Tusk powiedział do Merkel i Tsiprasa: Przepraszam, ale nie ma mowy, żebyście wyszli [KULISY ROZMÓW]

Po 14 godzinach rozmów Angela Merkel i Aleksis Tsipras uznali, że są w martwym punkcie i nie ma miejsca na kompromis. Gdy już kierowali się do wyjścia, zatrzymał ich Donald Tusk - tak kulisy rozmów eurogrupy opisuje "Financial Times".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Przepraszam, ale nie ma możliwości, żebyście wyszli z tego pokoju - miał powiedzieć szef Rady Europejskiej Donald Tusk, informuje prestiżowy dziennik gospodarczy "Financial Times". "Około godz. szóstej rano był moment, w którym Grecja była najbliżej opuszczenia strefy euro" - czytamy w artykule, opisującym kulisy negocjacji.

Kością niezgody było ustalenie wielkości funduszuprywatyzacyjnego. Angela Merkel chciała, aby na spłatę długu Grecji przeznaczono 50 mld euro z zysków funduszu. Tsipras uznał to za poniżające dla Greków, argumentując, że oznaczałoby to zrzeczenie się przez kraj majątku, wartego niemal jedną trzecią całego dochodu narodowego. Dopiero po godzinie osiągnięto kompromis w tej sprawie.

"Wyrzućmy z siebie wszystko i mówmy szczerze"

Jeszcze w sobotę, po wielogodzinnych dyskusjach, wydawało się, iż jedyną możliwością jest wyjście Grecji ze strefy euro. - Wyrzućmy z siebie wszystko i mówmy szczerze - miał zaproponować w pewnym momencie minister finansów Francji, Michel Sapin, informuje "Financial Times".

Wielu polityków skorzystało z sugestii. Alexander Stubb, fiński minister finansów, miał zarzucić Grekom, że od pół wieku nie przeprowadzili koniecznych reform. Z kolei szef resortu finansów Niemiec, Wolfgang Schäuble, miał posprzeczać się z Mario Draghinim, szefem Europejskiego Banku Centralnego. Niemiecki minister miał rzucić, że "nie jest idiotą", gdy nie spodobał mu się protekcjonalny ton Draghiniego.

W pewnym momencie wśród polityków miało powstać przekonanie, że to Niemcy, a nie Grecy negocjują w złej wierze. Jednym z orędowników zatrzymania Grecji w strefie euro był prezydent Francji Francois Hollande.

Ostatecznie to Hollande miał zaprowadzić Merkel i Tsiprasa do gabinetu Tuska, gdzie wypracowano ostateczne porozumienie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (189)
Tusk powiedział do Merkel i Tsiprasa: Przepraszam, ale nie ma mowy, żebyście wyszli [KULISY ROZMÓW]
Zaloguj się
 • candid13

  Oceniono 2 razy -2

  Trole putinowskie marza jakby to zgodnie z doktryna ich uwielbianego dyktatora wyprowadzic Polske z UE.
  Prezes Kaczyński powiedział wczoraj, że być może już za kilka miesięcy, on i jego zwolennicy będą mogli śpiewać "ojczyznę wolną, pobłogosław Panie" i wyprowadz nas z tej przekletej przez caly pis lacznie z posel pawlowiicz, UE.

 • candid13

  Oceniono 1 raz 1

  wyobrazmy sobie "bohaterow" pisiatych w tej roli, Polska bylaby posmiewiskiem swiata. jak to bylo za wladzy panprezesa.

 • plumgazeta

  Oceniono 2 razy -2

  Wermacht w nocy nie przesłuchiwał.

 • razb1947

  Oceniono 4 razy -2

  Tusk w UE ma tyle do powiedzenia co niemowa.

 • zyks

  Oceniono 3 razy 1

  Jeszcze ze dwa takie komentarze w zagranicznej prasie i biedny prezes dostanie apopleksji.

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  To dobry przykład na żałosny poziom polskiego żurnalizmu. Jak jakiś polski sportowiec, powiedzmy tenisista, osiągnie jakiś tam sukcesik, to mamy eksplozję radosnych, patriotycznych wrzasków. Jak nasz człowiek zajmuje czołowe międzynarodowe stanowisko i odgrywa tam ważną rolę, to mamy co? Przemilczanie, gadanie, że on tam nic nie robi, "uciekł do Brukseli" itp. To w dużym stopniu normalna, typowa, mała polska zawiść.

 • adamllon388

  Oceniono 2 razy -2

  '
  --------------------------------------------------------------------
  Polecam nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych :

  www.vbly.us/2mfi

  Polecam serwis, bo ja kupiłem Samsunga Galaxy s6, a wystarczył pakiet za 90 zł. :)
  _________________________________________________

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 4 razy -2

  Merkel zatrudniła Tuska do roli dobrego policjanta bo sama gra z nauralnynm talentem böser Bulle w metodzie "good cop bad cop", która miała złamać Ciprasa.

 • tl132

  Oceniono 4 razy -2

  "Przepraszam, ale nie ma mowy/możliwości, żebyście wyszli z tego pokoju..." Przepraszam, ale wolałbym, żeby przytoczono tę wypowiedź dokładnie po angielsku... Bo ja mam wątpliwości, czy D. Tusk mógł bez kartki sformułować sam z siebie takie zdanie... w języku dla niego obcym...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX