Cześć Plutonie! Pierwszy raz widzimy się z tak bliska

Sonda New Horizons "zadzwoniła do domu" ok. godz. 3 w nocy czasu polskiego, potwierdzając, że bezpiecznie minęła Plutona i kontynuuje podróż. Zdjęcia i dane, zebrane przez sondę, w tej chwili lecą na Ziemię z prędkością światła i gdy tylko pierwsze zdjęcia Plutona z bliska będą dostępne, zobaczysz je na Gazeta.pl

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W NASA gorączkowo wyczekiwano momentu, gdy New Horizons "zadzwoni do domu", czyli zamelduje swój stan techniczny. Sygnał sondy, będącej już za orbitą Plutona, przywitano brawami. Teraz naukowcy z NASA i cały świat czekają, aż przesłane zostaną zdjęcia, wykonane przez New Horizons.Więcej o misji New Horizons przeczytasz na technologie.gazeta.pl>>>

Pierwsze zdjęcie Plutona z tak bliska NASA opublikowało m.in. na Instagramie. Na kolejne, bliższe zdjęcia, będziemy musieli jeszcze poczekać. Samo przesłanie danych z takiej odległości trwa ok. czterech i pół godziny.

Ponadto, są one przesyłane w żółwim tempie. Szybkość transmisji danych z sondy w jej obecnym położeniu to około 1-2 kilobitów na sekundę (ok. 50 razy wolniej niż modemy telefoniczne z lat 90.). Przesłanie zdjęcia w stosunkowo niewielkiej rozdzielczości trwa nieco ponad 40 minut. Przesłanie wszystkich danych z przelotu obok Plutona zajmie ponad rok.Swój entuzjam wobec sukcesu misji wyraził już m.in. prezydent Barrack Obama. "To wielki dzień dla odkryć naukowych i Ameryki", napisał.Hawking: Dokonujemy odkryć, ponieważ jako ludzie kochamy wiedzę

Sukces misji skomentował także światowej sławy astrofizyk Stephen Hawking. - Chciałbym pogratulować drużynie misji New Horizons i NASA ich pionierskiej, trwającej dekadę misji - powiedział naukowiec.

- Miliardy kilometrów od Ziemi, ten mały pojazd kosmiczny pokaże nam pierwsze obrazy tajemniczego Plutona, lodowego światu na skraju naszego Układu Słonecznego - powiedział Hawking. - Teraz Układ Słoneczny będzie dla nas bardziej otwarty - dodał.

Astrofizyk podkreślił, że misja New Horizons "pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak powstał nasz układ słoneczny". - Dokonujemy odkryć, ponieważ jako ludzie kochamy wiedzę. Mam nadzieję, że Pluton pomoże nam w tej wyprawie po wiedzę - powiedział Hawking i dodał: "Ja będę uważnie śledził misję i mam nadzieję, że wy także".Buzz Aldrin, Neil deGrasse Tyson i Bill Nye też gratulują

Swoje gratulacje dla naukowców z NASA i radość z nowego odkrycia podkreślały też inne sławy ze świata nauki i nie tylko. Zdjęcie z siedziby NASA zamieścił na Twitterze Bill Nye, znany amerykański prezenter w programach popularnonaukowych.

Z kolei astrofizyk Neil deGrasse Tyson napisał żartobliwie: "Drogi Plutonie, wyglądasz dobrze. Ale wciąż jesteś tylko karłowatą planetą, pogódź się z tym"."New Horizons przez dziewięć lat przebyła trzy miliardy mil, aby wytyczyć nowe ścieżki. Nigdy nie przestawajmy odkrywać", napisał na Twitterze HillaryClinton. Gratulacje NASA złożyli też muzycy z zespołu Bastille i Buzz Aldrin, astronauta, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu.

"Zakochałem się. Oczywiście w pluto-niczny sposób", zażartował z kolei George Takei, aktor znany z roli kapitana Sulu w serialu Star Trek.Swoją ekscytację wyraził też na Twitterze "kolega po fachu" sondy, łazik marsjański Curiosity (tak, łazik ma swoje konto na Twitterze i zamieszcza tam m.in. zdjęcia z Marsa).Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (185)
Cześć Plutonie! Pierwszy raz widzimy się z tak bliska
Zaloguj się
 • alfalfa

  Oceniono 2 razy 2

  Obama powiedział coś innego. Słowo "przywództwo" nie przechodzi Wam przez palce?
  A.

 • yamata

  Oceniono 1 raz 1

  Fajnie, że teraz gazeta.pl bedzie dostarczać wiadomości z "prędkością światła". Chociaż ja bym wolał wolniej, za to mądrzej i porządnie. No to teraz odpalam stronę NASA i zobaczymy jak wygląda "prędkość światła" według gazeta.pl... ;)

 • ufo-ufo-ufo

  Oceniono 6 razy -4

  amerykane to najwieksi oszusci ,,, w kazdej dziedzinie ...
  youtube.com/watch?v=WH-8o52zSEY

 • ufo-ufo-ufo

  Oceniono 5 razy -3

  bla bla bla, zadnej sondy nasa tam nie ma, us-many nakrecili clip-filmik w studio filmowym i znowu klamia jak z tym ladowaniem na ksiezycu... .
  blaga i nic poza tym !

 • ferrment

  Oceniono 1 raz -1

  "napisał na Twitterze HillaryClinton"
  Ja rozumiem - ten tekst udostępniacie za darmo.

 • misiaczek1281

  Oceniono 4 razy -4

  Kolejny dowód na to że tam na tych planetkach nic nie ma - ani ropy ani życia a we wszechświecie jesteśmy sami :)

 • 01kotek01

  Oceniono 4 razy -2

  Spokojnie my też mamy naszą tzn. ich POlitykow NASA. Ona też się będzie zajmować rzeczami 'nie z tej ziemi'

  ""Rządowa agencja w Gdańsku. Będzie budować kosmiczną gospodarkę"
  "- Technologie kosmiczne to nie tylko astronomia, a właściwie trudno powiedzieć, czym one są i czym będą w przyszłości - mówi Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Przykładowo dzisiaj technologiami kosmicznymi najbardziej zainteresowane są firmy, które kopią w ziemi - kopalnie i KGHM, bo chcą na przykład wiedzieć, gdzie spadną meteoryty, które są źródłem surowców. "
  Gazeta

  Jeszcze niech się zajmą tropieniem UFO, bo wtedy będą miały szansę przejąć ufoludkową wysoką technologię, ktorej są też źrodłem.
  Będzie na szereg nowych start upow...
  Ha, ha, ha....hi, hi, hi....- ludzie, ludzie ratujcie mnie, bo zaraz umrę ze śmiechu w tym kraju rządzonym przez debili ?!
  Paniusiu prezesko tej "agencji towarzyskiej", awansowana, rzucona na ten odcinek, bo tak wynikało z koterii partyjnej, wcześniej sprzedawco samochodow, czy wiesz w ogole co znaczy pojęcie kosmos ???
  Pewnie to dopiero dla ciebie jest prawdziwy kosmos i co pewne to na pewno będą kosmiczne jaja.
  Dobrze, wszystko, ładnie, pięknie, tylko do jasnej chol...y ty te kosmiczne jaja to rob sobie za własne, osobiste pieniądze, OK...
  Ty jednak robisz je za pieniądze podatnika, ktore rożne Urzędy Skarbowe wydzierają często od drobnych podatnikow ostatni grosz, bo od dużych to już nie bardzo, bo się ich boją , itp...?
  Twoja nieudolna zabawa będzie z pewnością na drogo kosztować, więc zacznij się bawić za swoje i wtedy nikt nie będzie miał pretensji, OK ?!

 • maurorossi

  Oceniono 4 razy -4

  "Zdjęcia i dane, zebrane przez sondę, w tej chwili lecą na Ziemię z prędkością światła".

  Wow, wow, wow, a ja myślałem, że z prędkością światła może lecieć tylko światło (czyli fotony, cząstki elementarne nie posiadając masy, m=0), a do nadania materii ("zdjęciom") szybkości świtała potrzebna jest energia nieskończona. A taką nie dysponujemy.
  Nowa Fizyka z ul. Czerskiej? :)

 • nikalaj

  Oceniono 4 razy 2

  Że niby co ? Co to ma być ? Kolejne antychrześcijańskie przedsięwzięcie podjęte przed służby szatana. Przecież to jest ewidentna mistyfikacja. Przecież ponad chmurami jest brama królestwa niebieskiego. Każde dziecko to wie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX