Kopacz zapowiada konwencję programową na czerwiec. "Komorowski był naprawdę świetnym kandydatem na prezydenta, Platforma stała za nim murem"

Premier na spotkaniu z dziennikarzami powiedziała, że zaangażowanie Platformy w kampanię było pełne i nie ma w partii dwugłosu w jej ocenie. - Platforma stała murem za Bronisławem Komorowskim - stwierdziła. Kopacz wspomniała też o rozmowach z Davidem Cameronem: - Usłyszał ode mnie bardzo zdecydowane przesłanie, że w jego polityce nie może być ruchów dyskryminujących Polaków.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Najwięcej emocji na spotkaniu z dziennikarzami wzbudziły wypowiedzi premier odnoszące się do oceny wyborów i kampanii prezydenckiej. Ewa Kopacz na początku pogratulowała zwycięstwa Andrzejowi Dudzie. Podziękowała także Polakom, że tak licznie udali się do urn. Szczególnie dziękowała wyborcom, którzy poparli Bronisława Komorowskiego. - To jest 8 milionów ludzi, którzy zagłosowali na naszego, dobrego kandydata. Te głosy są dla mnie szczególnie ważne i będę je pielęgnować - mówiła. Powiedziała także, że przed rządem i ugrupowaniem bardzo ciężka praca, bo każdego dnia będą zabiegać zarówno o tych, którzy poparli Komorowskiego, jak i o tych, którzy poparli Dudę.

To nie jest czas na rozliczanie kampanii

Ewa Kopacz powiedziała, że teraz nie jest czas na ocenę kampanii. Na pytanie, na kim spoczywa odpowiedzialność za nieudaną kampanię, odpowiedziała, że tylko w przypadku przegranej szuka się winnych. - Nie czas na rozliczenia - powiedziała. - Kampania przynosi codziennie różne niespodzianki, na które trzeba szybko reagować i zarządzać jej przebiegiem - tłumaczyła. Przyznała, że podczas wczorajszego spotkania zarządu Platformy nie padły żadne zarzuty w stosunku do szefa sztabu Roberta Tyszkiewicza, ani nie uznano go za winnego wyniku wyborów.

- Można różnie oceniać kampanię, miała swoje momenty lepsze i gorsze, ale Bronisław Komorowski był naprawdę świetnym kandydatem na prezydenta, Platforma stała za nim murem. Dlatego też nasze zaangażowanie w tę kampanię było pełne - podkreśliła Kopacz.

Zapytana o wypowiedź Marka Belki, który powiedział, że "młodzi ludzie głosowali na komedianta", stwierdziła, że nie zna tej wypowiedzi. - Kogo miał na myśli? - zapytała dziennikarzy. - Każdy ma prawo do swojej wypowiedzi, nie znam tej wypowiedzi, więc trudno mi jest się odnieść - skwitowała.

Premier odniosła się także do słów Andrzeja Biernata, który powiedział, że Komorowski nie był tak naprawdę kandydatem Platformy. Stwierdziła, że Biernat "posypał już głowę popiołem", a jego słowa nazwała gafą.

Jak Platforma zamierza odzyskać zaufanie wyborców?

Premier nie uniknęła pytania ani o rekonstrukcję rządu, ani o zmiany programowe w partii. Zapowiedziała, że w czerwcu odbędzie się kongres programowy, na którym zostanie przedstawiony program, z którym PO będzie szła do wyborów. - Ale zanim będzie kongres, zanim będą wybory, najważniejszą rzeczą jest być z obywatelami, którzy są skarbnicą wiedzy - podkreśliła.

Ewa Kopacz podkreśliła, że nastał czas, w którym politycy będą "uczyć się od obywateli, w jakim kierunku powinna iść ich energia podczas kolejnej kadencji". - Ja lubię rozmawiać z ludźmi, uwielbiam rozmawiać z ludźmi - podkreśliła Ewa Kopacz.

Na pytanie, czy PO otworzy się na lewo, premier odpowiedziała: - Nie możemy zapominać o swoim elektoracie, musimy rozszerzać się na prawą i lewą stronę.

Podkreśliła, że Platforma tym różni się od innych partii, że w sprawach światopoglądowych nie narzuca dyscypliny. - Ani ustawa o in vitro, ani konwencja antyprzemocowa nie była objęta dyscypliną klubową - podkreśliła Kopacz. - Jedyny warunek: ma to być przyzwoite działanie na rzecz obywateli - dodała.

Związki partnerskie, in vitro, 40-letni staż pracy

Ewa Kopacz poinformowała o przyjętym przez Radę Ministrów projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych. Przewiduje on znaczne ulgi dla zakładów pracy, które zdecydują się na organizację przyzakładowego żłobka, przedszkola lub klubiku dziecięcego i na przekazywanie dotacji rodzicom.

Premier wyraziła nadzieję, że jest to dobra wiadomość, zwłaszcza dla kobiet, które muszą wybierać między karierą zawodową a opieką nad dzieckiem.

Kopacz przekazała także informację w sprawie syryjskich uchodźców. Wczoraj na spotkaniu ministrów Piotrowskiej i Schetyny zapadła decyzja, że Polska będzie przyjmować uchodźców. Na początek samorządy przyjmą 60 rodzin z Syrii. - Prace logistyczne już trwają - powiedziała premier. Przy okazji podkreśliła rolę samorządowców i podziękowała im za współpracę przy przyjmowaniu uchodźców z Donbasu.

Na konferencji zapowiedziała też piątkową wizytę Davida Camerona w Polsce. Przyznała, że rozmawiała już z nim podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze na temat planów premiera Wlk. Brytanii dotyczących ograniczenia praw wyborczych imigrantów. - Ale usłyszał ode mnie bardzo zdecydowane przesłanie. W polityce Davida Camerona nie może być ruchów dyskryminujących Polaków. Polacy pracujący w Wlk. Brytanii to również ci, którzy budują ich PKB, i powinni być traktowani na równi z innymi - podkreślała Kopacz.

- Ubolewam, że nasz projekt nie trafił do laski marszałkowskiej - powiedziała Kopacz, odnosząc się do pytania o dzisiejsze nieprzyjęcie do porządku obrad projektu SLD. Tłumaczyła, że Platforma Obywatelska nie miała czasu na dyskusję wewnątrz partii na temat tego projektu. Podkreśliła, że nie można spraw ludzi traktować jako elementu gry wyborczej. Wyraziła też nadzieję, że po wyborach Platforma Obywatelska będzie miała okazję złożyć niejeden projekt ustawy, w tym ten dotyczący legalizacji związków partnerskich, przygotowany przez posła Dunina.

Przy okazji premier odpowiedziała na pytanie dotyczące ustawy o in vitro. - Jest procedowana w Sejmie i myślę, że jest procedowana dość prężnie. Nie zamierzam ani w jedną, ani w drugą stronę naciskać na posłów - powiedziała.

Kopacz nie chciała komentować przejęcia przez PSL projektu ustawy o 40-letnim stażu pracy jako kryterium emerytalnym. Powiedziała, że dowiedziała się o tym dziś. - O 16.30 mamy spotkanie koalicyjne. Nie znam szczegółów tej ustawy, ale myślę, że po spotkaniu koalicyjnym będę bardziej zorientowana - tłumaczyła dziennikarzom.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (179)
Kopacz zapowiada konwencję programową na czerwiec. "Komorowski był naprawdę świetnym kandydatem na prezydenta, Platforma stała za nim murem"
Zaloguj się
 • mrjarwit

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to już należy uznać za laudację nad grobem PO?

 • mason58

  Oceniono 1 raz 1

  PO stala za mim murem..... ta banda PO powinna stac przed murem, a przed nimi juz tylko pluton ekzekucyjny. Moge dawac komendy lub z pistoletu dobijac. Te Qu.... motyke jako pierwsza.

 • batnaidiotow

  Oceniono 1 raz 1

  Naturalnie, ze PO sie otworzy, a nawet i rozkracze, na kazdego, kto tylko zechce ja wyj...c. Co juz niedlugo sie stanie. Ale nic to, nieswiadoma tego kopaczowa ma swietny program na wybory! Wlasnie, na wybory!!! Nie na naprawe Rzeczypospolitej, tylko na wybory! A potem-PO staremu... Chyba zabraknie drzew na jesien, i miejsca po lisciach :)

 • maniek_byd

  Oceniono 1 raz 1

  I mur go przygniótł!!!

 • krusnik02

  Oceniono 2 razy 2

  "Wczoraj na spotkaniu ministrów Piotrowskiej i Schetyny zapadła decyzja, że Polska będzie przyjmować uchodźców." PO buduje elektorat przed wyborami, szkoda tylko, że nie zdążą im nadaćobywatelstwa...

 • krusnik02

  Oceniono 5 razy 5

  W skrócie - szanowni obywatele,przez 8 lat mieliśmy Was w dupie, ale teraz nam pali się koło dupy więc zrobimy wszystko, sqrwimy się w każdy możliwy sposób aby zostać przy korycie. Staliśmy murem za Komorowskim (szkoda, że nie na krześle). Błagam, głosujcie na nas.

  Jak to było? A na jesieni - dożynki...

 • jdkonrad

  Oceniono 5 razy 1

  Ewuniu!!
  Malujesz farbą konstrukcję, która się wali!! to nie pomoże! przegraliście wybory!
  ja nie chcę przez Twój brak kompetencji do rządzenia stać w miejscu kolejne 10 lat!! (5 na prezydenturę dudusia i 5 na odkręcanie tego)
  wybory to nie zabawa dla podtatusiałych mamusiek..
  to twarda gra! Pierwsze mistrzostwa przegraliście! i co?! nic się nie stało?! ..Polacy nic się nie stało?!
  jak nie oddasz sterów komuś z talentem to przepadniecie! wiem! Ty sobie załatwisz posadę posła, bo przejdziesz w wyborach, ale czy to ma być Twój cel?!

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 5 razy 3

  Szanowna pani Kopacz, KTÓRA jęczysz, że teraz sobie będziesz szukać Napieralskiego, Kalisza do swojej partii, żeby zdobyć głosy, która wołasz, że młodzi nie rozumieją co się do nich mówi: TO TY NIE ROZUMIESZ CO MÓWIĄ DO CIEBIE LUDZIE! NIE ROZUMIESZ dlaczego tracisz głosy.
  TERAZ CI WYJAŚNIĘ dlaczego na jesieni nie dostaniecie mojego głosu, chociaż wcale nie głosowałem na Dudę:P
  Jak mogę oczekiwać koniecznych na wczoraj reform od partii, która obiecywała związki partnerskie przed laty, która teraz przy samym głosowaniu o możliwości rozpatrywania projektu ustawy głosuje PRZECIW? Jeśli ustawa o związkach partnerskich, którą można zrobić w tydzień nawet nie może być poddana pod głosowanie, to ustawa o małżeństwach homoseksualnych, która trzeba byłoby zrobić ze zmianą konstytucji w 2 tygodnie w ogóle nie przejdzie. Skoro partia, która miała się biskupom nie kłaniać, nie potrafi zmienić konstytucji, odrzucić konkordatu to jak taka partia potrafi zrobić reformy ekonomiczne, cały nowy system emerytalny? Jedząc ośmiorniczki?
  NIE Pani Kopacz-nie zagracie na jesieni związkami, bo mogliście teraz pokazać, że sie bierzecie po tylu latach do roboty, że się obudziliście. A wy planujecie grać "tematem" na jesieni, ściągać czerwonych baronów do siebie. Mieliście teraz 40% poparcia pośród 50% głosujących, na jesieni głosujących o 100% nie przybędzie. Nie będę głosował na PIS, ani na narodowo-korwinowych bandytów z homofobicznego marginesu więziennego, ale mojego głosu nie dostaniecie. SLD spadło z 12% na 2%, wy spadniecie z 40% na 14%. DZISIEJSZYM GŁOSOWANIEM podpisaliście na siebie wyrok. Głosowanie nr 1 dnia 26-05-2015 Posłowie PO głosujący "Przeciw":
  1. Arndt Paweł 2. Biernacki Marek 3. Brzezinka Jacek
  4. Budnik Jerzy 5. Cycoń Marian 6. Durka Zenon
  7. Fabisiak Joanna 8. Gadowski Krzysztof 9. Gądek Lidia
  10. Gąsior-Marek Magdalena 11. Gluza Czesław 12. Głogowski Tomasz
  13. Grad Mariusz 14. Guzowska Iwona 15. Hoppe Teresa
  16. Huskowski Stanisław 17. Jagła Robert 18. Janik Renata
  19. Jastrzębski Leszek 20. Kania Andrzej 21. Kosecki Roman Jacek
  22. Kowalski Sławomir 23. Kozaczyński Jacek 24. Krysztofiak Przemysław
  25. Kulas Jan 26. Lamczyk Stanisław 27. Lassota Józef
  28. Mężydło Antoni 29. Mroczek Czesław 30. Nykiel Mirosława
  31. Pępek Małgorzata 32. Pierzchała Elżbieta Apolonia 33. Pietrzczyk Lucjan Marek
  34. Pluta Mirosław 35. Radziszewska Elżbieta 36. Raniewicz Grzegorz
  37. Rutkowska Dorota 38. Sibińska Krystyna 39. Staroń Lidia
  40. Tomczak Jacek 41. Van der Coghen Piotr 42. Vincent-Rostowski Jan
  43. Zakrzewska Jadwiga 44. Zaremba Renata 45. Ziemniak Wojciech

 • darek.1306

  Oceniono 3 razy 3

  "Każdego dnia, o każdej porze, o każdej minucie będziemy z obywatelami"
  zgadnijcie kto to powiedział.POdpowiem lekarz z wyksztalcenia ,min. zdrowia ,premier.dla POmazancow dla mnie to durna i falszywa jak jej namsciciel donald

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX