"Skrzyżowanie Budapesztu i Ankary, państwo autorytarno-teokratyczne" - Lis o scenariuszu po jesiennych wyborach

Po przegranej Komorowskiego prawdopodobnym scenariuszem jest przegrana PO w wyborach parlamentarnych - uważa Tomasz Lis. Tym samym czekają nas "igrzyska". "Być może sensem zmian będzie doprowadzanie do swoistej rewolucji kulturalnej. Bez obozów reedukacyjnych, ale z wielką akcją redystrybucji stanowisk i prestiżu" - ocenia szef "Newsweeka".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, bo i Andrzejowi Dudzie, i ewentualnemu wygranemu jesiennych wyborów - Jarosławowi Kaczyńskiemu, bardzo trudno będzie spełnić obietnice wyborcze.

"Igrzyska są całkiem prawdopodobne. Tym bardziej że Cezarowi będą potrzebne nie tylko po to, by ofiarować ludowi rozrywkę, lecz także, by okiełznać nakręcaną przez resentymenty atmosferę rewanżu. W internecie już krążą listy sprzedawczyków, zdrajców państwa i narodu. Kto nie z nami, ten przeciw nam, a więc na margines" - napisał Tomasz Lis w najnowszym wydaniu tygodnika "Newsweeka".

Ale zdaniem publicysty, taki scenariusz nie jest tym najgorszym. Bo "najważniejsze jest to, czy nasza demokracja nie utraci liberalnego charakteru i nie zacznie się ocierać o model autorytarno-teokratyczny, skrzyżowanie Budapesztu i Ankary, dwóch wzorów prezesa Kaczyńskiego".

Zmiana ponad wszystko

Jednym z niewielu politycznych pewników, po wyborach prezydenckich jest to, że wyborcy chcą zmiany. Choć kształt tych zmian jest zupełnie nieokreślony.

"Współczynnik zagadkowości wielokrotnie przekracza to, co jest naturalną normą tuż po wyborach prezydenckich, a szczególnie kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. Mamy całą masę absolutnie kluczowych pytań. I niemal żadnej odpowiedzi. Może poza jedną. Zmiana już ma charakter radykalny. Tama runęła, ofensywa ruszyła" - ocenił Lis.

Publicysta nie ma wątpliwości, że jeśli "siły liberalne" przegrają jesienne wybory parlamentarne, to całą władzę weźmie PiS.

Bo choć wschodząca gwiazda polskiej polityki - Paweł Kukiz - wie jak zdobyć serca wyborców, skończy jako "przystawka", którą "Kaczyński z Dudą połkną szybko".Więcej o:
Komentarze (48)
"Skrzyżowanie Budapesztu i Ankary, państwo autorytarno-teokratyczne" - Lis o scenariuszu po jesiennych wyborach
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 2 razy 2

  Panie Lis" Czy uwaza Pan , iz jeszcze nie jest Polska panstwem "autorytarno-teokratycznym"?
  Jesli to nie pomylka, to stwierdzam, ze zawodzi Pana intelekt...a moze i strach przed "Swieta Polska Inkwizycja" i oddzialami "rydzykowego ruszenia bractwa torunskiego"...

 • bajojo

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Lisa jakieś szanowne gremium może "wyłączyć" ?
  Szkoda mi go bo pogubił się chłopisko ale w końcu po to ma inteligencję aby się odnalazł.
  Jak nie złapie właściwego kursu to znaczy że ch_j a nie żeglarz po meandrach polityki.

 • unamatita

  Oceniono 4 razy 0

  Tomuś, czas spie...ć. Zmywak na wyspach czeka dla ciebie!
  u.

 • darekfordon

  Oceniono 8 razy 0

  lis to jest ciemniak i cham

 • anastazy1999

  Oceniono 2 razy 0

  Tomek, odbiłeś sobie straty za Polsat za PIS.
  Mogło być gorzej, bo Du...k przy Tobie to Pan Pikuś.Jakby kilka osób chciało opowiedzieć to i owo.
  Może w gałę z Donkiem w Brukseli?

 • tankmar

  Oceniono 4 razy 0

  Gazeta PL ???? nazwijcie ją gazeta PO albo pro złodziejska gazeta lub gazeta propagandy xD mam wiele dla was propozycji nazw

 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 7 razy 1

  cytat.: ...W internecie już krążą listy sprzedawczyków, zdrajców państwa i narodu. Kto nie z nami, ten przeciw nam, a więc na margines....
  Rozumiem, ze ZDRAJCAMI NARODU sa ukrainscy siepacze i ich szatanski pomiot, ktoremu to Polska zaczyna wchodzi do dooopy - i to bez wazeliny! Narodzie obudz sie!

 • kuba0901

  Oceniono 12 razy 4

  Funkcjonariusz odcinka medialno propagandowego zawsze na posterunku ! w myśl zasady :
  "Dopóki ludzie są ze sobą skłóceni, nie są niebezpieczni. A w takim razie każdy, kto chce nas kontrolować, musi się zatroszczyć o klimat stresu, lęku i powszechnej agresji." -
  Niccolo Machiavelli

 • tankmar

  Oceniono 15 razy 1

  Prośba do dziennikarzy weźcie coś zróbcie z tym chorym człowiekiem lisem bo wam psuje opinie, ja rozumie że on jest niedorozwinięty ale większość Polaków myśli że wy wszyscy dziennikarze tacy jesteście

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX