"Nie wybieram się do Sejmu. Mogę pomóc"

- Jeśli pojawi się silna organizacja, będzie miała dobry program, to się zastanowię, jak mogę pomóc - tak prof. Leszek Balcerowicz odpowiedział w TOK FM na pytanie, czy wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Były trzykrotny wicepremier i minister finansów ostrzegł przed prezydenturą Andrzeja Dudy. Jego wygraną nazwał "aktem zbiorowej nieodpowiedzialności".
Były wicepremier i minister finansów firmuje razem z Ryszardem Petru stowarzyszenie Nowoczesna.pl. Ale w TOK FM zapowiedział, że nie wybiera się do Sejmu. Ugrupowanie zyskało już poparcie wyborców. W sondażu Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 zdobyło 5 proc.

Prof. Leszek Balcerowicz nie ma wątpliwości, że stawką tegorocznych wyborów jest kierunek zmian, w którym pójdzie Polska. - Jeśli w Polsce nie nastąpi otwarcie dla uczciwej pracy i przedsiębiorczości, to będziemy się znacznie wolniej rozwijać i dużo młodych ludzi będzie wyjeżdżać z Polski.

Gość "Pierwszego śniadania w TOK-u" zapowiedział, że "jeśli pojawi się silna organizacja - przede wszystkim pod względem struktur, będzie miała dobry program", zastanowi się, "jak pomóc".

"Zbiorowa nieodpowiedzialność"

Według prof. Balcerowicza wyborcy nie powinni pochopnie podejmować decyzji w sprawie wyboru prezydenta. Choć dla wielu ważne jest, "który kandydat jest lepiej upudrowany" i "ma lepszą gadkę". - Takie rzeczy wpływają na emocje, ale są kompletnie nieistotne dla stawki wyborów.

Były wicepremier, szef NBP ostrzega przed wyborem Andrzeja Dudy. Ewentualny sukces kandydata PiS nazwał w TOK FM "aktem zbiorowej nieodpowiedzialności".

- Mimo że miałem poważne zastrzeżenia odnośnie do niektórych decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego, nie mam najmniejszych wątpliwości, co dla Polski jest lepsze - stwierdził prof. Leszek Balcerowicz, piętnując obietnice bez pokrycia składane przez Andrzeja Dudę.

Spełnienie deklaracji wyborczych polityka Prawa i Sprawiedliwości, jak ocenił gość TOK FM, zrujnowałoby finanse Polski.

- Są kraje, na których powinniśmy się wzorować pod względem kultury i dojrzałości politycznej, to m.in. Wielka Brytania i państwa skandynawskie. Tam kandydat, który nieodpowiedzialnie obiecuje - nie liczy się w polityce. Do tego musimy dążyć, a nie zakładać z góry, że patologia jest normalnością. Że zachowanie, które w życiu prywatnym traktowalibyśmy jak oszustwo - w życiu publicznym jest normą - powiedział prof. Balcerowicz.

Więcej o:
Komentarze (13)
"Nie wybieram się do Sejmu. Mogę pomóc"
Zaloguj się
 • prinsik

  Oceniono 4 razy 2

  Oczywiscie do katolskiej ciemnoty nic co jest bardziej inteligentne niz zasyfione buty kaczynskiego nie dotrze.
  Ale gra toczy sie o wielka stawke.
  Cywilizacyjny skok czy powrot do kamienia lupanego z duda i piss-em.

 • mark6

  Oceniono 9 razy 1

  Niech nas "Bóg broni" przed balcerowiczem i jego przydupasem petru.
  Facet jest cwany albowiem wie, że jeżeli bardziej zaangażuje się w politykę to zostanie zmuszony do rozliczenia się ze swoich "osiągnięć", czego boi się jak ognia.

 • Maciej Senw

  Oceniono 7 razy 1

  Się nie znacie. Przecież tajnym planem Endriu jest to, że zabierze kościołowi i da narodowi. To czyni go geniuszem politycznym.....tylko cicho sza do wyborów, bo się wyda;-)

 • jan.w2

  Oceniono 8 razy 0

  Balcerowicz, ty już kiedyś pomogłeś rozpie...ć Polandyjską gospodarkę i to dwa razy. Spie...j ty lepiej do Sachsa i nie próbuj pomagać.

 • chi-neng

  Oceniono 6 razy 0

  - "kandydat, który nieodpowiedzialnie obiecuje - nie liczy się w polityce"

  W Polsce zajmuje czolowe miejsce i "juz jest" prawym i sprawiedliwym prezydentem.
  ----
  - "musimy dążyć, a nie zakładać z góry, że patologia jest normalnością"

  Patologia jest normalnoscia w Polsce od 5 lat.

  Jezeli pelnoletnia nowonarodzona "ksiezniczka Kinga", dobrowolnie dala sie sprzedac ojcu,( temu prawemu, sprawiedliwemu i honorowemu) za glosy wyborcze - calkowicie zacmila cala kampanie wyborcza, wlacznie z "taktownym" pytaniem jej ojca o Jedwabnem, oraz brak odpwiedzi na wszytkie pytania prezydentna, a co najwazniejsze : skad wezmie pieniadze?

  No to mamy calkowita patologie ! A co gorsze, niekompetentnych doradcow prezydenta Polski, i jego calego sztabu wyborczego.
  No I cala Polske lezaca plackiem przed de facto rzadzacym PiS-em, bez wygranych wyborow.
  ------
  - "zachowanie, które w życiu prywatnym traktowalibyśmy jak oszustwo"

  No, zalezy gdzie? Bo przeciez w PiS:e jest wlasnie to raczej normalnoscia.
  Nie pomne SKOKI, AFERY PIS I PC - TELEGRAF, FUNDACJA SOLIDARNOŚĆ, CARGO MODLIN, SPÓŁKA SREBRNA, SOLIDARNA WIEŚ, INTER POLIGRAFIA...

 • esmeras

  Oceniono 11 razy 1

  Pamiętam kłamstwa NBP z czasów gdy był szefem, kłamstwa jakoby silny pieniądz wynikał z siły gospodarki. Pamiętam "badania" jakie zamawiał NBP podpierające teze jakoby eksporterzy byli zadowoleni z rosnącej siły pieniadza (gdy jego wahania rozwalały im firmy). Czysta demagogia dla naiwnych.

  Zastanawia mnie czy polityk kłamie dla przyjemności czy ze złośliwości. Czy jest po prostu głupi i nieświadomy konsekwencji oraz tego, że ludzie wiedzą i zapamiętają.

  W formie podsumowania powiem, że zamiast bawić się w eksperymenty i dawac pole nieudacznikom, którzy robią eksperymenty i nie uczą się na własnych i cudzych błedach - lepiej zmienić system na jakiś z dala od głupców.

  Ja tak zrobiłem i jestem bardzo zadowolony. Nigdy nie wrócę.

 • e-komentarz

  Oceniono 7 razy -1

  "Mogę pomóc..."
  Wystarczy na początek jeśli wytłumaczy pan Dudzie i jego wyborcom
  jeszcze przed drugą rundą wyborów absurdalność jego obiecanek.
  Oni tego jeszcze nie rozumieją, a to dość ważne.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 1

  - Jeśli pojawi się silna organizacja, będzie miała dobry program, to się zastanowię, jak mogę pomóc - tak prof. Leszek Balcerowicz odpowiedział w TOK FM na pytanie, czy wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych.
  ================================================================
  "- Jeśli pojawi się silna organizacja, będzie miała dobry program, to się zastanowię, jak mogę pomóc " Oczywiście jak zwykle, pomóc sobie i swojej klice "finansistów".
  Qu.rwa, filantrop od "pomagania" się znalazł. Pewnie liczy, jak Kaczor, że Polacy tę jego "wspaniałomyślność" zapomnięli.

 • adamtko

  Oceniono 6 razy 4

  Balcerowicz: Tam kandydat, który nieodpowiedzialnie obiecuje - nie liczy się w polityce.
  ====
  A u nas wręcz przeciwnie. Jak nie naobiecuje to nie wygra. A potem opozycja drze ryja, że nie realizuje obietnic. I co jakiś czas od nowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX