Kukiz dla "Rz": "Nie chcę podatków. Najlepiej, gdyby wszyscy w Polsce płacili KRUS"

Paweł Kukiz zapowiada, że chce zmienić konstytucję. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" podkreśla też, że nie chce stanowisk, jest w polityce dla idei. Chwali Jarosława Kaczyńskiego, znajduje ciepłe słowa dla Grzegorza Schetyny. Muzyk chce też repolonizacji mediów i banków, i stwierdza, że najlepiej by było, gdyby wszyscy Polacy płacili nie podatki, a KRUS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Moim głównym celem jest zmiana ustroju państwa" - deklaruje w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Paweł Kukiz. Muzyk chce zmienić konstytucję, "tak, by władza wykonywała polecenia obywatela, była pod obywatelską kontrolą". Zdaniem Kukiza najlepszym rozwiązaniem ustrojowym dla Polski byłoby, gdyby, "w skrócie (...) posłowie byliby wybierani w JOW na wzór brytyjski, a prezydent miałby takie uprawnienia, jak w modelu francuskim" (we francuskim ustroju pozycja prezydenta jest o wiele mocniejsza niż w Polsce - red.).

Ciepłe słowa dla Kaczyńskiego i Schetyny

Z kim Kukiz chce robić zmiany? Zarzeka się, że nie potrzebuje do tego tworzyć własnej partii. Potencjalni koalicjanci? Przedzierzgnięty w polityka (choć sam zarzeka się, że prowadzi działalność obywatelską, a nie polityczną) muzyk zapowiada gotowość do kompromisu z każdym, kto "da mu gwarancje wywiązania się z umowy".

W wywiadzie znalazły się ciepłe słowa zarówno dla Jarosława Kaczyńskiego ("Podziwiam go za to, że ponad osobiste ambicje stawia dobro Polski. Chcę wierzyć w szczerość tych intencji") i dla... Grzegorza Schetyny ("Jeśli będzie konieczność współpracy dla dobra ojczyzny z PO, to pierwszą osobą będzie z pewnością Schetyna"). Gdy rozmowa schodzi na konflikt Schetyna-Tusk, muzyk stwierdza, że były premier jest, jego zdaniem "największym wrogiem Polski".

"Nie idę do żłoba. Idę rozwalić te żłoby"

Co jeszcze mówi w "Rz' Kukiz? Jak stwierdza, "tapla się w bagnie i kloace dla dobra Polski i zmiany na lepsze", bo "może spokojnie grać koncerty, zarabiać dobrze i nie przejmować się niczym". - Ja chcę śpiewać piosenki, a to, co robię, jest męczarnią - mówi Kukiz i dodaje, że postawił wszystko na jedną kartę. - Nie idę do żłoba. Idę rozwalić te żłoby - zaznacza.

Muzyk deklaruje, że chciałby, by podatek bankowy, zapowiadany przez PiS, był jeszcze wyższy, niż chce ta partia. Pytany o podatki od osób fizycznych stwierdza prosto: - Nie chcę podatków. Najlepiej, gdyby wszyscy w Polsce płacili KRUS. Stwierdza też, że chce repolonizacji banków - i mediów. - Jak można jednocześnie pracować w niemieckiej gazecie i w telewizji publicznej, która ma misję? - pyta w rozmowie z "RZ" Kukiz.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (253)
Kukiz dla "Rz": "Nie chcę podatków. Najlepiej, gdyby wszyscy w Polsce płacili KRUS"
Zaloguj się
 • flymen22

  0

  Najlepiej zlikwidować podatki. Jak ktoś zarabia mniej jak 6000, to mu dopłacić do 6tys. Mandaty posłów i senatorów sprzedawać na licytacji, tak jak kiedyś kapelusze kardynalskie. Szkoły odpłatne, nieodpłatnie: czytanie, pisanie, tabliczka mnożenia i religia. Na budżet składali by się urzędnicy, płacąc za prawo urzędowania. Inne porady - odpłatnie

 • zgryzliwy1

  Oceniono 2 razy 0

  KRUS zamiast podatkow?
  qwra, on nawet nie kuma, ze KRUS to ubezpieczalnia i ch..a ma do podatkow

 • tikka26

  0

  To ja proponuje kazdemu dać glebe.żeby było sprawiedliwie wtedy KRUS dla wszystkich...a Polska panstwem trzeciego swiata...mam na rachunku w zus emeryture moze po3 zl na miesiac...wiec obysmy Prosze Panstwa pracowali do setki czego wam i sobie zycze:/Bo w innym wypadku tylko szybko umierac

 • 4zero

  Oceniono 2 razy 0

  Tak sie składa, ze płace minimalny ZUS jako przedsiębiorca. Mam go płacić przez 40 lat i wlasnie dostałem zawiadomienie z ZUSu, ze wzamian za to bede miał emeryturę na poziomie połowy mojej składki..... to jest złodziejstwo w biały dzien - dlatego KRUS dla takich jak ja byłby o wiele sprawiedliwszy

 • ehtarr

  Oceniono 1 raz -1

  Klikam w tytuł "Największy cyberatak w historii? Dane 21 mln osób" a trafiam tutaj. Goovniany tabloid.

 • Tomasz Oles

  Oceniono 3 razy 3

  płacić KRUS ? - no fajnie - płacić 300 zł na kwartał i dostawać 2000 emerytury - plan godny księgowego z Hogwartu, który czarodziejską różdżką machnie i wyczaruje miliardy. Jego wiedza ekonomiczna powala. Chyba że chciał powiedzieć , że płacić ma Cruise , Tom Cruise,

 • jan.58

  Oceniono 3 razy 3

  Prawdziwy "tuman polityczny"!
  arturprosty.blogspot.com/2015/06/jak-tuman-polityczny-otumani-miliony.html

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 4 razy 4

  Populista mądry inaczej.

 • tigga_11

  Oceniono 2 razy 2

  W ciągu pół roku ci wszyscy prawi, etyczni wybrani w JOWach ludzie o których Kukiz nie będzie miał zielonego pojęcia dostaną po cichu intratne propozycje, po czym nagle wyskoczy mały kryzysik pt. "Kukiz pijany za kierownicą" (polecam taśmę Kwacha i Kalisza) i wtedy ci wszyscy prawi i etyczni w trosce o państwo zorganizują frakcję, która przeliże się z PiSem a oni wylądują na korycie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX