Komorowski o Szczerskim: Średniowiecze! Duda: To profesor!

Podczas debaty prezydenckiej w TVN doszło do spięcia między kandydatami o postać przyszłego doradcy Dudy - Krzysztofa Szczerskiego, który pisał o potrzebie "dyktatury ewangelii" i obecności Kościoła w Senacie. - Kto z takim człowiekiem będzie rozmawiał? - pytał Komorowski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Andrzej Duda zapowiadał wcześniej, że gdyby został prezydentem, to Szczerski zostanie jego doradcą do spraw międzynarodowych. Wówczas publicyści przywoływali tekst Szczerskiego z 2005 roku, który został opublikowany na łamach czasopisma "Pressje".

Poseł PiS pisał w nim o tym, że Polsce potrzebna jest "dyktatura ewangelii" i postulował utworzenie państwa wyznaniowego. Chciał też, by członkowie Episkopatu zasiadali w Senacie. Właśnie tymi kontrowersjami posłużył się w swoim pytaniu Bronisław Komorowski.

Przedstawiciele Kościoła w Senacie? Dyktatura ewangelii?

- Pokaż mi swoich przyjaciół, powiem ci kim jesteś - zaczął prezydent. - Mówił pan, że jak pan wygra, to specjalistą od spraw zagranicznych w pana kancelarii będzie Krzysztof Szczerski. A on mówi o powołaniu republiki wyznaniowej w Polsce, o potrzebie działania przedstawicieli Kościoła Katolickiego w Senacie i o dyktaturze ewangelii. Kto z takim człowiekiem będzie rozmawiał? Kto na świecie ma takie średniowieczne poglądy? - pytał prezydent.

Duda ripostował: - Nie znam osoby, która uczestniczy w większej ilości spotkań międzynarodowych, niż Krzysztof Szczerski. Przede wszystkim jest profesorem. Może pan wybrał jakieś jego wypowiedzi dywagacyjne o przedwojennej Polsce, o silnym państwie.

- Panie pośle, współczesność, współczesność - pokrzykiwał Komorowski.

- Krzysztof Szczerski jest biegłym dyplomatą. Rozumie, co to jest polski interes i ma odwagę go bronić - zakończył Duda.

Po tej potyczce, na Twitterze znów zawrzało:Kim jest Krzysztof Szczerski?

Krzysztof Szczerski (rocznik 1973) jest doktorem politologii UJ, redaktor naczelny prawicowego dwumiesięcznika "Arcana". To były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, w czasach gdy resortowi szefowała Anna Fotyga. To on w 2013 roku wpadł na pomysł założenia fundacji, która zwerbowała kilkudziesięciu młodych absolwentów politologii, prawa czy stosunków międzynarodowych.

Szczerski jest twórcą krakowskiej fundacji Dyplomacja i Polityka, której po drodze jest m.in. z posłem Antonim Macierewiczem, ks. Dariuszem Oko, doktorem Bogdanem Chazanem czy głównym ekonomistą SKOK Januszem Szewczakiem. Szczerski przyznał, że jest w gabinecie cieni prezydenckich ministrów PiS i już szykuje się do objęcia tej funkcji, czekając na złożenie mu propozycji przez Andrzeja Dudę. - To wielki zaszczyt, a Andrzej to mój przyjaciel. Nie mógłbym mu odmówić - wyznał Szczerski tuż po pierwszej turze wyborów.Więcej o:
Komentarze (10)
Komorowski o Szczerskim: Średniowiecze! Duda: To profesor!
Zaloguj się
 • Mironi Black

  Oceniono 4 razy 2

  Ci od parówek i puszek od Macierewicza też podobno profesory...W pisie jakaś tania ta profesura.

 • halx77

  Oceniono 2 razy 0

  Jak to jest że slogan rzucony "100tyś miejsc pracy "szczegółowo nie jest wyjaśniony a już jest uznany przez Wołka za konkret!!! Bo mi się wydaje że to będzie raczej, tak jak jest z tymi lotniskami które trzeba posypać "taśmy prawdy" tym mówią i mówię też o tych 100 tyś miejsc "kamieni kupa " nierentowna kamieni kupa

 • halx77

  Oceniono 5 razy -1

  Skoro Bronko jest taki nowoczesny to co go obchodzą Chrześcijanie z Syrii przecież to średniowiecze

 • 3szabelka

  Oceniono 8 razy 4

  Duda to niby średniowieczny sługa episkopatu, a Komorowski to ten nowoczesny, postępowy, wręcz antyklerykalny? :-)
  Od kiedy pamiętam każda władza w Polsce z kościółkiem chce dobrze żyć i z dziobków sobie spija....
  Jak już tylko dostana się do korytka, to nikt nie chce zadzierać "z czarnymi" i się im narazić.
  Nawet w czasach rządów SLD, niby komuchów, ateistów, antyklerykałów.

 • plorg

  Oceniono 15 razy -11

  Straszenie Dudą stało się już komiczne.

 • halx77

  Oceniono 18 razy -10

  Czy dla Bronko nowoczesność to pobłażanie korupcji która wylewa się z partii PO z której się wywodzi ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX