Awantura o referendum ws. JOW-ów. Nieprawdziwe pogłoski, że głosowanie może się nie odbyć

RMF FM alarmowało, że przeprowadzenie referendum ws. JOW-ów 6 września będzie niemożliwe, jeżeli prezydent nie opublikuje dziś postanowienia w tej sprawie. To jednak nieprawda. Wyjaśnienie tej sprawy znajdujemy w opinii Senatu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Skoro referendum ma się odbyć 6 września - to właśnie dziś, 8 czerwca, mija ostatni termin na opublikowanie dokumentu" - można było przeczytać na Rmf24.pl.

To błędna interpretacja przepisów zawartych w ustawie o referendum.

W opinii Biura Legislacyjnego Senatu znajduje się informacja, według której to właśnie 8 czerwca jest pierwszym dniem, w którym postanowienie może zostać ogłoszone.

"W myśl tego przepisu referendum przeprowadza się najpóźniej w 90 dniu od dnia ogłoszenia postanowienia. Płynie stąd wniosek, że w przypadku podjęcia przez Senat pozytywnej uchwały postanowienie Prezydenta powinno zostać ogłoszone nie wcześniej niż w dniu 8 czerwca 2015 r., aby możliwe było dochowanie wspomnianego terminu ustawowego" - czytamy.

RMF FM wycofuje informację

Portal Rmf24.pl usunął już informację wraz z artykułem, a dziennikarz stacji przeprosił za pomyłkę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (83)
Awantura o referendum ws. JOW-ów. Nieprawdziwe pogłoski, że głosowanie może się nie odbyć
Zaloguj się
 • tw52

  Oceniono 4 razy 2

  sa dobre i zle strony JOW w Polsce:
  dobre, ze zmniejszylo by to stosunek poddanstwa w duzych partiach, ktore w tej chwili sa wodzowskie, moze nawet wprowadzilo realna debate wewnatrzpartyjna.
  ponadto, w koncu ktos moglby rzadzic bez pomocy PSL i zreformowac KRUS.

  zle jest to, ze na wiele lat ucementowalo by to system 2 duzych partii - co nie jest zle, jesli istnieja 2 normalne partie - ale PiS nie jest normalna partia, a ruchem ideologicznym usilujacym narzucic swoja ideologie jako model panstwa.

 • m.godwin

  Oceniono 4 razy 0

  W tej sprawie nie tylko Tomasz Skory się wygłupił.

 • student_zebrak

  Oceniono 1 raz -1

  W ramach referendum proponuje jeszcze jedno pytanie:
  - Czy chcesz, aby nasz kraj zmienil nazwe na "Wolny Zart"?

 • wyboga

  Oceniono 4 razy 4

  Czy to ważne? Grunt, że jakiś dziennikarz dał fałszywy głos i temat do ogólnonarodowej przepychanki, gotowy, Nie po raz pierwszy. Przecież zawracanie Wisły kijem to specjalność dziennikarska.

 • juesej

  Oceniono 2 razy 0

  Frekwencja wyniesie 11% więc i tak będzie nieważne to idiotyczne referendum.

 • diabetyczka

  Oceniono 6 razy 6

  To idiotyczny pomysł z tymi JOW-ami. Już go doświadczamy na naszej skórze - burmistrzowie z PSL właśnie dzięki JOW-om wygrywają w cuglach kolejne wybory z uwieszoną im u pasa lokalną klientelą drobnych rzemieślników i rodzin zatrudnionych urzędników. To dzięki JOW-om pełnią swą służbę już przez ponad 20 lat, pełną oddania Polsce i społeczeństwu - bogacąc się i dzieląc dobra inaczej. Czas przepędzić tę zgraję. STOP - JOW-om.

 • cyklista

  Oceniono 5 razy 1

  Zapłaciłem za wybory, płacę za utrzymanie p.osłów, a teraz mam jeszcze za nich odwalać robotę, i podejmować szczegółowe decyzje konstytucyjne i ustawodawcze.
  Mam w związku z tym propozycje: za każde pytanie referendalne, pozbawia się sejm miesięcznego uposażenia i diet. 3 pytania - 3 miechy bez wypłaty.

 • liberau

  Oceniono 7 razy 1

  Przypominam, że elektorat pana Dudy wprowadził w odniesieniu do polskiego prezydenta określenie "Komurski" i takie też określenie należy stosować wobec pana Dudy. Będzie to wyraz wsłuchania się w wolę wyborców, o co ostatnio apeluje PiS. A zatem nie prezydent Duda, tylko "elekt A.Komurski". Elekt - żeby nie mylić z Komorowskim.

 • magwol2

  Oceniono 6 razy 2

  Wyrzucone pieniądze na to referendum.
  JOWy wymagają zmiany konstytucji a tą zmienia zgromadzenie narodowe a nie referendum.
  Wyjdzie z tego tylko bardzo kosztowne badanie opinii publicznej.
  Bo przecież nie mamy już na co wydawać budżetowych pieniędzy, tak się przelewa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX