Obama śpiewa "Amazing Grace" na pogrzebie pastora. Mocny, emocjonalny apel przeciw rasizmowi [WIDEO]

Podczas niezwykle emocjonalnego przemówienia na pogrzebie czarnoskórego pastora zamordowanego przez białego rasistę Barack Obama nagle zaśpiewał "Amazing Grace". Ta pieśń to symbol walki z rasizmem i niewolnictwem - napisał ją były handlarz niewolników, który nawrócił się na chrześcijaństwo.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

To, że Barack Obama potrafi całkiem dobrze śpiewać, wiadomo to co najmniej od czasu, gdy w czasie kampanii wyborczej w 2011 r. zaskoczył zebranych na wyborczym obiedzie swoją wersją amerykańskiego bluesowego klasyka "Sweet Home Chicago". Ale tym razem zaśpiewał - choć nie aż tak dobrze - pieśń o niezwykłym emocjonalnym ładunku. I w niezwykłych okolicznościach.

"Amazing Grace" zna niemal każdy Amerykanin. Ta XVIII-wieczna pieśń, napisana przez byłego handlarza niewolników, który nawrócił się na chrześcijaństwo, śpiewana przez wielu artystów gospel, jest mocno kojarzona z walką o równouprawnienie czarnoskórych w USA.

Gdy Obama zaintonował ją przed złożonym w większości z Afroamerykanów ponadpięciotysięcznym tłumem, początkowe zaskoczenie po chwili ustąpiło, a ludzie przyłączyli się do śpiewu. Po refrenie Obama niemal wykrzyczał, w stylu przypominającym kazania charyzmatycznych pastorów, nazwiska dziewięciu osób.

Prezydent przemawiał na pogrzebie czarnoskórego pastora. 41-letni Clementa Pinckney zginął w ubiegłym tygodniu wraz z ośmioma innymi osobami z rąk zamachowca w świątyni należącej do Afrykańskiego Kościoła Metodystyczno-Episkopalnego w Charleston. Kościół w Charleston jest jednym z najbardziej znanych w USA centrów życia społecznego czarnoskórej mniejszości.

Zabójcą okazał się biały, Dylan Roof, a sieć szybko obiegło jego zdjęcie z historyczną flagą konfederackiego Południa umieszczone na stronie wraz z rasistowskim manifestem.

Obama ostro przeciw rasizmowi w USA

Obama, który w drugiej części swojej ostatniej kadencji w Białym Domu nieraz już pokazał bardziej "ludzki", emocjonalny styl sprawowania urzędu, tym razem mówił o sprawie bardzo mu bliskiej - wciąż istniejącym problemie rasizmu w USA, którego sam był ofiarą. W przemowie, którą Reuters już określił jako jedną z najbardziej znaczących w jego dorobku, prezydent USA wspomniał ofiary masakry i apelował do amerykańskiego społeczeństwa, by tragedię w Charleston obrócić w dobro i zmniejszać podziały rasowe w Stanach Zjednoczonych.

Obama nawiązał też do ogólnonarodowej dyskusji, która przetoczyła się przez kraj w ubiegłym tygodniu - o pozbywaniu się z przestrzeni publicznej wciąż powszechnej na amerykańskim Południu flagi konfederatów. - Zbyt długo byliśmy ślepi na ból, który ta flaga, symbol rasowego panowania [białych nad czarnymi], wywoływała w wielu naszych obywatelach - powiedział. - Może teraz zrozumiemy, że rasowe uprzedzenia zarażają nas nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy - dodał.

Reuters pisze, że masakra w Charleston dotknęła trzech spraw ważnych dla Obamy - ograniczenia dostępu do broni, rasizmu i osobistej znajomości z pastorem Pinckneyem, którego poznał w 2008 r. Prezydent po masakrze w szkole w Newtown, gdzie zginęło 20 dzieci, próbował przewalczyć w Kongresie zaostrzenie praw regulujących dostęp do broni, jednak przegrał w Kongresie. - Zbyt długo byliśmy ślepi na rzeź, która dzieje się w tym kraju przez broń palną - podkreślił.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (205)
Obama śpiewa "Amazing Grace" na pogrzebie pastora. Mocny, emocjonalny apel przeciw rasizmowi [WIDEO]
Zaloguj się
 • michnikredgestapo

  Oceniono 1 raz -1

  Afroamerykanie stanowia 12% ludnosci USA a popelniaja 52% morderstw. Media i Hollywood robia duzo by ludzie nie zobaczyli statystyk pokazujacych, ze Murzyni zabijaja znacznie wiecej bialych niz biali Murzynow. Czy ktorys prezydent pochylil sie kiedys nad losem bialych zamordowanych przez Murzynow? A jesli jako Polonus zaprotestujesz przeciw subsydiowaniu twoja ciezka praca Murzynow i Latynosow to zostajesz nazwany rasista i linczowany przez media. O podwyzce czy awansie nie ma mowy.

 • an32dajom

  Oceniono 54 razy 54

  widziałem to:) rewelacyjna inicjatywa, musze przyznac ze od takich momentów rośnie szacunek dla drugiego człowieka. Na Matrix Media była o tym wzmianka

 • bezportek

  Oceniono 3 razy 1

  Poznałem wielu, bardzo pracowitych i z gruntu normalnych czarnych obywateli US of A.
  Charakterystyczne - żadne z nich nie używało debilnej nowomowy "afroamerican" i każde, jak jeden, miało najgorsze możliwe przejścia z rozwydrzonym rasizmem czarnego getta, oraz równie rozwydrzonym, lewackim tłumem "antyrasistów".
  Dla lewactwa - utrzymywanie czarnych analfabetów i narkomanów w stanie zależności od łaski państwa, jest równie ważne jak udawanie miłości do zboczeńców, chcą czy nie.

 • kujwdubie

  Oceniono 2 razy 0

  Dobrze, że nie zaśpiewał "Amazing Greece"

 • atos38

  Oceniono 4 razy 0

  PRECZ z "TOLERANCJĄ" !

  Dlaczego czekoladowi i homoseksualni USIŁUJĄ NARZUCIĆ społeczeństwu "Tolerancję" ?
  Dlaczego inni zadecydowali, że ja i Ty MUSIMY być "Tolerancyjni" ?

  Ale ja wcale NIE CHCĘ BYĆ "Tolerancyjny" i jest mi z tym BARDZO DOBRZE !

  Nie powtarzajcie bezmyślnie haseł ! Najpierw zastanówcie się czy to coś jest dla nas dobre.

  Przecież ich poglądy są ABSURDALNE: Ty MUSISZ być "Tolerancyjny" = zaakceptować coś czego nie chcesz i nie akceptujesz, a oni (czekoladowi i homoseksualni) i tym samym czasie NIE TOLERUJĄ TWOJEGO PUNKU WIDZENIA, TWOJEJ OPINII, TWOICH ODCZUĆ, TWOJEGO ZDANIA.

 • atos38

  Oceniono 5 razy 1

  Marzę o Polsce zaMURZYNIONEJ JAK OBECNA (a kiedyś) PIĘKNA FRANCJA czy USA - w której POLSKIE BIAŁE kobiety w imię "poprawności" politycznej będą rodziły czekoladowe dzieci. TU W POLSCE. Najlepiej tym z Konga i Nigerii.
  ZMIEŃMY TĄ POLSKĘ RAZ i NA ZAWSZE !

  Marzę o Polsce w której Polak będzie się bał jak w USA (wiem bo byłem) powiedzieć na głos cokolwiek w temacie ras ludzkich. Oskarżyć zawsze można.

  SPROWADŹCIE SOBIE NA ŁEB CZARNYCH DO POLSKI. Niech narobią czekoladowych dzieci białym europejskim kobietom (bo to TYLKO kwestia czasu). TU w Polsce ! TO SIĘ ZROBI "wolność" & "demokracja" jak w Stanach, Francji czy Szwecji.

  BO PRZECIEŻ NIE WOLNO MI MIEĆ WŁASNYCH ODCZUĆ ANI WŁASNEGO ZDANIA ! Wolno mi tylko mieć poglądy w ramach których mi pozwoli władza.

  Marzę o tym aby w mojej Polsce na co 2 ulicy wybudowano ....... MECZETY. Też marzę.

  Właśnie przy tej okazji chciałbym powiedzieć: „Komuno WRÓĆ” !

 • wizjinerka

  Oceniono 1 raz 1

  Nie jest źle, ale nie chwaląc się, znam osoby o ciemnej karnacji śpiewające lepiej :) Z Murzynami to tak trochę jak z Żydami. Czy oni kiedyś przestaną użalać się nad sobą i szukać wszędzie wrogów? Era pieniądza i dostęp do nauki już dawno zatarły granice. Mi kiedyś pod oknami stawiali budkę z owocami i warzywami, i pamiętam, jak biali zapieprzali, a ludzik z bardzo ciemną karnacją nadzorował. Myślę, że akceptację każdy człowiek musi zasłużyć sobie sam bez względu na pochodzenie i kolor skóry. Największy problem tkwi w nierównym starcie. Mi przede wszystkim bardzo szkoda biednych kobiet z gromadą dzieci nie mogących liczyć na niczyją pomoc.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 15 razy 7

  Rasistą zostałem jak przyszło mi pracować z czarnuchami (1991 Londyn), a utwierdziłem się w swoich rasistowskich przekonaniach, kiedy musiałem z nimi pracować drugi raz (Boston, 1999). Trudno rzecz jasna wrzucać wszystkich do jednego worka na podstawie spotkań z 15 osobami... Niemniej większość stereotypów się potwierdziła.
  Bill Cosby powiedział kiedyś do swoich czarnych towarzyszy niedoli (cytuję z pamięci): "Ameryka to wspaniały kraj, który daje Wam takie same szanse jak innym. To, że wolicie nie chodzić do szkoły, nie uczyć się, a potem pić alkohol i faszerować się narkotykami, bijąc przy tym swoje żony i dzieci, to nie jest wina tego kraju. To Wasza wina, choć niewielu z Was ma odwagę to przyznać".

 • kelob3

  Oceniono 12 razy 2

  to dobrze że Obama widzi że jest rasizm tz. czarni prześladują białych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX