Konfiskują i palą kwefy. Po ostatnich zamachach Czad zakazuje muzułmankom noszenia zasłon na twarzy

Władze Czadu w środę wydały rozporządzenie zakazujące całkowitego zakrywania twarzy. Zarządziły też konfiskatę tego typu chust i welonów na bazarach i zapowiedziały ich spalenie. To skutek poniedziałkowego zamachu, w którym zginęło ponad 20 osób.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Swoją decyzję o zakazie całkowitego zasłaniania twarzy władze Czadu argumentują względami bezpieczeństwa. Jak powiedział premier Czadu Kalzeube Pahimi Deubet, kwefy były używane przez terrorystów jako "kamuflaż". Podkreślił, że siły bezpieczeństwa będą palić skonfiskowane ubrania.

Premier podkreślił, że zakaz obowiązuje nie tylko w miejscach publicznych, ale w całym Czadzie. Dodał, że jakikolwiek element ubioru, który zakrywa całą twarz, będzie traktowany jako kamuflaż.

- Ci, którzy nie zastosują się do zakazu, zostaną aresztowani, postawieni przed sądem i skazani - powiedział Kalzeube Pahimi Deubet. Zwrócił się także do przywódców religijnych, aby rozpowszechnili wiadomość wśród wiernych.

Poza zasłanianiem twarzy zakazano również poruszania się w samochodach z całkowicie zaciemnionymi szybami. Premier podkreślił, że nie są to jedyne środki wdrożone po ataku w stolicy Czadu.

33 ofiary, ponad 100 rannych

W poniedziałkowym zamachu terrorystycznym nigeryjskiego Boko Haram zginęło ponad 30 osób, a ponad 100 zostało rannych. Był to pierwszy zamach islamistów w Czadzie. Samobójczego ataku dokonały kobiety w kwefach.

Decyzję o zakazie i dodatkowych środkach bezpieczeństwa podjęto na spotkaniu sztabu kryzysowego, które zwołano we wtorek.

Czad aktywnie włącza się w walkę z Państwem Islamskim, ugrupowaniem Boko Haram i ekstremistycznymi dżihadystami. Wspiera militarnie akcje również poza swoimi granicami. Prezydent Czadu Idriss Deby powiedział, że nie jest zaskoczony zamachami, ale świadomość zagrożenia nie spowoduje spadku zaangażowania jego kraju w walkę z dżihadystami.

Zasłaniania twarzy w miejscach publicznych zabronił w maju rząd Republiki Konga. Zakaz dotyczy przede wszystkim burek, kwefów i nikabów. Jak argumentowali przedstawiciele rządu Konga, są to środki walki z ekstremizmem.

W Republice Konga muzułmanie stanowią mniejszość - to tylko 5 proc. Kongijczyków. W Czadzie sytuacja ma się inaczej: jako wyznawcy islamu deklaruje się 55 proc. Czadyjczyków, większość z nich należy do umiarkowanych odłamów tej religii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (46)
Konfiskują i palą kwefy. Po ostatnich zamachach Czad zakazuje muzułmankom noszenia zasłon na twarzy
Zaloguj się
 • stopp5

  Oceniono 1 raz 1

  Ekstremistom zależy na sprowokowaniu pogromów ludności muzułmańskiej. To ich metoda na aktywizację tych, którzy nie są zaangażowani w dżihad "bombowy", traktując owo pojęcie jako walkę, ale ze swoimi pokusami. Ci niezaangażowani, jeśli nie zorientują się w porę, że ich największym wrogiem są ekstremiści - zostaną postawieni pod ścianą, gdzie będą musieli wybierać między odejściem od islamu, a przyjęciem jego ekstremalnej wersji i wojną ze społeczeństwami w których się zadomowili.

 • prof.miauczur

  Oceniono 5 razy 1

  natomiast powinno obowiązywać topless. nie sposób czegokolwiek ukryć.

 • rikol

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety, to za mało. Samochód nie musi być zaciemniony, żeby przeprowadzić zamach. Tak samo kobieta nie musi zakrywać twarzy, żeby zdetonować bombę. Aczkolwiek jest to posunięcie dobre, pokazuje, że aspołecznych tendencji CZad nie będzie tolerować.

 • stahoo1976

  Oceniono 7 razy -1

  Znacznie skuteczniejszy byłby jednakże zakaz noszenia bomb w miejscach publicznych,
  Kwefy i burki nie wybuchają wg mojej wiedzy.

 • szmul.bender

  Oceniono 15 razy 11

  Gdzie pan jest panie Żakowski ? - Żadnego protestu ? A gdzie Amnesty INternational zbierająca podpisy pod protestami gdy zrobił to rząd Francji ?

 • twczupakabra

  Oceniono 12 razy -6

  Witamy Cenzure !
  Juz nic wam nie da usuwanie postow , wy sk...ny !
  To wasz koniec.
  :)

 • jaroslavhasek

  Oceniono 14 razy 12

  "Trzeba dać napis, zeby wpuszczać tylko w krawatach. Klient w krawacie jest mniej awanturujący się".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX