MSW o dopalaczach: Poprosiliśmy o pomoc Europol i Interpol. Główny handlarz "Mocarza" zatrzymany

Udało się zatrzymać głównego organizatora rozprowadzania narkotyku o nazwie "Mocarz" - poinformowano na konferencji prasowej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Służby mają dowody na to, że substancje nie są produkowane w Polsce, dlatego o pomoc poproszono Europol.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ze względu na skalę zjawiska, postanowiono o powołaniu pełnomocników w instytucjach podlegających MSW. Będą oni koordynować bieżące działania służb i inspekcji.

Generalny inspektor sanitarny uruchomił specjalną infolinię pod numerem 800 060 800. Można tam zasięgać wszelkich informacji dotyczących skutków zażywania, sposobów leczenia, a także przekazywać informacje, które mogą ułatwić ściganie potencjalnych sprawców procederu.

Współpraca międzynarodowa w sprawie dopalaczy

Podjęto też współpracę międzynarodową. Część ustaleń z ostatnich dni wskazuje, że środki nie są produkowane w Polsce. Aby przedsięwziąć akcję, którą można skoordynować "na poziomie co najmniej europejskim" zwrócono się o pomoc do Europolu. Służby dostają jednak sygnały, że substancje mogą pochodzić z rynków europejskich - mówił wiceszef MSW Grzegorz Karpiński

Zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Mirosław Schossler poinformował, że policja ściśle współpracuje z Interpolem i Europolem. - Działamy tutaj na poziomie wymiany operacyjnej i na najbliższe dni pewnie przygotujemy działania, które wykroczą poza teren naszego kraju - powiedział.

Grupa miała charakter zorganizowany

W prowadzonym na Śląsku postępowaniu dotyczącym dopalaczy policja zatrzymała dotąd 13 osób. W najbliższych dniach podjęte będą działania, które wykroczą poza granice Polski - powiedział nadinsp. Schossler.

W poniedziałek w godzinach wieczornych śląscy policjanci zatrzymali trzy osoby, wśród nich 21-latka, który - zdaniem policji - jest głównym organizatorem nielegalnej dystrybucji środka o nazwie "Mocarz" - poinformował Schossler.

Dodał, że w ostatnich dniach zatrzymano w sumie 13 osób; większość z nich miała już wcześniej konflikty z prawem. Główny organizator dystrybucji "Mocarza" w chwili zatrzymania miał ten środek przy sobie. Zatrzymywano go z tym specyfikiem i wcześniej, ale wtedy "Mocarz" nie był jeszcze nielegalny - podkreślił wiceszef KGP.

Według Schosslera wszystko wskazuje, że ta grupa miała charakter zorganizowany i że działała nie tylko w Katowicach.

Jak dodał, na terenie całego kraju trwają szeroko zakrojone działania policji, w które zaangażowani są funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji i pionów zwalczania przestępczości narkotykowej. W sumie to 1,5 tys. osób.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (146)
MSW o dopalaczach: Poprosiliśmy o pomoc Europol i Interpol. Główny handlarz "Mocarza" zatrzymany
Zaloguj się
 • dobrylos

  0

  14 LIPCA GŁOWNEGO DEALERA ZATRZYMANO.15 LIPCA WYPUSZCZONO. GRATULACJE.

 • senior2244

  Oceniono 2 razy 2

  Rozpieprzcie najpierw tą prokuraturę która współpracuje z dilerami i nie pozwala ich wyeliminować ze społeczeństwa. Takiego bagna w prokuraturze jak jest teraz to nie było nawet za komuny.

 • 1975mandy

  0

  sluszna decyzja, to nie jest tylko problem w Polsce ale na calym swiecie. Swietne posuniecie!!!

 • dzikimietek

  0

  zanim wam pomoga musza zdefiniowac pojecie narkotykow od poczatku bo w cudownej Polsce ostatnio kilka nowych wynalezli lol
  jak sie debile przerzuca na wachanie kleju, butapren bedzie nazywany narkotykiem....
  takie debilowo tylko u nas, od lat......

 • wyciety

  0

  Interpol,Europol.A gdzie Herbapol?Oni sie tez znaja.

 • genia50

  Oceniono 1 raz 1

  Kto wymyslil taki przepis,zeby dilerzy byli krok przed policja i in.sluzbami?Dopalacz to dopalacz smiertelnie niebezpieczny pozostawiajacy psychoze i in.Nie wolno dawac czasu na dilowanie zanim nie zbada sie nastepnego,zmienionego skladu,szkoda tych mlodych (lekkomyslnych )ludzi,kiorzy to zazywaja .Przepisy prawne maja sluzyc dobru i bezpieczenstwu, a nie zlu i ludziom .ktorzy je sieja dla kasy.

 • andrzej Newidymka

  Oceniono 1 raz 1

  Zaczął bym od sprawdzenia co znajduje się w kadzidłach.Czy przypadkiem nie ma tam jakiś mocarzy.Bo trzeba być mocno uzależnionym aby łazić na kolanach i za to płacić.

 • cillian1

  Oceniono 2 razy 0

  wychodzi na to, że to było kontrolowane, jak nie zainicjowane.
  Aby rząd mógł się pochwalić skutecznym działaniem.

  Tak to wygląda.

 • lukask73

  Oceniono 3 razy -1

  Czy jeśli wróci moda na wąchanie kleju, będą masowe aresztowania właścicieli sklepów chemicznych i dla majsterkowiczów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX