"Platforma zastawia pułapkę na kolejny rząd". PiS zapowiada "katastrofę" w finansach spółek węglowych

Jarosław Kaczyński i Piotr Naimski podczas konferencji prasowej ostrzegli przed nadciągającą "katastrofą" w spółkach węglowych, którą według teorii PiS Platforma Obywatelska chce obciążyć kolejny rząd. - Wszystko to jest pułapką - stwierdził Naimski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Kopalnie węgla, wielkie spółki dzisiaj są w takiej sytuacji - i to jest sytuacja tworzona w sposób przemyślany - iż grozi im przy końcu roku, a więc prawdopodobnie przy nowym rządzie, bardzo poważny kryzys, a więc kryzys, który może prowadzić nawet do braku pieniędzy na wypłaty - powiedział Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z byłym wiceministrem gospodarki Piotrem Naimskim. - To jest stan, o którym społeczeństwo powinno wiedzieć - podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Następnie oddał głos Naimskiemu. - Sytuacja jest dramatyczna - powiedział na wstępie poseł. - Rząd Platformy i PSL-u od stycznia wprowadza plan ratunkowy dla kopalni, ogłasza to jako sukces. Minęło pół roku i praktycznie rzecz biorąc zarządy spółek węglowych w tej chwili ciułają pieniądze na kolejną wypłatę dla pracowników w lipcu i sierpniu - stwierdził.

"Dyspozycja uniknięcia niepokojów społecznych"

Dodał, że spółki węglowe zaciągają kolejne kredyty, a węgiel sprzedają w przedpłatach, tak aby mieć środki na zaspokojenie bieżących potrzeb przedsiębiorstw, takich jak pensje dla górników. - To okazuje się być destrukcyjne dla sytuacji finansowej tych spółek za 3, 4 czy 5 miesięcy. Dyspozycja wydana przez skarb państwa dla zarządów spółek, że mają dążyć do uniknięcia niepokojów społecznych do wyborów, jest realizowana - powiedział.

Naimski stwierdził również, że styczniowy plan dla górnictwa nie ma finansowania, ponieważ pieniądze wydawane na to ze środków unijnych mogą nie zostać zatwierdzone, a wtedy trzeba będzie je zwrócić.

- KHW ma pieniądze na wypłaty na następne dwa miesiące - podkreślił polityk.

Pułapka na nowy rząd

- Wszystko to jest pułapką, którą zastawia Platforma Obywatelska na kolejny rząd - ten rząd, który będzie tworzony po wyborach październikowych - stwierdził Naimski. - Nowi ministrowie i nowy premier będą musieli zmierzyć się z sytuacją, kiedy to na Śląsku może okazać się, że są kłopoty z wypłatą pensji - dodał.

- Oczywiście nowy rząd będzie o to oskarżony - stwierdził, dodając, że nie można dopuścić do tej sytuacji. - Nie dopuścimy do tego, żeby kolejny rząd był obarczony tymi niedociągnięciami, czy też tą katastrofą, którą Platforma szykuje dla Śląska - zaznaczył.

Jarosław Kaczyński zapytany po konferencji o to, czy PiS ma do zaproponowania jakiś plan ratunkowy, aby zapobiec tej sytuacji, odparł, że "nie jest rolą opozycji, PiS, żeby w tej chwili doradzać pani Kopacz". - To ona musi wyjść do państwa i powiedzieć, jakie ma zamiary - stwierdził.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!