Samobójczy zamach w popularnym meczecie w Kuwejcie. 25 zabitych, ponad 200 rannych

25 osób zginęło, a 202 zostały ranne w zamachu w szyickim meczecie w stolicy Kuwejtu - poinformowało MSW tego kraju. Wcześniej władze informowały o co najmniej 10 zabitych, a media - o kilkunastu. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTo pierwszy w Kuwejcie atak samobójczy, którego celem był szyicki meczet - podkreśla telewizja Al-Dżazira. Według świadków do zamachu doszło, gdy w meczecie Imama Sadika podczas piątkowych modłów zebrało się około 2 tys. wiernych. Na koncie na Twitterze należącym do IS pojawiła się informacja, że ataku dokonał zamachowiec samobójca opasany ładunkami wybuchowymi.

W meczecie był w chwili zamachu jeden z deputowanych do kuwejckiego parlamentu Chalil al-Salih. Powiedział on agencji Reutera, że zamachowiec wszedł do meczetu w chwili, gdy wierni modlili się klęcząc. - Wyglądał na dwudziestokilkulatka, widziałem go na własne oczy - powiedział deputowany.

Inny ze świadków powiedział agencji AP, że wierni stali w zwartej grupie podczas modlitwy, gdy doszło do eksplozji w pobliżu drzwi. Świadkowie widzieli mężczyznę, który wszedł, stanął z tyłu obok innych i zdetonował ładunki wybuchowe. Atak spowodował poważne zniszczenia w świątyni.

Państwo Islamskie przyznało się do zamachu

Do zamachu przyznała się grupa o nazwie Prowincja Nadżd, stowarzyszona z Państwem Islamskim. Grupa ta przyznała się do zamachów na meczety szyickie w Arabii Saudyjskiej w ostatnich tygodniach. Meczet Imama Sadika leży niedaleko gmachu MSW Kuwejtu, w dzielnicy es-Sawaber, gdzie znajdują się domy mieszkalne i sklepy. Zamach przeprowadzono podczas świętego miesiąca ramadanu, gdy frekwencja w meczetach rośnie.Emir Kuwejtu Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah odwiedził miejsce zamachu. Zwołano nadzwyczajną sesję parlamentu. Premier, szejk Dżabir al-Mubarak al-Hamad as-Sabah oświadczył, że atak wymierzony był przeciwko "jedności narodowej" Kuwejtu.

Były minister informacji Kuwejtu Saad al-Adżmi powiedział telewizji Al-Dżazira, że atak jest przypomnieniem, iż żadne państwo "nie jest nietykalne" dla terrorystów. Ocenił też, że w Kuwejcie relacje między szyitami i sunnitami układały się dotąd dobrze.

Radykałowie z Państwa Islamskiego uważają szyickich muzułmanów za heretyków - przypomina AP. W oświadczeniu na Twitterze dżihadyści oświadczyli, że zamachowiec obrał za cel "świątynię odszczepieńców". Szyici stanowią od 15-30 proc. ludności w Kuwejcie, gdzie przeważają sunniccy muzułmanie.

O walkach ekstremistów przeczytaj w książce "Państwo Islamskie" >>


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (130)
Samobójczy zamach w popularnym meczecie w Kuwejcie. 25 zabitych, ponad 200 rannych
Zaloguj się
 • Oceniono 2 razy 2

  USA-mani otworzyli kolejną puszkę Pandory za którą płaci cały świat. Jankeskim idiotom z CIA wydawało się że mają wszystko pod kontrolą

 • 123waz

  Oceniono 4 razy 4

  jak sie nie zabije wszystkich islamistów wariatów to bedzie coraz gorzej

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 3 razy 1

  Allah tak chciał

 • martinez027

  Oceniono 9 razy -3

  Dobrze CIA przy pomocy swojej komórki zwanej isis skordynowało te akcje,szkoda że we francji niema np.200 zabitych :( dobrze że w Tunezji utłukli głownie szwabów i angoli czyli popleczników całego zła na świecie...

 • Oceniono 6 razy 4

  A Europa strzela sobie w głowę sama. Niebawem w Europie będzie jak w Iraku, Syrii, Libii, Tunezji, Somalii czy Jemenie... ale co tam ważniejsza jest polityczna poprawność.

 • hen-live

  Oceniono 7 razy 5

  Niedługo tak będzie w całej Europie jak nie przestaniemy przyjmować tych islamskich uchodzców.Zastanawialiście się dlaczego oni nie płyną do bogatych krajów islamskich Arabii Saudyjskiej,Emiratów Arabskich,Kuwejtu,Omanu itd.?Proste bo gdyby zbliżyli się do ich wybrzeży to zostali by zatopieni.

 • jurassic201

  Oceniono 6 razy -4

  W sumie to szkoda, że wśród ofiar nie ma Polaków. Byłoby paru głupków mniej, a tak zginęli Niemcy i Anglicy, przedstawiciele dwóch nacji będących kwintesencją współczesnej cywilizacji.

 • eemmil

  Oceniono 7 razy -1

  Chrześcijanie mieli wyprawy krzyżowe, Islam ma teraz swoje. Normalny rozwój religii.

 • ttrrtt

  Oceniono 9 razy 9

  ISLAM to IDEOLOGIA WOJENNA, a nie religia!! W której religii za odejście od kościoła grozi śmierć? W żadnej, tylko w islamie, TO NIE RELIGIA TYLKO IDEOLOGIA WOJENNA. Najlepszym rozwiązaniem to zakazanie islamu na świecie!!! Póki politycy tego nie zrozumieją, to w przyszłości czeka nas niewyobrażalna wojna ISLAMIŚCI - RESZTA. Skąd się bierze ta popieprzona ideologia (religia), odpowiedź jest prosta - mężczyźni w krajach arabskich TO LENIE, ZERO PRACY, ZERO NAUKI, ALE CHCĄ DOBRZE ŻYĆ. Stąd, jeżeli kobieta w krajach arabskich chciałaby się uczyć i w przyszłości mieć pracę, to na to nie pozwalają, gdyż mężczyzna zawsze musi być górą!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX