Bezpieczeństwo nad wodą. Tragiczny bilans upalnego weekendu. W sobotę utonęło 11 osób

Policja apeluje o rozwagę i dbanie o bezpieczeństwo. Bilans obecnego, rekordowo upalnego weekendu jest najtragiczniejszy od początku sezonu. Tylko w sobotę utonęło 11 osób.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Sezon rozpoczyna się w maju. Dotychczas najtragiczniejszym dniem był 14 czerwca, kiedy to utonęło 8 osób. Niestety, wczoraj rekord został pobity - w sobotę utonęło 11 osób. A upalny weekend trwa.

W maju w sumie utonęło 30 osób, w czerwcu - 48. Bilans lipcowy, mimo że są dane tylko z 4 dni, przeraża. Od początku miesiąca utonęło już 20 osób.Policja apeluje o rozwagę i zachowanie zasad bezpieczeństwa nad wodą. Zwłaszcza że lipiec zapowiada się upalnie, więc wiele osób wybierze wypoczynek nad wodą.

Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Policja apeluje, by do kąpieli wybierać miejsca do tego przeznaczone - jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli. Przypomina, że dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych i wchodzić do niej jedynie z odpowiednimi zabezpieczeniami (kamizelki do pływania, rękawki itp.).

Gry wybieramy korzystanie ze sprzętu typu rowery wodne czy kajaki, powinniśmy założyć kamizelki ratunkowe i kapoki.

Należy również pamiętać, żeby wchodząc do wody, schładzać się stopniowo, aby uniknąć szoku termicznego. Zwłaszcza po dłuższym przebywaniu na słońcu.

Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu.

Wciąż również zdarzają się wypadki przy skokach do wody. Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania. Można w ten sposób narazić się na utonięcie lub kalectwo (urazy powodujące np. paraliż).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (7)
Bezpieczeństwo nad wodą. Tragiczny bilans upalnego weekendu. W sobotę utonęło 11 osób
Zaloguj się
 • jano53

  Oceniono 2 razy 2

  W naszym kraju niestety ludzie będą tak długo się topić jak długo będą uważać że jak przepłyną 20m i skoczą na główkę to są najlepszymi pływakami a jakimi są to okazuje się gdy jest już za późno. Dzieci w naszym kraju będą tak długo się topić jak długo głupi rodzice będą uważać że jak dziecko chodzi na basen czy ma w szkole naukę pływania i przepłynie te 20m, zanurkuje czy skoczy na główkę to przy każdej okazji będą chwalić się przed sąsiadkami jak to dobrze nasze dziecko pływa a prawda jest taka że dziecko zawsze się utopi przy pierwszym zagrożeniu jakie napotka w wodzie bo niestety nikt to dziecko nie uczy jak ma się zachować w razie zagrożenia, co ma zrobić jak straci grunt pod nogami, co ma zrobić jak zachłyśnie się wodą, co ma zrobić jak wpadnie w wir rzeczny, co ma zrobić gdy schwyci go skurcz i jakby tego rodzice nauczyli dzieci to utonięć byłoby o wiele mniej ale jak mają tego swoje dzieci nauczyć jak sami tego nie umieją.

 • kesik001

  Oceniono 5 razy -3

  Co jest najczęstszą przyczyną utonięć na świecie?.

  Woda;)

 • malgojb

  Oceniono 4 razy 0

  To teraz czas na zakaz wchodzenia do wody i korzystania nawet z wanny.

 • duvelo

  Oceniono 18 razy 14

  A przez ostatnie 20 lat utonęło w Polsce ok. 10 tys. (!) ludzi.
  Myślenie to nie jest mocna strona Polaków.

 • 31.februarius

  Oceniono 22 razy 10

  Dziś kolej na tych, co się nie utopili wczoraj względnie w nocy nie rozwalili na drzewie wracając z dyskoteki ćwierćwieczną beemwicą ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX