NowoczesnaPL będzie musiała zmienić nazwę? "Jest myląca. Fundacja Nowoczesna Polska działa od 15 lat"

Nie milkną echa niedzielnego kongresu założycielskiego Stowarzyszenia NowoczesnaPL, któremu patronuje b. doradca Leszka Balcerowicza - Ryszard Petru. Okazuje się, że nazwa ugrupowania jest łudząco podobna do nazwy fundacji "Nowoczesna Polska", która od 15 lat działa na rzecz oświaty i kultury. Organizacja zapowiada, że jeśli Petru nie wycofa się z obecnej nazwy, podejmie kroki prawne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

NowoczesnaPL to stowarzyszenie, które chce dążyć do "Polski nowoczesnej, sprawiedliwej, dającej nadzieje i szanse". Nowe ugrupowanie jest wymieniane przez niektórych ekspertów nawet jako konkurencja dla PO.

Niezależną organizacja pozarządowa "Nowoczesna Polska" zauważa jednak, że nazwa stowarzyszenia jest myląco podobna do nazwy fundacji - do tego stopnia, że sami działacze ugrupowania rozwijają w ten sposób skrót inicjatywy. Biuro fundacji odbiera też telefony skierowane do działaczy Ryszarda Petru, a na jej profilu na Facebooku znalazły się krytyczne wobec stowarzyszenia wpisy. "Nowoczesna Polska" to dobra nazwa. Jest to nazwa, którą posługujemy się od 15 lat" - zauważa prezes organizacji Jarosław Lipszyc."Mylenie nas z inicjatywą polityczną będzie miało katastrofalne skutki"

"Postronnym obserwatorom może się to wydać nieistotne, ale dla organizacji pozarządowej, która istnieje dzięki setkom darczyńców i wolontariuszy, mylenie instytucji z inicjatywą polityczną będzie miało katastrofalne skutki" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez fundację. "Nie uczestniczymy w życiu politycznym, działamy na rzecz kultury i edukacji" - podkreślają jego działacze. Jak dodają, usiłowali zakomunikować problem Ryszardowi Petru, ale nie przyniosło to skutków. Jedyne, co udało się im uzyskać, to zapewnienie, że "nie mają się czego obawiać, bo podczas kongresu inicjatywa wystartuje pod zupełnie inną nazwą".

NowoczesnaPL. Co trzeba wiedzieć o ugrupowaniu Ryszarda Petru?>>>

"Niestety, zapewnienia te okazały się niezgodne z prawdą i najwyraźniej służyły tylko powstrzymaniu fundacji przed podjęciem kroków prawnych przed kongresem. Kongres odbył się pod nazwą "Nowoczesna PL", a słowa "Nowoczesna Polska" na określenie nowej inicjatywy padały ze sceny w regularnych interwałach" - podkreśla Lipszyc. Prezes Fundacji ostrzega, że jeżeli organizacja nie zmieni nazwy, o zgodności z prawem takiego posunięcia zadecyduje sąd.

Petru: Wkurza mnie to, co się dzieje w Polsce >>>

"Bycie uznawanym w powszechnym odbiorze za inicjatywą polityczną, związaną z jedną konkretną opcją światopoglądową, jest dla nas po prostu wyrokiem śmierci" - podkreśla organizacja. "Nowoczesna Polska" przypomina też, że fundacja już raz znalazła się w podobnej sytuacji, gdy w 2010 roku Janusz Palikot ogłosił start swojego ugrupowania pod oficjalną nazwą "Ruch Poparcia Palikota - Nowoczesna Polska". Po podjęciu odpowiednich kroków polityk zadecydował wtedy, że zmieni nazwę ruchu, bo "nie można budować proobywatelskiej polityki, jednocześnie w oczywisty sposób krzywdząc niezależne, oddolne, apolityczne inicjatywy".

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami Stowarzyszenia, ale na razie nie otrzymaliśmy od nich odpowiedzi.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!