"Platforma zastawia pułapkę na kolejny rząd". PiS zapowiada "katastrofę" w finansach spółek węglowych

Jarosław Kaczyński i Piotr Naimski podczas konferencji prasowej ostrzegli przed nadciągającą "katastrofą" w spółkach węglowych, którą według teorii PiS Platforma Obywatelska chce obciążyć kolejny rząd. - Wszystko to jest pułapką - stwierdził Naimski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Kopalnie węgla, wielkie spółki dzisiaj są w takiej sytuacji - i to jest sytuacja tworzona w sposób przemyślany - iż grozi im przy końcu roku, a więc prawdopodobnie przy nowym rządzie, bardzo poważny kryzys, a więc kryzys, który może prowadzić nawet do braku pieniędzy na wypłaty - powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z byłym wiceministrem gospodarki Piotrem Naimskim. - To jest stan, o którym społeczeństwo powinno wiedzieć - podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Następnie oddał głos Naimskiemu. - Sytuacja jest dramatyczna - powiedział na wstępie poseł. - Rząd Platformy i PSL-u od stycznia wprowadza plan ratunkowy dla kopalni, ogłasza to jako sukces. Minęło pół roku i praktycznie rzecz biorąc zarządy spółek węglowych w tej chwili ciułają pieniądze na kolejną wypłatę dla pracowników w lipcu i sierpniu - stwierdził.

"Dyspozycja uniknięcia niepokojów społecznych"

Dodał, że spółki węglowe zaciągają kolejne kredyty, a węgiel sprzedają w przedpłatach, tak aby mieć środki na zaspokojenie bieżących potrzeb przedsiębiorstw, takich jak pensje dla górników. - To okazuje się być destrukcyjne dla sytuacji finansowej tych spółek za 3, 4 czy 5 miesięcy. Dyspozycja wydana przez skarb państwa dla zarządów spółek, że mają dążyć do uniknięcia niepokojów społecznych do wyborów, jest realizowana - powiedział.

Naimski stwierdził również, że styczniowy plan dla górnictwa nie ma finansowania, ponieważ pieniądze wydawane na to ze środków unijnych mogą nie zostać zatwierdzone, a wtedy trzeba będzie je zwrócić.

- KHW ma pieniądze na wypłaty na następne dwa miesiące - podkreślił polityk.

Pułapka na nowy rząd

- Wszystko to jest pułapką, którą zastawia Platforma Obywatelska na kolejny rząd - ten rząd, który będzie tworzony po wyborach październikowych - stwierdził Naimski. - Nowi ministrowie i nowy premier będą musieli zmierzyć się z sytuacją, kiedy to na Śląsku może okazać się, że są kłopoty z wypłatą pensji - dodał.

- Oczywiście nowy rząd będzie o to oskarżony - stwierdził, dodając, że nie można dopuścić do tej sytuacji. - Nie dopuścimy do tego, żeby kolejny rząd był obarczony tymi niedociągnięciami, czy też tą katastrofą, którą Platforma szykuje dla Śląska - zaznaczył.

Jarosław Kaczyński zapytany po konferencji o to, czy PiS ma do zaproponowania jakiś plan ratunkowy, aby zapobiec tej sytuacji, odparł, że "nie jest rolą opozycji, PiS, żeby w tej chwili doradzać pani Kopacz". - To ona musi wyjść do państwa i powiedzieć, jakie ma zamiary - stwierdził.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (476)
"Platforma zastawia pułapkę na kolejny rząd". PiS zapowiada "katastrofę" w finansach spółek węglowych
Zaloguj się
 • aluksz

  0

  Dzielenie skóry na niedźwiedziu, pis jeszcze żadnego rządu nie stworzył i pytanie, czy stworzy. Ale już ogłasza sssssssssssspissssssek!!! A wybory były ssssssfałszowane??? Bo następne na pewno!!!

 • jo_2811

  Oceniono 2 razy 2

  I co Prezesiku, jak władza zajrzała do pyska i trzeba spełnić obietnice to strach obleciał?

 • jo_2811

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba było nie obiecywać? Przecież podpisaliście porozumienie z Dudą. Za poparcie uratujecie kopalnie. A co obiecaliście "kościelnym" za poparcie to tylko wy wiecie.

 • jo_2811

  Oceniono 1 raz 1

  A przecież możecie uszczelnić system podatkowy - to nic, że puścicie z torbami parę uczciwych firm. Tak wiec wiecie skąd wziąć dla górników. Pan, pani zapłacą.

 • Zbigniew Zak

  Oceniono 1 raz 1

  ja na miejscu po przed samymi wyborami dał bym 700zł na każde dziecko 10000zł kwoty wolnej od podatku i płacę minimalną 3000zł
  to by była płapka

 • Zbigniew Zak

  Oceniono 2 razy 2

  ja na miejscu po przed samymi wyborami dał bym 700zł na każde dziecko 10000zł kwoty wolnej od podatku i płacę minimalną 3000zł
  to by była płapka

 • dzikimietek

  Oceniono 1 raz 1

  piekny to mogl by byc kraj bez tej zaklamanej politycznej hieny....

 • szach-mat0

  Oceniono 3 razy 3

  Jaruś, ty najpierw wypieprz zawiązki zawodowe z kopalń, a potem mów o pieniądzach. Zobaczymy, czy teraz będzie ci potrzebny Duda - jeśli w ogóle wygrasz wybory, zakłamany pasożycie i wrogu Ojczyzny, farbowany katoliku, przeflancowałeś się, jak zauważyłeś, że fani Rydzyka to ciemny lud i ten ciemny lud wykorzystujesz do podpalenia Polski..

 • maxthebrindle

  Oceniono 3 razy 3

  Panie Kaczor, lekcja ekonomii:
  Jeśli wydobycie tony węgla kosztuje X, zaś sprzedać ją mozna za Y, to w przypadku, gdy X jest większe od Y, cały biznes jest zwyczajnie nieopłacalny.
  Tak jest w przypadku większości kopalń w Polsce - utrzymanie w nich produkcji kosztuje więcej, niż mozna uzyskać ze sprzedaży efektów tej produkcji. Tutaj zadne czary-mary nie pomogą, tylko trzeba by te kopalnie zamknąć, dzięki czemu te, które jeszcze są rentowne, będą nawet bardziej rentowne (bo sprzedadzą więcej węgla).
  A teraz zagadka - która siła polityczna w Polsce, w czasie prawie dekady spokojnego zasiadania w ławach opozycji rozkręcała polityczne awantury we współpracy z zadymiarzami z Solidarności górniczej ilekroć ktokolwiek wspominał o koniecznosci likwidacji nierentownych kopalń? Może pan wybrać jedną z trzech odpowiedzi:
  1. PiS
  2. Prawo i Sprawiedliwość
  3. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego.
  Zgadł pan? No to jeszcze przypomnę, że z planowanej, bolesnej reformy górnictwa, gdy jego sytuacja była naprawdę dramatyczna, zostala wydmuszka wprowadzana przez rząd Kopaczowej, bo na bardziej drastyczne, ale i skuteczne działania restrukturyzacyjne nie zgodzili sie górniczy zwiazkowcy wspierani przez kogo? No kogo?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX