Polityczne trzęsienie w rządzie. Odchodzą Arłukowicz, Biernat, Karpiński. Rezygnuje też Sikorski

Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat i Włodzimierz Karpiński złożyli dymisje na ręce premier Ewy Kopacz. Zostały one przyjęte. Z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. - W imieniu Platformy Obywatelskiej serdecznie przepraszam wyborców - mówiła szefowa rządu na konferencji prasowej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Oświadczenie Kopacz było dość zaskakujące. Akta ws. afery taśmowej, opublikowane w poniedziałek na Facebooku przez Zbigniewa Stonogę, nie rzucały na tamtą sprawę nowego światła. PO była pod dużo większym ostrzałem właśnie rok temu, gdy wyciekły taśmy z nagraniami jej polityków. Dziś, dwa dni po ujawnieniu w sieci prokuratorskich akt, nawet żądania opozycji, by zdymisjonować tego czy innego ministra, były jedynie pojedynczymi głosami w programach publicystycznych. Stad raczej nie spodziewano się, że konferencja premier będzie prawdziwym trzęsieniem ziemi w rządzie.

- Ci, którzy są ofiarami tych nielegalnych podsłuchów, wykazali się odpowiedzialnością za państwo, a nie przywiązaniem do swoich stanowisk. Na moje ręce dzisiaj rezygnację z pełnionych funkcji w rządzie złożyli: ministrowie konstytucyjni Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat, Włodzimierz Karpiński; wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski, Tomasz Tomczykiewicz. Z szefa doradców premiera złożył rezygnację pan profesor, premier Jan Vincent-Rostowski - mówiła premier Kopacz na krótkiej konferencji prasowej.

- Rozmawiałam również z koordynatorem służb specjalnych, panem ministrem Jackiem Cichockim. Przyjął na siebie odpowiedzialność za niewystarczające działanie służb, szczególnie w ostatnim okresie - dodała, komentując fakt, że także Cichocki zrezygnował ze swojej funkcji [pozostając jednak na stanowisku szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - przyp. red.]. Jednocześnie Kopacz zapowiedziała także, że z pełnionej funkcji marszałka Sejmu zrezygnuje Radosław Sikorski.

- Wiemy, jak wiele trudnych chwil mieli w ostatnim czasie, a może w ciągu ostatniego roku, wyborcy Platformy Obywatelskiej, którzy bardzo często oburzeni, poirytowani słuchali tych nagrań. Im się należą przeprosiny. I ja dzisiaj w imieniu Platformy Obywatelskiej bardzo serdecznie przepraszam - podkreśliła premier na środowej konferencji.

Zdymisjonowani ministrowie

Bartosz Arłukowicz był ministrem zdrowia od 2011 roku - zarówno w rządach Donalda Tuska, jak i Ewy Kopacz. Do Platformy Obywatelskiej wstąpił dopiero w 2013 roku, od 2002 roku był członkiem SLD.

Włodzimierz Karpiński był ministrem skarbu od 2013 roku, wcześniej, w latach 2011-13, pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

Andrzej Biernat był ministrem sportu i turystyki od 2013 roku - w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Biernat pełnił też funkcję sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.

Dymisje wiceministrów i doradców

Swoje dymisje złożyli Ewie Kopacz również wiceministrowie.

Tomasz Tomczykiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Rafał Baniak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Z funkcji szefa doradców premiera zrezygnował Jacek Rostowski. Do dymisji podał się także wspomniany Jacek Cichocki, pełniący dotąd funkcję koordynatora służb specjalnych. Pozostał jednak szefem kancelarii Ewy Kopacz.

"Nie przyjmę sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta"

- Od dwóch dni opinia publiczna żyje sprawą nielegalnych podsłuchów. Ma ona negatywny wpływ na funkcje państwa. Nie możemy się zgodzić, że jedynym efektem długotrwałego, ponadrocznego śledztwa prowadzonego przez prokuraturę jest gigantyczny wyciek akt śledztwa - mówiła Ewa Kopacz

- W związku z tym chciałam poinformować, że nie przyjmę sprawozdania prokuratora generalnego - ogłosiła premier.

- Po drugie, jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić tę sprawę, jest dobrze i sprawnie działająca prokuratura z nowym prokuratorem generalnym. Komisja śledcza dzisiaj w moim odczuciu będzie tylko i wyłącznie grą polityczną. Niech tą sprawą do końca zajmie się sprawnie działająca prokuratura - dodała.

Premier powiedziała również, że rozmawiała z osobami, które pojawiają się na taśmach, i uznała, że "nie można czekać". - Dzisiaj jest okres wyborczy, Polacy czekają na programy i propozycje, które złożą im partie. PO ma bardzo konkretną propozycję. Dzisiaj PO nie może być tylko i wyłącznie obciążana tym, co dzieje się wokół taśm. Nigdy, dopóki jestem premierem, nie pozwolę na grę taśmami w tej kampanii - mówiła.

Wedle informacji Radia ZET premier ogłosi nazwiska nowych ministrów w przyszłym tygodniu. - Jeżeli popatrzymy, że jutro pani premier jest w Brukseli, pojutrze w Rzymie i w Watykanie, to nie jest czas dobry na to, by ogłaszać decyzję, czyli pozostaje początek przyszłego tygodnia (...) Pani premier jest przygotowana - cytuje rzeczniczkę rządu Małgorzatę Kidawę-Błońską radio.

Efekt kolejnej akcji Stonogi?

Dzisiejsze wystąpienie Kopacz to efekt publikacji w internecie akt sprawy afery taśmowej. Dwa dni temu opublikował je kontrowersyjny biznesmen Zbigniew Stonoga. Są to zdjęcia 20 tomów akt śledztwa. Znajdują się tam fotografie urządzeń podsłuchowych, przesłuchania świadków - m.in. kelnera Łukasza N., biznesmena Jana Kulczyka i byłego rzecznika rządu Pawła Grasia.

Stonoga nie zadbał o to, by utajnić dane osobowe i m.in. numery telefonów osób przesłuchiwanych i postronnych. Można też odnaleźć tam m.in. adres zamieszkania szefa CBA Pawła Wojtunika. Stonodze postawiono zarzut bezprawnego upubliczniania informacji z postępowania dotyczącego podsłuchów, otrzymał też zakaz opuszczania kraju.

Kim jest Zbigniew Stonoga? Oto, co wiemy o kontrowersyjnym biznesmenie

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (577)
Polityczne trzęsienie w rządzie. Odchodzą Arłukowicz, Biernat, Karpiński. Rezygnuje też Sikorski
Zaloguj się
 • kruk51

  0

  Sama Pani premier w tragicznej dla PO sytuacji nareszcie zdecydowała się uwolnić naród od największych sk-nów ! Dla ratowania PO ! Tylko dla czego tak późno ? Gdyby zrobiła to dwa lata wcześniej, dziś święciłaby tryumfy ! Jednak ta żydówka nie jest taka genialna !

 • Antoni Strzelczyk

  0

  Rychło w czas, Boże jak się cieszę, że nie jestem i nigdy nie byłem w PO, jak ja bym dziś ulicami przechodził pomiędzy uczciwymi ludźmi, a wszystko to mogło być inaczej, gdyby rok temu Tusk jak człowiek, pokajał się przed narodem, za swoich przyjaciół z podsłuchów. Natomiast Pani Premier/Przewodnicząca Kopacz, niech pamięta, że zaraz po przejęciu funkcji od Pana Tuska, awansowała kilku ludzi z podsłuchów, jak np; Sikorski na Marszałka, a Rostowski na szefa grupy doradców Premiera..., a zatem, co by było gdyby nie przegrany Prezydent i nie akcja Stonogi z publikacją danych prokuratorskich z podsłuchów, zapewne nic, nieprawdaż?

 • Chris Allsen

  0

  Co wy tu PLATFORMIAKI PIER DOLICIE A WOGULE TO TACZKOWIAKI ty kopacowa podaj sie do dymisji z ta twoja maffiaa i kupie wam bilety na bezludna wyspe i tam bedziecie sie kopu lowac i za 20 lat bedziecie wszyscy w rzadzie bezludnej wyspy . won z POLSKI WY SZMAT LOCHY

 • Chris Allsen

  0

  Ty stara ruro spi rda laj ztego studja bo pier dolisz ruro wydecho wa farmazony

 • Chris Allsen

  0

  O czym ty glabie pie...sz o lekach w calej Europie sa o 60% taniej a w Australi jak jestes ubezpieczony a wszyscy sa bo taki jest systm za leki do 10.000 Tys $ placisz od 5,70 $ za paczke . A powyzej tej ceny nawet 1.00000 % placisz 8,80$ co ten h... pie... ja mieszkam teraz czasowo w Polsce i kupuje leki w Australi i place 100% bo jestem po za AUS. to z przesylkom kosztuja mnie 80% taniej niz w POLSCE . WY KU...IE KLAMCZUCHY i pie...cie ze w POLSCE sa LEKI najtansze , SA NAJJJJJDROZSZEEEEE!!!

 • flymen22

  0

  Chyba znalazłem klucz do dymisji. Poddali się sami panowie, należny oczekiwać, że nominatkami będą panie. Problem pani Bińkowskiej musiałby rozwiązać pan Buzek. To może być problem dla PO.

 • astrolog-2

  0

  Ci co się nachapali odejdą, jeszcze trzeba umożliwić innym nachapanie się, bo czasu już mało....

 • kibiczdala

  0

  Pycha pojawia sie przed upadkiem.

 • cyklista

  0

  Niby drobny szczegół, ale dlaczego nie poleciała żadna psiapsiółka? Na przykład, ta jak jej tam, Piotrowska, powinna polecieć jako pierwsza. Rzecznik po ostatniej kampanii od miesiąca powinna być na urlopie, edukacja i nauka jeszcze większa kompromitacja. Kopaczowa mogłaby kierować salonem fryzjerskim, nie rządem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX