Ile zarabia pierwsza dama? Nic. Nie otrzymuje wynagrodzenia, nie jest objęta składką emerytalną

Przyszła pierwsza dama Agata Duda zapowiedziała, że nie zostawi swoich uczniów w trakcie roku szkolnego i do wakacji będzie nadal uczyć niemieckiego w krakowskim liceum. Jednak od września zapewne pożegna się z tą pracą na pięć lat. Z czego - oprócz kariery zawodowej - rezygnuje pierwsza dama?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwsza dama wraz z mężem reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej i wspiera męża w kraju. Oprócz obowiązków reprezentacyjnych pierwsza dama zwyczajowo inicjuje i włącza się w akcje społeczne, upowszechnianie kultury i wsparcie najsłabszych. Nie otrzymuje za to żadnego wynagrodzenia, a czas poświęcony na wypełnianie obowiązków pierwszej damy nie liczy się do stażu pracy.

Bez wynagrodzenia

- Nie ma żadnych regulacji związanych z funkcjonowaniem pierwszej damy - mówi portalowi Gazeta.pl dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Tę samą informację możemy znaleźć na stronie prezydent.pl: "Pani Prezydentowa nie jest pracownikiem Kancelarii Prezydenta RP i nie pobiera pensji z tytułu sprawowanej funkcji. W związku z tym jej działalność przy boku męża nie jest objęta jakąkolwiek składką emerytalną".

Jak czytamy na stronie Anny Komorowskiej, małżonka prezydenta RP nie ma specjalnych uprawnień ani funduszy. Komorowska deklaruje jednak, że autorytet urzędu męża daje jej wiarę i siłę w sens podejmowanych działań.

Zamiast regulacji prawnych - zwyczaj i oczekiwanie społeczne

Jolanta Kwaśniewska skrytykowała kilka lat temu nieuregulowanie statusu małżonki prezydenta. Pojawiały się wtedy sugestie, że można zatrudniać pierwszą damę w Kancelarii Prezydenta na funkcji doradczej lub - tak jak w przypadku małżonków polskich dyplomatów w ambasadach - zatrudniać ją chociaż na pół etatu. Jednak nie podjęto żadnych kroków, by sytuację żony prezydenta zmienić.

- To jest luka w prawie - mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. Jak przyznaje, oczekiwanie społeczne wymaga od małżonki prezydenta porzucenia pracy zawodowej. Tak stało się np. w przypadku Jolanty Kwaśniewskiej, która zrezygnowała z obiecującej kariery prawniczej na rzecz pełnienia obowiązków pierwszej damy. Podobnie Agata Duda pożegna się ze szkołą, w której uczy niemieckiego.

- Teoretycznie istnieje możliwość, by pierwsza dama pracowała lub pełniła inne funkcje, nie ma przepisów, które by tego zakazywały. To wybór samej pierwszej damy - przyznaje w rozmowie z Gazeta.pl dr Bartłomiej Biskup, politolog. Jednak nie było w Polsce precedensu, by prezydentowa pracowała. - W praktyce byłoby to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe ze względu na kwestie bezpieczeństwa, protokół dyplomatyczny i konieczność unikania niejasności i zachowania "czystości urzędu" - dodaje Biskup.

Emerytura? Nic z tego

Jak tłumaczy prof. Chmaj, pierwsza dama ma - zgodnie z oczekiwaniem społecznym - zwolnić się z pracy, ale nie ma gwarancji powrotu na porzucane stanowisko. Taką gwarancję - zatrudnienia po skończeniu pełnienia funkcji państwowych - mają m.in. parlamentarzyści.

Okres prezydentury męża jest także dla pierwszej damy okresem bezskładkowym, nie liczy się więc do emerytury.

Działalność charytatywna bez spektakularnych sukcesów

Prof. Chmaj przyznaje, że społeczeństwo oczekuje również, że prezydentowa zajmie się działalnością dobroczynną. Podkreśla jednak, że zbyt wielkie sukcesy na tym polu nie są dobrze widziane. Przykładem może być działalność Jolanty Kwaśniewskiej i jej Fundacji Porozumienie Bez Barier, wokół której rodziło się wiele kontrowersji.

Brak regulacji dotyczących statusu pierwszej damy przekłada się także na nieuregulowanie takich kwestii jak ta, gdzie ma mieszkać pierwsza dama, czym może jeździć, kto płaci za jej ubrania. Prof. Chmaj tłumaczy, że według prawa pierwsza dama jest osobą prywatną, ale ma godnie reprezentować państwo u boku męża, więc pytanie o finansowanie jej strojów nie jest bezzasadne.

- Postaram się być dobrą pierwszą damą - powiedziała Agata Duda podczas wieczoru wyborczego. Przez co najmniej pięć lat będzie pracować dla Polski charytatywnie.

*Temat obowiązków i przywilejów pierwszej damy został poruszony na blogu boskamatka.plChcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (205)
Ile zarabia pierwsza dama? Nic. Nie otrzymuje wynagrodzenia, nie jest objęta składką emerytalną
Zaloguj się
 • Krystyna Kempny

  0

  niech sobie dobrowolnie płaci składkę emerytalną,co nie stać ją co prezydent będzie zarabiał 1200 zł,może weżmie kredyt aby żonie opłacił składkę emerytalną

 • pucha-tek

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedyś był dodatek na niepracującą żonę. Już go nie ma?

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  Jakby Jarosław został prezydentem, dziady nie miały by problemu.
  No chyba, ze kotu też trzeba hotel fundować, albo opiekuna.
  Politycznie poprawni -do dzieła.

 • kompania111

  Oceniono 3 razy -1

  Odezwały się żydowskie korzenie . Poprzednie pierwsze damy nie upominały się o wynagrodzenie, i to zaraz po wyborach. Spokojnie, nie można być takim pazernym.

 • degeneratka

  Oceniono 3 razy 1

  Jestem w lekkim szoku. Nie ma nawet ubezpieczenia? Są wymagania, w zamian nie ma nic? To symbolicznie świadczy o stosunku państwa do kobiet w ogóle.

 • jwicu

  Oceniono 1 raz 1

  powinna dostać ustawową pensję minimalną, jakby zabrakło kasy na puderek szybko płaca minimalna by wzrosła

 • rodrigezoo

  Oceniono 2 razy 2

  Rzygam tą pierwszą damą, pierwszą córką i pierwszym Dudusiem, nic nie zmieni tego,że wszystko, co trąci pisem mi śmierdzi i powoduje torsje!!!!

 • stanpar

  Oceniono 1 raz 1

  Moja żona nie pracuje, i często towarzyszy mi na oficjalnych przyjęciach. Zabieram Ją także podczas wyjazdów za granicę Ponadto udziela się charytatywnie w ośrodku dla dzieci chorych nabiałaczkę. Zatem powinienem wystąpić do Urzędu Miasta o przyznanie mojej połowicy pensji!?

 • Kot Morski

  Oceniono 4 razy 0

  Te co pracują to są złe matki, i chcąc zarabiać nie dbają o rodzinę. Może niech zachowa się jak wzorowa Matka Polka o której ciągle czytam, czyli poświęci się mężowi i rodzinie. Przecież jej mąż obiecał że zrobi wszystko aby cofnąć układ o zapobieganiu przemocy w rodzinie bo to godzi w tradycyjną rodzinę. To może sami niech dadzą przykład takiej tradycyjnej Rodziny. Do kuchni. Nie musi towarzyszyć mężowi, jeżeli jest prawdziwą katoliczką to żadne tytuły i protokoły nie mogą zmieniać jej zasad. Już wychodzi fałsz, a jeszcze nie zaczęli rządzić

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX