić kierunek lądowania samolotów. Po kilku godzinach ruch lotniczy przywrócono do normy. Zmiany, które dotyczyły ponad dwudziestu samolotów, nie skutkowały opóźnieniami lotów.

Rzecznik poinformował, że wykonywanie lotów w strefach kontrolowanych lotnisk jest możliwe wyłącznie na warunkach określonych przez PAŻP i wymaga specjalnego zezwolenia. - W tej sytuacji nie otrzymaliśmy żadnego zgłoszenia zamiaru wykonania lotu - dodał Karpiński.

W szukaniu drona wzięły udział śmigłowce - policyjny i wojskowy - oraz piesze patrole policji.

Przekazując informację policji, PAŻP po raz pierwszy skorzystała z porozumienia z policją dotyczącego współdziałania w zakresie zapobiegania zagrożeniom w przestrzeni powietrznej.

Zakaz latania w okolicach Okęcia

Polskie prawo wymaga wydawanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego świadectwa kwalifikacji od operatorów bezzałogowych statków powietrznych, ale tylko w razie użycia do celów komercyjnych. - Jeżeli ktoś sobie kupi takie urządzenie i robi sobie zdjęcia w celach absolutnie prywatnych, z czego nie czerpie żadnych korzyści finansowych, to nie musi mieć takiego dokumentu - powiedział Robert Ochwat z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Jego zdaniem brak konieczności posiadania licencji nie zwalnia użytkownika od obowiązkowej znajomości zagrożeń w ruchu lotniczym. - To miejsce, gdzie był ten dron, to przestrzeń kontrolowana lotniska i tam żaden obiekt, nie mówię tylko o dronie, ale np. o lampionach, nie powinien się znaleźć w tej strefie, jeżeli to nie jest uzgodnione ze służbami ruchu lotniczego - podkreślił Ochwat.

Dron w powietrzu to nie zabawka!W związku z zaistniałą wczoraj (poniedziałek 20.07.2015) sytuacją związaną z obecności...

Posted by Lotnisko Chopina on  21 lipca 2015


W przypadku lotniska Chopina strefa kontrolowana lotniska obejmuje przestrzeń od pewnej wysokości mniej więcej w odległości 15-20 kilometrów od pasów startowych, szczególnie na podejściach z czterech stron - od Ursynowa, Włoch, Ursusa i Piaseczna. Szczególnie ten ostatni kierunek, gdzie w poniedziałek doszło do incydentu, jest najczęściej używany przez samoloty lądujące w Warszawie.

Lasek: Drony to zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów

Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dr Maciej Lasek mówił w maju w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, że rosnąca liczba bezzałogowych statków powietrznych staje się zagrożeniem dla bezpieczeństwa lotów.

Jak mówił Lasek, zderzenie ważącego od kilku do kilkunastu kilogramów drona z samolotem pasażerskim może spowodować poważne kłopoty. Dla porównania, zassanie ptaka, czyli miękkiej materii, przez odrzutowy silnik samolotu pasażerskiego z reguły kończy się wymianą napędu i jego generalnym remontem. Równie groźne są uderzenia w kokpit lub kadłub.

Zderzenie samolotu - zarówno dużego, jak i małego - z wykonanym z twardego tworzywa dronem może mieć poważniejsze konsekwencje. Tymczasem zdarza się, że bezzałogowce latają w rejonie podejścia do lotnisk, a w sieci pojawiają się filmy z lądującymi samolotami pasażerskimi filmowanymi z dronów z góry.

Niewidoczne dla radarów

Jak wskazywali w rozmowie z PAP kontrolerzy lotów, drony są coraz częstszym problemem. Biorąc pod uwagę, że te bezzałogowe statki powietrzne ważą około kilkunastu kilogramów, to nie można ich zobaczyć z wieży, często są też niewidoczne dla radarów. Innym problemem są płonące lampiony, puszczane przez ludzi przy rozmaitych okazjach. Zdarzają się również przypadki świecenia laserem w kierunku podchodzących do lądowania samolotów. Taki laser może oślepić pilota i przyczynić się do katastrofy.

Podobne incydenty odnotowano także na innych lotniskach w Polsce, np. w Łodzi (w sieci można obejrzeć filmy nakręcone z bezzałogowca lecącego w strefie kontrolowanej tego lotniska). Z kolei Prokuratura Apelacyjna w Krakowie wspólnie z ABW prowadzi śledztwo dotyczące podobnego incydentu, do jakiego doszło w 2014 r. w wojskowej części lotniska Kraków-Balice.

- Prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące zdarzenia z marca 2014 r. w obrębie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach, gdzie doszło do popełnienia przestępstwa z użyciem drona, polegającego na naruszeniu przepisów o ruchu lotniczym i sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym. Grozi za to do ośmiu lat pozbawienia wolności - powiedział rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie Piotr Kosmaty.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (128)
Policja zatrzymała podejrzanego o używanie drona, który zakłócił lądowanie samolotu na Okęciu
Zaloguj się
 • boro209

  0

  A nikt nie poszedł tropem tym , że pilot zamówił pizzę z dostawą dronem ! ?

  :-)

 • bronek77

  Oceniono 1 raz 1

  A jak Jaworski kandydując na prezydenta Gdańska puszczał drona w strefie kontrolowanej lotniska Rębiechowo bez zezwolenia/zgłoszenia lotu, to was nie obchodziło. Nikogo nie obchodziło - wszyscy widzieli to w telewizji i cisza.

  Polityk w ramach kampanii może na oczach kamer robić coś, za co 'zwykłego obywatela' łapią po kilku dniach.

 • ubiquitousghost88

  Oceniono 3 razy 1

  Jak my nie wystrzelamy idiotów, to oni wystrzelają nas.

 • kochambolka

  Oceniono 2 razy 0

  Oto drugi dowód:

  OTO SĘDZIA MAŁGORZATA FRONC, która za kwotę około 10 000zł. /.płacone z naszych danin/ orzeka w IMIENIU RZECZPOSPOLITEJ ubzdurała sobie, że ja mam "AMBER GOLD"!!!, a ja po prostu żyję bardzo skromnie...nie produkuję kasiory w piwnicy - bo mi się nie chce...syn jako doktorant nawet w 2 lata nie uzbiera ze stypendium /choćby w całości odkładał/ 25 000zł.....
  PANI FRONC - SĘDZINO z "doświadczeniem życiowym" - tak słyszałam u "Sędzia.... Wesołowska" rozumiem panią, że kocha pani pieniądze i coś się pani POmyliło...

  Sędzia SR II wydz. karnego Małgorzata FRONC jest albo osobą niepoczytalną!!! albo jest w MAFII z KRZYSZTOFEM WOJTASZEK i resztą..stwierdziła, że ja tak sobie pożyczam bandycie 25000 zł.....Czy taka osoba powinna orzekać w imieniu RZECZPOSPOLITEJ????

 • kochambolka

  Oceniono 4 razy 2

  Zostanie uniewinniony, bo sprywatyzowano POlicję i SĄDY!
  Państwa nie ma! Rządzą nami OBCY!

  Oto dowód:
  8.07.2015 roku na Komendzie V Komisariatu w KRAKOWIE zostałam potraktowana gorzej niż gdybym trafiła do BANDYTÓW!!!...gdybym bandytom przyniosła pieniądze, to pewnie grzecznie by mnie jeszcze ugościli...a PRYWATNI POLICJANCI z V Komisariatu w KRAKOWIE nie chcieli mnie nawet wpuścić do środka!!!
  Ba nawet w pierwszych dniach stanu wojennego, gdy kilkunastu uzbrojonych "w długie i krótkie lufy" otoczyło dom... czułam się bardziej bezpiecznie, niż na KOMENDZIE V KOMISARIATU w KRAKOWIE /czyli przy ulicy ZAMOYSKIEGO/
  Chciałam oddać osobie psychicznie chorej pieniądze, które ta zostawiła u mnie w domu /a właściwie porzuciła rzeczy i pieniądze...za które miałam dawać jej laptopy i komórki do badania detektywistycznego w kierunku podsłuchów, które miała robić jej rodzina, znajomi...narzeczony narkoman i alkoholik...na którego musiałam wezwać policję we FRANKFURCIE... bo na POLSKĄ POLICJĘ nie mogłam liczyć..a ?liczyły się minuty?
  W V Komisariacie POLICJANT Kowalski i taki jeden na wejściu "stójkowy" mnie zastraszał i wielokrotnie podżegał tą chorą osobę, by mnie oskarżyła o przywłaszczenie!!!, nie spisał protokołu..ani żadnej notatki - chyba nie umiał pisać i czytać!!!! ... a nawet ten policjant KOWALSKI straszył mnie wielokrotnie ZATRZYMANIEM!!! - na co ja się zgadzałam....choć teraz to oni muszą do końca wyjaśnić czy są policjantami!!!
  5 miesięcy temu padłam ofiarą oszusta - bandyty i wspólnika POLICJI Krzysztofa WOJTASZEK zamieszkałego przy ulicy Krowoderskich Zuchów- rzekomo POstrzelonego rykoszetem....przy ul. SŁOWACKIEGO..cha...cha...cha...
  POlicjantka ODRZYWOŁEK będąca w MAFII z KRZYSZTOFEM WOJTASZEK??? kwotę przywłaszczoną przez oszusta pomniejszyła o połowę!!!...nie przeprowadzono żadnego śledztwa i bez żadnego wyjaśnienia UMORZONO!!!!
  Nie wiem, czy V Komisariat POlicji jest jakąś prywatną INSTYTUCJĄ, bo ta psychiczna osoba powoływała się na znajomości BOŻENY MAZUR /zakupoholiczki i bezwzględnej kombinatorki po byle jakim Technikum Rolniczym, choć przedstawia się jako pielęgniarka...bo pracowała na recepcji w przychodni.../ z policjantem SROKĄ!!!
  Tak więc na V KOMISARIACIE przy ulicy ZAMOYSKIEGO /niedawno policjanci z tego komisariatu zarabiali na BURDELU zostali niby skazani??/ należy sobie KUPIĆ POLICJANTA???
  Komisariat Policji nie jest mieszkaniem zbójców..nie jest prywatny!!! a funkcjonariusz policji ma godnie reprezentować państwo! Policjant Kowalski zadzwonił do mnie i mnie zastraszał by nie pisać nazwisk!
  POLICJA przy ZAMOYSKIEGO to nie może być "państwo w państwie"!!!,
  Lidia Jasińska.

  Pieniądze i resztę "rupieci" tej chorej z IWKOWEJ przekazałam za podpisem na mojej "kartce"..pieniądze przeliczyłam przy KOWALSKIM, ale on właśnie wtedy darł mordę, że mnie zatrzyma i cały czas PODŻEGAŁ tą psychiczną by mnie oskarżyła!!!
  Oto co mnie spotkało w państwie prawa i gdzie ja trafiłam???
  Czy aby na V Komisariacie przy ulicy Zamoyskiego w KRAKOWIE pracują POLICJANCI czy PRZEBIERAŃCY???

 • pawel.lewski

  Oceniono 6 razy -2

  "...w odległości około 6,5 mili morskiej od pasa startowego warszawskiego lotniska na Okęciu, czyli w rejonie Piaseczna."
  No rzeczywiście, istny lament, ponad 12 km od pasa startowego pojawił się "latawiec" i już wszyscy w portki robią, sowieckie bombowce latają w naszej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem i wojsko ściska doopę, żeby afery nie było, zupełnie jak straż miejska, banda tępych urzędasów, ciekawe czy ktokolwiek i kiedykolwiek szkolił społeczeństwo w zakresie bezpieczeństwa o jakim tu mowa, człowiek w Piasecznie nie może bąka puścić bo złodzieje na Wiejskiej dostają sraczki. Nic tylko dom wariatów.

 • astronombosy

  Oceniono 2 razy 0

  A czy można sobie puszczać w osi podejścia do lądowania latawiec na długim na 500m sznurku?

 • fctheduck

  Oceniono 9 razy 7

  To coś potrafi wznieść się na kilkaset metrów i do sterowania nie wymaga żadnej specjalnej wiedzy lub umiejętności. Ciekawe jaka katastrofa jest potrzebna, żeby zakazano sprzedaży tych zabawek. To jest naprawdę fajna rzecz, ale niestety stężenie idiotów w populacjinjest już zbyt duże, żeby te zabawki były dostępne dla wszystkich. Na głupi pistolet nie można dostać zezwolenia, a zabawkę, którą bez trudu można doprowadzić do katastrofy lotniczej można kupić w każdym supermarkecie. Fajnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX