Dokument w Gazeta.pl. Cztery lata w celi śmierci. Niezwykła opowieść o asie polskiego lotnictwa

Był bohaterem wojennym i legendarnym asem polskiego lotnictwa, mającym na swoim koncie 240 lotów bojowych i 22 zestrzelone samoloty wroga.
Stanisław Skalski - generał brygady, pilot, as myśliwski z czasów II wojny światowej, uczestnik kampanii wrześniowej, bohater Bitwy o Anglię, odznaczony Orderem Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), Orderem Krzyża Grunwaldu, dwukrotnie Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i jako jedyny cudzoziemiec - trzykrotnie Krzyżem Zaszczytnej Służby RAF.

Po powrocie do Polski w 1947 r. oskarżony o zdradę przez władze stalinowskie i skazany na karę śmierci, którą z czasem zamieniono na dożywotnie więzienie. Na wolność wyszedł w kwietniu 1956 r., wycieńczony i schorowany. Pozostał wzorem człowieka i obywatela.

W filmie Zbigniewa Kowalewskiego pojawiają się okruchy wspomnień jego przyjaciół i bliskich oraz fragmenty wypowiedzi samego Skalskiego. Z tych strzępów informacji, wyblakłych fotografii i dokumentów buduje się obraz bohaterskiego lotnika, patrioty, Polaka. Poznajemy jego dramatyczne losy po powrocie do kraju - aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii i USA, pobyt w więzieniach na Mokotowie, w Rawiczu, we Wronkach, w sumie osiem lat, z czego cztery w celi śmierci, gdzie był bity, torturowany i poddawany całonocnym przesłuchaniom.

Zobacz niezwykłą opowieść o wciąż mało znanym bohaterze narodowym.