Putin awansował prokuratorkę generalną Krymu. "Cesarzowa Pokłońska" dostała rangę generalską

"Cesarzowa Pokłońska" - jak Japończycy nazywają 35-letnią prokuratorkę Krymu, właśnie została awansowana przez Władimira Putina do rangi generalskiej. Awanse otrzymali też oficerowie armii, policji i innych służb.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

O Natalii Pokłońskiej usłyszeliśmy po raz pierwszy po aneksji Krymu. Już w marcu 2014 roku została mianowana prokuratorem generalnym półwyspu. Rok po pełnieniu służby została awansowana przez prezydenta Władimira Putina do rangi państwowego radcy sprawiedliwości trzeciej klasy. Ta ranga odpowiada generałowi majorowi w rosyjskich siłach zbrojnych i policji - podaje rosyjski portal RBK.

Pokłońska ma 35 lat, urodziła się w Symferopolu. Od 2002 roku pracowała w biurze prokuratora generalnego Ukrainy w Kijowie. Upadek rządu Wiktora Janukowycza Pokłońska nazwała "zamachem na konstytucję", a liderów Majdanu nazwała "diabłami z piekieł". W lutym zrezygnowała ze stanowiska w Kijowie.

"Cesarzowa Pokłońska" objęta sankcjami

Po objęciu urzędu na Krymie z ramienia Federacji Rosyjskiej została objęta sankcjami Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Kanady i Australii. Jednocześnie ukraińska prokuratura postawiła jej zarzuty w związku z nielegalnym przejęciem władzy.

Krymska prokuratorka szybko zyskała sławę w internecie. W ciągu niespełna dwóch tygodni od objęcia urzędu jej zdjęcia obiegły cały świat, stała się bohaterką memów, filmów na YouTube. W japońskim internecie pojawiły się nawet jej rysunki stylizowane na mangę. Japończycy zaczęli ja nawet nazywać "cesarzową Pokłońską".O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytasz w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!