Beata Szydło przedstawia program PiS. Trzy priorytety i pięć źródeł finansowania [SZCZEGÓŁY]

Beata Szydło podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości przedstawiła trzy priorytety kampanii wyborczej oraz pięć proponowanych źródeł finansowania pomysłów partii. Stwierdziła też, że koszt ich wprowadzenia będzie mniejszy, niż przewidywała PO.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Ten program PiS mamy już od dawna - mówiła podczas konwencji programowej Beata Szydło, kandydatka partii na premiera. - On został stworzony wtedy, kiedy jeździliśmy i spotykaliśmy się z wieloma z państwa w waszych miejscowościach i rozmawialiśmy o tym, co trzeba w Polsce zrobić - dodała.

- Zebraliśmy się tutaj po to, żeby rozmawiać konkretnie - powiedziała. W swoim przemówieniu zaprezentowała trzy zadania priorytetowe partii. Są to obietnice, które w swojej kampanii wcześniej składał prezydent elekt Andrzej Duda: wypłata 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie wieku emerytalnego.

Podczas kampanii prezydenckiej wyliczano, że koszt realizacji tych propozycji wyniósłby 90 mld zł. Szydło twierdzi, że eksperci PiS obliczyli go na 39 mld zł.

Finansowanie z podatków

Wiceszefowa PiS powiedziała też, że ma do zaproponowania pięć źródeł finansowania swoich propozycji. Pierwsze z nich to podatek VAT od wspomnianych 39 mld zł, które Polacy mieliby wydać w Polsce. Miałoby to dać 9 mld zł. Następnie Szydło wspomniała o uszczelnieniu systemu podatkowego do poziomu 17,1 proc. PKB, co dałoby do budżetu przychód 52 mld zł. Kolejnym źródłem finansowania miałoby być zahamowanie wyprowadzania podatków z Polski do rajów podatkowych. - Strata to ok. 18 mld zł, rocznie możemy liczyć na 4 mld - powiedziała Szydło.

Dodatkowo PiS chciałoby wprowadzić podatek obrotowy dla sklepów wielkopowierzchiowych, który miałby dać 3 mld zł przychodów rocznie, oraz podatek bankowy, który przyniósłby 5 mld zł.

- Łącznie to 73 mld zł. Jeszcze zostanie na inne dobre propozycje - stwierdziła Szydło.

"Zlikwidować NFZ"

- Jednym z problemów jest opieka zdrowotna. Ludzie martwią się o to, że z jednej strony nie stać ich na wykup leków, ale z drugiej strony, że nie będzie szansy na to, by dostać się do lekarza specjalisty, a nie stać ich, żeby pójść do gabinetu prywatnego - oceniła kandydatka PiS na premiera.

Dodała, że obecny system służby zdrowia jest krytykowany m.in. przez wielu lekarzy, którzy "chcą leczyć, a muszą zajmować się biurokracją". Podkreśliła, że nie jest normalne to, że pielęgniarki muszą strajkować po to, by otrzymać należne wynagrodzenie.

- Na pewno trzeba zlikwidować NFZ, na pewno służba zdrowia - ta podstawowa - musi być dostępna dla każdego. Mówimy o tym, że muszą być tanie leki, musi być dostępność do lekarza. Przede wszystkim trzeba zrobić coś, co postulujemy już od dłuższego czasu, czyli przywrócenie medycyny szkolnej. W Polsce dzieci muszą mieć naprawdę dobrą opiekę medyczną - mówiła Szydło.

Państwowe mieszkania na wynajem

Szydło mówiła też o budowie preferencyjnych mieszkań na wynajem. - Ważnym zadaniem, które chcemy podjąć, jest budowa mieszkań - nasz program mieszkaniowy. Mamy dwa cele - po pierwsze, żeby ludzie mieli szanse na własne, tanie mieszkania, a z drugiej strony (...) pobudzenie budownictwa - powiedziała.

Jak wyjaśniła, zgodnie z tym programem na terenach dostarczanych bezpłatnie przez państwo będą budowane mieszkania pod wynajem. - W ramach czynszu będzie rozłożona na długi okres spłata kredytu - wyjaśniła.

Dodała, że budową zajęłyby się spółki specjalne tworzone przez samorządy. "Bierzemy też pod uwagę możliwość finansowania przez państwo części odsetek przy spłacie kredytu" - powiedziała.

Warunki konkurencji dla firm

Szydło powiedziała, że dwie trzecie naszego eksportu wypracowują firmy będące własnością kapitału zagranicznego. Zaznaczyła, że ponad 60 proc. naszego sektora bankowego należy do międzynarodowych grup kapitałowych. - Ponad połowa tego, co statystycznie nazywa się przemysłem przetwórczym, ma swoje centra decyzyjne poza granicami Polski - powiedziała i zaznaczyła: "Musimy stworzyć warunki równowagi. Zagraniczne firmy muszą u nas dawać miejsca pracy, dawać perspektywę i stabilizację. Budować to, co dla Polski jest teraz najważniejsze - polską perspektywę gospodarczą. Ale polskie firmy mają mieć szansę konkurowania z zagranicznymi, to obowiązek państwa stworzyć takie warunki".

Wiceprezes PiS podkreślała, że polskie kopalnie mogą być rentowne, w polskich stoczniach można budować statki, zamiast włoskiego pociągu można kupować polską Pesę, zamiast chińskich autobusów polskie solarisy. Celem powinno być budowanie polskiej marki - zaznaczyła.

Szydło zadeklarowała również, że nie wprowadzi Polski do strefy euro, dopóki nie zaistnieją do tego odpowiednie warunki. - Chcę bardzo jasno postawić sprawę polskiej waluty. Złotówka dobrze służy rozwojowi naszego kraju. Póki Polacy nie będą zarabiali tyle, ile zarabia się w państwach tzw. starej Unii, my nie wprowadzimy Polski do strefy euro - zapowiedziała.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (702)
Beata Szydło przedstawia program PiS. Trzy priorytety i pięć źródeł finansowania [SZCZEGÓŁY]
Zaloguj się
 • drakoboy

  0

  Nie da ci ojciec, nie da ci matka co ci obieca Szydło Beatka..

 • Jacek Powaski

  Oceniono 1 raz 1

  Nie trzeba być ekspertem aby wiedzieć,że to co proponuje Szydło to samobój opodatkować wielkogabarytowe sklepy=wyższe ceny,podatek bankowy=wyższe odsetki(można w Skok) uszcelnienie systemu podatkowego=sranie w banie kler nadal nie będzię płacił podatków, vat od wirtualnych wydanych pieniedzy w Polsce?500 na dziecko 5000000 uprawnionych w Polsce.Wydaje mi sie,że Premier powinien znać tabliczke mnożenia(wiem,że w PiS mają swoją)Po wystapieniu Szydło nawet Rydzyk zaniemówił i szykuje się,aby przenięść interes do rumuni jak zrozumiał kto chce rządzić w Polsce.

 • 99makabra1977

  Oceniono 1 raz 1

  Podniesie podatków w marketach to wzrost cen nawet o trzecią część. Szczególnie ucierpią emeryci, którzy ze względu na małe dochody tam kupują.

 • almagus

  Oceniono 1 raz 1

  ?SKOK lemingi Maryi kingi.

  Trafił się Polsce matoł.
  Oszukał cukrową watą.
  Święconą gnojowicą.
  Nazywa się prawicą.
  Płoną słowa matoła.
  Lecz Polsce nie podoła.
  Ale z pomocą bożą.
  Jak zwykle kraj rozłożą.
  Wiele przy Watykanie.
  Reszta na wschodniej ścianie.
  Ostaną się diecezje.
  Takie matoła decyzje.

  2015-06-11 almagus
  almagus.blox.pl

 • ahsowa

  Oceniono 2 razy 2

  Jeśli ktoś rozdaje pieniądze na lewo i prawo a następnie poszukuje źródeł finansowania po omacku jest oszustem któremu zależy tylko na kasie i stołkach a obywateli mają gdzieś

 • zd46

  Oceniono 3 razy -1

  Pani Szydło, jest pani „Harcownikiem Kaczyńskiego” (jakim był Marcinkiewicz) i musi pani wiedzieć, nawet z książek etnograficznych, że czym innym jest upór przy krojeniu w domu cebuli i krupnioków bądź przy mówieniu mężowi przed snem "o ciągle bolącej głowie" a czym innym jest upór w polityce. Ośli upór w polityce, i bredzenie o ekonomii podwórkowej, to po prostu bezgraniczna głupota. Więc co pani Lelum Polelum chciała powiedzieć NAM POLAKOM ale nie PiSowcom?

 • zd46

  Oceniono 2 razy 0

  Ile franków szwajcarskich jest wart uśmiech Szydło-Mamidło? Mami Polaków jak "wiedźma na bagnach" swoją spłodzoną z Kaczyńskim wirtualną Polską a będzie to "DLA JAJ PiSowy RAJ"

 • zd46

  Oceniono 4 razy 0

  Pani Szydło-MAMROT powinna dołączyć do towarzystwa siedzącego na ławce przed sklepem w serialu "Ranczo", z butelką wina MAMROT w ręku !!!!!! Kobicina z PiSem "ugnietła zakalec na palec" i powstał "EKONOMICZNY GNIOT" !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX