Senat przyjął ustawę o in vitro. Przeważyły trzy głosy

Senatorowie nie poparli wniosku o odrzucenie ustawy o leczeniu niepłodności. W kolejnym głosowaniu Senat przyjął ustawę większością 46 głosów do 43 przeciwko. Teraz ustawa trafi do prezydenta, który może ją podpisać, skierować do Trybunału Konstytucyjnego lub odmówić podpisania.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dziś, w piątek, Senat zajął stanowisko w sprawie ustawy o in vitro. W pierwszym głosowaniu wniosek o jej odrzucenie w całości nie został przejęty. Drugi wniosek - o przyjęcie jej bez poprawek - poparła większość senatorów.

Za przyjęciem ustawy głosowało 43 senatorów PO oraz trzech niezależnych - Marek Borowski, Włodzimierz Cimoszewicz i Kazimierz Kutz. Z kolei aż dziewięcioro senatorów Platformy zagłosowało przeciwko przyjęciu ustawy o in vitro.

senat

Przeciwko ustawie byli wszyscy obecni w parlamencie senatorowie PiS, dwaj z senatorów niezależnych oraz reprezentanci PSL i Zjednoczonej Prawicy.

senat

A poniżej pełna lista senatorów, którzy głosowali przeciw przyjęciu ustawy o in vitro.

in vitro

Biuro Legislacyjne Senatu podkreślało w opinii do ustawy, że zapłodnienia in vitro są regulowane we wszystkich państwach europejskich poza Cyprem, Andorą i Rumunią. W tych krajach leczenie metodą in vitro nie jest jednak zakazane.

Zobacz też: Kuszenie Ewy w raju, wrota piekieł i wymuszony onanizm, czyli... 9 "złotych" cytatów senatorów z debaty o in vitro>>>

Senat

Co stanie się w zależności od wyniku głosowania?

Po tym, jak Senat przyjął ustawę bez zmian, marszałek Sejmu przekazuje ją teraz prezydentowi do podpisu. Prezydent podpisuje ustawę, jeżeli nie budzi ona jego zastrzeżeń, i zarządza publikację w "Dzienniku Ustaw".

Ustawa wchodzi w życie po 14 dniach od jej opublikowania. Prezydent może też odmówić podpisania ustawy i przekazać ją z powrotem do Sejmu lub skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

14-godzinna debata w Senacie

Środowa debata w Senacie na temat ustawy o in vitro trwała blisko 14 godzin, od 11 do pierwszej w nocy. Projekt nowego prawa podzielił senatorów, zgłoszono wiele poprawek, były wnioski o przyjęcie ustawy bez poprawek oraz o odrzucenie jej w całości. Po tym skierowano ją ponownie do komisji zdrowia, która zajęła się nią w czwartek.

Senator Jan Maria Jackowski (PiS) stwierdził, że nawet jeśli ustawa ta wejdzie w życie, na pewno szybko zostanie uchylona ze względu na wątpliwości konstytucyjne. Jego zdaniem dyskryminuje ona życie ludzkie ze względu na sposób poczęcia. Z kolei Bogdan Pęk (PiS) nazwał ustawę ideowym przekrętem stulecia. Przekonywał, że w trakcie procedury in vitro tworzy się jedno życie kosztem innych.

Ustawa budziła także zastrzeżenia niektórych senatorów PO. Stanisław Hodorowicz (PO) zapowiedział, że nie będzie w stanie poprzeć ustawy, gdyż - jak ocenił - jest to metoda inżynieryjna, a nie medyczna, sprowadza człowieka do roli produktu i pozbawia go "atrybutu cudu natury". Z kolei Alicja Chybicka (PO) zgłosiła wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Przekonywała, że ustawa - nawet nie najlepsza - jest lepsza niż brak regulacji.

Komisja zdrowia była przeciwna ustawie

Wcześniej senacka komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem w całości ustawy o leczeniu niepłodności. W trakcie posiedzenia nieobecnych było dwóch senatorów PO, a Helena Hatka (PO) wstrzymała się od głosu. Zapowiedziała też zgłoszenie szeregu poprawek.

Na posiedzeniu komisji za odrzuceniem ustawy opowiedziało się pięciu senatorów, trzech było temu przeciwnych, a jedna osoba - Hatka - wstrzymała się od głosu.

Po posiedzeniu tłumaczyła, że zamierza zgłosić szereg poprawek, które - w jej ocenie - sprawią, że ustawa będzie m.in. zgodna z konstytucją, "dużo lepsza" i że będzie "traktowała w sposób podmiotowy dziecko". Pytana, czy swoje propozycje konsultowała z klubem PO, uchyliła się od odpowiedzi. Powiedziała jedynie, że trwają rozmowy na ten temat z innymi senatorami PO i ma nadzieję, że poprze je większość z nich.

Tysiące wiernych modliło się o odrzucenie projektu przez Senat

Przed głosowaniem w Senacie tysiące osób modliło się i pościło w intencji senatorów, aby odrzucili projekt ustawy o in vitro. W samej tylko nowennie wzięło udział blisko 1800 osób i 600 klasztorów - informuje "Nasz Dziennik".

Uczestnicy prosili o "dary mądrości i roztropności, męstwa i pobożności" dla polityków. Wierzyli, że "Bóg uwzględni tak dużą dawkę modlitwy". Zgłoszenia do dziewięciodniowych modłów napłynęły nie tylko z Polski, ale też z Austrii, Ameryki, Rosji - podawała gazeta.

Ustawa przyjęta przez Sejm mimo sprzeciwu prawicy

Dwa tygodnie temu Sejm uchwalił ustawę o leczeniu niepłodności, która reguluje m.in. zasady stosowania zapłodnienia metodą in vitro. Wcześniej posłowie odrzucili wszystkie poprawki oraz wnioski mniejszości, zmierzające m.in. do wprowadzenia możliwości stosowania in vitro wyłącznie przez małżeństwa, ograniczające liczbę zapładnianych komórek jajowych i wprowadzające przepisy karne za tworzenie zarodków poza organizmem kobiety.

Wśród większości głosującej za ustawą byli prawie wszyscy posłowie PO (5 głosowało przeciw), a także parlamentarzyści SLD, Twojego Ruchu i posłowie niezrzeszeni. Przeciw byli wszyscy posłowie PiS oraz inni przedstawiciele prawicy, a także część PSL.Co zakłada ustawa o in vitro?

W myśl rządowej ustawy:

1) Z procedury in vitro będą mogły korzystać osoby w związkach małżeńskich oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem.

2) Leczenie niepłodności tą metodą będzie mogło być podejmowane po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych przez co najmniej 12 miesięcy.

3) Ustawa dopuszcza zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych. Zezwala na dawstwo zarodków, zabrania zaś ich tworzenia w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie.

4) Uchwalone przez Sejm przepisy zakazują preimplantacyjnej diagnostyki genetycznej w celu wyboru cech fenotypowych, w tym płci dziecka, chyba że wybór taki pozwoli uniknąć ciężkiej, nieuleczalnej choroby.

5) Ustawa zakazuje niszczenia zarodków zdolnych do prawidłowego rozwoju - grozić będzie za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Zobacz też: In vitro. Ile kosztuje szansa na dziecko?>>>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (506)
Senat przyjął ustawę o in vitro. Przeważyły trzy głosy
Zaloguj się
 • gauden91

  0

  Brawo! O maly wlos bardzo wazna sprawa by sie rypla, ale... nie zawsze musi byc wiatr w oczy. Ciemnogrod tym razem umoczyl.

 • candid13

  0

  senat to wybrancy JOWow, ciemnota w 50%!

  Po krótkim parciu na szkło i wyborczych bólach,
  gdy jęczał elektorat kurczem nagłym zdjęty,
  urodził się Polakom kandydat na króla -
  swój chłop, bo miał od razu wysokie procenty.

  Gadał, jak po procentach pół narodu gada -
  że klęska, kondominium, że złodzieje wokół,
  że brak tych… panie… JOW-ów to straszna jest wada,
  a jak zmieni się władza, będzie święty spokój.

  Że jak nie ma programu, to właśnie jest cacy,
  że imigrant się na nic krajowcom nie przyda –
  z otwartymi gębami słuchali rodacy,
  bo dokładnie po myśli ich prawił kandydat.

  Znów procenty mu rosły i słupki w sondażach,
  znowu jakimś potrzebom wychodził naprzeciw,
  a im więcej bzdur skrajnych w natchnieniu wytwarzał,
  tym mu bardziej ufali dorośli i dzieci.

  Cóż, że król ma być mądry, nie stoi w ustawach,
  ani że ma myśleniem na miłość zasłużyć,
  dureń może wielbiony być z lewa i z prawa,
  albo miś, co rozumek ma całkiem nieduży.

  Lecz że happy end zawsze jakiś znaleźć da się,
  można bajkę szczęśliwie zakończyć tak oto:
  ten kandydat na króla dojść musi po czasie
  tam, gdzie każdy król w końcu dochodzi. Piechotą.

 • candid13

  0

  Oto jak dzialaja JOWy, bo to sa wlasnie wybrancy Jednomandatowych Okregow Wyborczych.
  Prawie 50% Polakow reprezentuje ksenofobiczna ciemnota sluzaca agentowi wplywu z Torunia. Kosciol polski jest trzymany w szachu przez agenta wplywu ktory dostal od UBecji i z Rosji materialy pozwalajace mu szantazowac biskupow.
  Biskupi trzesa sie ze strachu przed tym agentem wplywu i robia to co on chce.

 • deja.lu

  Oceniono 3 razy 1

  A może po prostu kościół niech wprowadzi zwyczaj chrztu tych zarodków przed zamrożeniem i wtedy ich dusze poszłyby prosto do raju. Wilk byłby syty i owca cała.

 • deja.lu

  Oceniono 2 razy 2

  Jedna rzecz mnie w tej ustawie niepokoi. ZAKAZ niszczenia zarodków. Nie ma takiego zakazu w innych państwach europejskich. To oznacza w praktyce, że ludzie tracą prawo do własnego materiału genetycznego! Zarodek jest traktowany jak niezależny człowiek, którego się ochrania i w razie możliwości oddaje do adopcji! Taki zarodek może być "użyty" nawet po śmierci rodziców! To jest dopiero przedmiotowe traktowanie!
  Zarodki powinny być niszczone, jeśli taka jest wola rodziców.

 • tygrys102

  Oceniono 1 raz 1

  smutna prawda potwierdzona, w senacie połowa to ciemnota, czyli podobnie jak w narodzie...głupich nie brakuje

 • jarr17

  0

  Platforma Obywatelska jest w każdym z nas.
  Tylko wolni, dzielni sprawiedliwi ludzie mają szansę stworzyć wolne, dzielne, sprawiedliwe państwo.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 2

  Skasować Senat a pieniądze przeznaczyć na takie wspomaganie rozrodu:)

 • leo2rys2

  Oceniono 3 razy 3

  Najważniejsze to KASIORA.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX