Nagła ?epidemia" dopalaczy? Nie. Liczba zatruć stale rosła, od lat [INFOGRAFIKA]

W ostatnich dniach w woj. śląskim odnotowano 321 zatruć dopalaczami. Medialny i polityczny szum wokół dopalaczy może sprawiać wrażenie, jakby problem pojawił się nagle. Jednak statystyki pokazują wyraźnie, że liczba zatruć tzw. substancjami zastępczymi rosła od lat.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Od początku stycznia w woj. śląskim zarejestrowano 905 przypadków zatruć dopalaczami (w porównaniu z 602 przypadkami w całym 2014 r.). Z tego ponad 300 w ciągu ostatnich kilku dni. Najmłodsi z zatrutych mieli 10 lat.

Tę ostatnią falę zatruć (w wyniku których kilka osób znajduje się w szpitalach w ciężkim stanie) wywołał prawdopodobnie narkotyk sprzedawany pod nazwą "Mocarz". Masowe zatrucia zostały nagłośnione w mediach, a problem poruszyli politycy.

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że prace w sprawie walki z dopalaczami "muszą mocno przyspieszyć". Z kolei opozycja wykorzystała to jako okazję do zaatakowania rządu - PiS opublikował spot, krytykujący bezsilność władzy wobec dopalaczy.

Problem zatruć dopalaczami narastał w ciągu ostatnich dwóch lat. W 2014 roku było ponad dwa razy więcej zatruć niż w roku wcześniejszym. Z kolei od stycznia do czerwca br. dopalaczami zatruło się już więcej osób niż przez cały 2014 rok.

Zobacz statystyki zatruć dopalaczamiDo pierwszej fali zatruć dopalaczami doszło zimą 2010 roku. Wtedy po zdecydowanych działaniach rządu Donalda Tuska i policji udało się zlikwidować niemal wszystkie sklepy sprzedające dopalacze.

Przez cały 2011 i 2012 rok dochodziło do kilkunastu lub kilkudziesięciu przypadków zatruć dopalaczami w miesiącu. Jednak od 2013 roku liczba zatruć zaczęła stopniowo rosnąć. Pod koniec roku zatruwało się już ponad 100 osób każdego miesiąca.

Od 2013 roku nie widać też znaczących zmian w regionach najbardziej dotkniętych problemem oraz wieku osób korzystających i zatruwających się dopalaczami. Od ponad dwóch lat co czwarte zatrucie dopalaczami ma miejsce w woj. łódzkim, a jedna piąta wszystkich przypadków zatruć przypada na woj. śląskie.

Niezmiennie problem dopalaczy dotyczy przede wszystkim młodzieży. Co druga osoba, która w ostatnich latach zatruła się dopalaczami, była między 16. a 24. rokiem życia.

Kopacz zapowiada zdecydowane działania władz

We wtorek surowe kary dla wszystkich, którzy będą produkować i dystrybuować dopalacze, zapowiedziała premier Ewa Kopacz. - Ten problem trzeba rozwiązać tu i teraz, bo to chodzi o życie ludzkie - mówiła szefowa rządu, odnosząc się do krytyki opozycji.

Premier powiedziała, że rozwiązanie problemu dopalaczy jest priorytetem m.in. resortów zdrowia i spraw wewnętrznych, a także wielu służb i instytucji. Zapewniła, że akcje zmierzające do przeciwdziałania i zwalczania tego niebezpiecznego dla zdrowia procederu będą "zdecydowanie bardziej intensywne niż kiedykolwiek".

W środę po raz pierwszy obradować ma kierowany przez śląskiego kuratora oświaty zespół roboczy, który ma m.in. przygotować działania profilaktyczne adresowane do dzieci i młodzieży. Zespół ma dostarczyć wychowawcom i opiekunom wypoczywających w wakacje dzieci materiały ze wskazówkami, jak z nimi rozmawiać m.in. o dopalaczach.

Statystyki zatruć dopalaczami (źródło: GIS)

zatrucia dopalaczamiChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (68)
Nagła ?epidemia" dopalaczy? Nie. Liczba zatruć stale rosła, od lat [INFOGRAFIKA]
Zaloguj się
 • kot789

  0

  brakuje jednej informacji - jak ilosc zatrucjest skorelowana ze zmianami w ustawie o przeciwdzialaniu narkomanii

 • city-zen

  0

  Pani Premier prosiła dzisiaj o sugestie w celu rozwiązania problemu dopalaczy. Oto moja: najlepiej spradza się model portugalski - 14 lat temu zdepenalizowano tam klasyczne narkotyki, łącznie z kokainą i heroiną. Liczba zgonów związanych z przedawkowaniem zmniejszyła się znacznie. Nie wzrosła również liczba użytkowników. Rynek dopalaczy nie powstał.
  Moim zdaniem polscy legislatorzy również takie rozwiązanie powinni wziąć pod uwagę.
  www.independent.co.uk/news/world/europe/portugal-decriminalised-drugs-14-years-ago--and-now-hardly-anyone-dies-from-overdosing-10301780.html

 • areyoushpongled

  Oceniono 5 razy 5

  Rząd próbuje walczyć z problemami, które sam stworzył.

 • drugiepietro

  Oceniono 1 raz 1

  Zastanawiam się nad jakże szczęśliwym dla PiS zbiegiem okoliczności, które wyprodukowało i rozpowszechnia spot na temat dopalaczy tuż przed tym, jak liczba zatruć gwałtownie wzrosła, a jednocześnie media i politycy prześcigają się w roztrząsaniu tego tematu. Czy któryś z dziennikarzy piszących na ten temat, zastanowił się nad tym, komu ten zbieg okoliczności się przysłużył?

 • Robert Jacek

  Oceniono 3 razy -1

  A czy to nie jest przypadkiem tak, że zainteresowanie prochami rośnie proporcjonalnie do coraz trudniejszego dostępu młodzieży do alkoholu? Co roku presja na sprzedawców alkoholu jest coraz silniejsza, co bez wątpienia zmusza młodzież do szukania alternatywy(bo chyba nikt nie ma złudzeń, że młodzież szukała, szuka i będzie szukać sposobów, aby się odurzyć). A paradoksalnie, każdy gimnazjalista ma jakiegoś znajomego, który prochy sprzedaje, podczas gdy zakup wódy jest dla nich delikatnie mówiąc dość upierdliwy, bo trzeba szukać kogoś starszego i coś mu odpalić, by zechciało mu się iść do sklepu.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 2 razy 2

  Natychmiast żądam usunięcia tych kłamliwych statystyk.
  Donald Słońce Narodu Tusk. Nowy Krul Europy rozwiązał problem dopalaczy raz na zawsze.
  To jest jedyna prawda i basta.

 • razb1947

  Oceniono 3 razy -1

  Wyłączna wina rządu że nie potrafi z tym walczyć i nie potrafi napisać ustawy skutecznej chociaż mają większość i swojego prezydenta.

 • buul_to_jest_nasz_ostatni

  Oceniono 8 razy 2

  W Polsce nie ma dopalaczy, PO sobie z nimi już dawno poradziła, nie pamiętacie co Tusk mówił i Kopacz?

 • szatan2012

  Oceniono 10 razy -6

  jacyś idioci piszą, że gdyby konopie były zalegalizowane to problem dopalaczy by zniknął, żałosne. po prostu przybędzie schizoli a dopalacze będą i tak kupowane ... bo liczy się cena, wyprodukowanie trawki jest drozsze niż spreparpwanie zakrapianej toksyną pokrzywy, jeśli wejdzie na rynek gandzia to cena dopalaczy spadnie i nic to nie zmieni ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX