Czym są i jak działają JOW-y? [BARTEK RYSUJE]

JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze, są głównym postulatem Pawła Kukiza. Po jego świetnym wyniku w wyborach prezydenckich o JOW-ach zaczęli dyskutować dziennikarze, politycy i kandydaci w drugiej turze wyborów. Zobacz w naszej animacji, na czym polegają JOW-y - bierzemy pod uwagę system, który funkcjonuje w wyborach do Senatu RP.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

JOW-y obowiązują już w Polsce m.in. w wyborach do Senatu. Wprowadzenie takiej ordynacji w wyborach do Sejmu postuluje Paweł Kukiz, a referendum w tej sprawie zaproponował niedawno prezydent Bronisław Komorowski.

W JOW-ach przedstawicieli parlamentu wybierają m.in. mieszkańcy Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Szczególnie to drugie państwo jest przedstawiane jako sztandarowy przykład ordynacji wyborczej w wyborach parlamentarnych.

Jak wyniki wyborów prezydenckich przełożyłyby się na JOW-y?

Z przeprowadzonej przez nas symulacji wynika, że gdyby głosy kandydatów w pierwszej turze wyborów prezydenckich przełożyć na JOW-y w wyborach do Sejmu, to PO i PiS miałyby 459 na 460 mandatów.

JOW-y w Sejmie

Jeden mandat otrzymałby kandydat startujący z list Pawła Kukiza, czyli prawdopodobnie on sam. To, że JOW-y są niekorzystne dla małych partii, potwierdzają też niedawne wybory w Wielkiej Brytanii. Mimo kilkunastoprocentowego poparcia partia UKIP zdobyła tam tylko jeden mandat w Izbie Gmin.

Andrzej Duda czy Bronisław Komorowski? Sprawdź przed wyborami, do którego ci bliżej >>Więcej o:
Komentarze (328)
Czym są i jak działają JOW-y? [BARTEK RYSUJE]
Zaloguj się
 • ks-t

  0

  Żeby wystartowac do Sejmu trzeba miec pieniądze. Kampania kosztuje. Lekko licząc po 200 tys od osoby. Duże partie mają pieniądze (obecnie z budżetu, po zniesieniu finansowania z łapówek) więc wspomogą swoich kandydatów w terenie. Zdarzy sie kilka przypadków że taniej wypadnie kampania celebrytów (jak Kukiz) ale to wyjątek. Poza tym czy na pewno chcemy żeby nas reprezentowała Doda i Pudzian? TAk więc poseł będzie albo barzo bogaty (jak Stokłosa) i sobie kupi mandat albo partyjny jak w Wielkiej Brytanii. Dlatego w Sejmie będzie głosował partyjnie. A większośc wyborców (w tym zwolennicy Kukiza będa musieli wybrać na wieki pomiędzy PO i PIS.

 • kurczak1

  Oceniono 1 raz 1

  Czy system, który odchodzi, nie będzie się bronil? To jest dezinformacja pod płaszczyukiem informacji. Nie dajcie się zrobić w trąbę

 • kurczak1

  0

  Żeby naprawdę dowiedzieć sie czym sa JOW-y, zapraszam na stronę jow.pl

 • politol59

  Oceniono 1 raz -1

  Będzie zabetonowana scena polityczna.

 • mniklasp

  Oceniono 3 razy 1

  Kompletne bzdury, Mieszkajac w USA od 25 lat uczestnicze w wyborach od 20 lat i wybieram kandydata ktory uzyska moje zaufanie pod wzgledem wiedzy , kwalifikacji i cech osobowych . Nie znam jego /jej afilacji partyjnej czy politycznej. Oceniam co innego .U nas nie ma tzw podporzdkowania partyjnego .Dziala to dobrze , powinno lepiej dlatego wsipiearmy niezalezncyh finansow. NIe dostaja zadnej pomocy finansowej z rzadu.

 • koperghost

  Oceniono 2 razy -2

  JOWy są ok, ale to za mało ! Potrzeba autonomii i samodzielności finansowej regionów ! 5-6 regionów !

 • fctheduck

  Oceniono 4 razy 0

  A ja jestem za JOW-mi. Chcę głosować na człowieka, a nie na partię, a jeśli przy tym wyeilminuje się PSL i SLD z życia politycznego to tylko extra premia.

 • jak_po_nocnym_niebie

  Oceniono 5 razy 5

  JOWy to najlepszy z mozliwych systemow.

  Zwycieski posel bedzie odpowiedzialny PRZED WYBORCAMI, BO TO WYBORCY DALI MU MIEJSCE W SEJMIE, a nie przed partyjnym szefem. I beda oni glosowac tak jak sobie ich wyborcy zycza. Wyborcy beda potem is rozliczac za glosowania w nastepnych wyborach.

  W obecnym systemie poslowie sa maszynkami do glosowania. Glosuja jak szef partii sobie zyczy, a nie jak wyborcy chca.

  Tak dziala system parlamentarny w USA. Reprezentanci (bo REPREZENTUJA wyborcow) sa skrupulatnie rozliczani w kazdych wyborach ze swoich glosow.

  JOWy odbiora sporo czesc wladzy partyjnym kacykow jak Tusk i Kaczynski, i ta wladza trafi do wyborcow.

  Przybedzie tez na pewno kandydatow niezaleznych.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 4 razy 2

  O czym WY mówicie.
  Jesteście intelektualnymi karłami.
  Dla przykładu taki ryjek Kerwiński w liczącym 1,43 mln głosujących okręgu warszawskim zdobył 3.750 głosów i jest posłem. Poncyljusz zdobył 24.500 głosów - nie jest posłem.
  Gdyby były JOW w Warszawie byłyby 22 okręgi liczące po ok. 65 tys. głosujących.
  Czy ryjek Kierwiński miałby jakiekolwiek szanse z Poncyljuszem?
  W okręgu 1.43 mln było w 2011 roku 261 kandydatów. Czy ktokolwiek zna pomysły, choć 10% tych kandydatów? NIE. W związku z tym wchodzą przypadkowe osoby po wyborcy TYLKO głosują na szyldy partyjne a nie na ludzi.
  W okręgach JOW byłoby co najwyższej kilkunastu kandydatów w okręgu danego wyborcy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX