Łotewska armia alarmuje: Rosyjski okręt wojenny zbliża się do granicy

Rosyjska korweta rakietowa typu Mołonia, w kodzie NATO - Tarantul, znajduje się 11 km od granicy wód terytorialnych Łotwy - poinformowała łotewska armia. Od początku kryzysu na Ukrainie u granic krajów bałtyckich wielokrotnie obserwowano samoloty i okręty wojenne rosyjskich sił zbrojnych.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Chodzi o okręt projektu 1241, typu Mołnia, który w kodzie NATO nosi nazwę Tarantul. To niewielki okręt produkcji radzieckiej, należący do Floty Bałtyckiej Marynarki Wojennej.Państwa bałtyckie proszą NATO o pomoc

Dowódcy sił zbrojnych Litwy, Łotwy i Estonii zwrócili się do NATO o stałą obecność wojsk Sojuszu na terenie ich państw; miałby to być środek odstraszający wobec coraz bardziej stanowczej Rosji - poinformował rzecznik litewskiej armii.

Chodzi o jednostkę wielkości brygady, w której skład wchodziłyby bataliony o liczebności 700-800 żołnierzy w każdym kraju. Siły te stacjonowałyby w regionie rotacyjnie na zasadach podobnych, na jakich funkcjonuje natowska misja obrony powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.

W kwietniu neutralne Finlandia i Szwecja wspólnie z należącymi do NATO Norwegią, Danią i Islandią wydały deklarację, w której nazwały Rosję największym wyzwaniem dla europejskiego bezpieczeństwa, zapewniły o solidarności z państwami bałtyckimi. We wspólnej deklaracji napisano, że Europa Północna musi być przygotowana na możliwe kryzysy i incydenty z powodu polityki Rosji.

Zwrócono uwagę na "wzmożoną wojskową i wywiadowczą aktywność" Rosji w północnych rejonach tych krajów, a także w państwach bałtyckich, gdzie obecność licznej ludności rosyjskojęzycznej nasila obawy przed rosyjską interwencją po aneksji ukraińskiego Krymu w marcu 2014 roku.

Najnowsze sondaże, debaty, wieczór wyborczy na żywo. Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kampanii wyborczej. Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (138)
Łotewska armia alarmuje: Rosyjski okręt wojenny zbliża się do granicy
Zaloguj się
 • jerzy.zywiecki

  0

  "11 km od granicy wód terytorialnych". i to taka zdezelowana kanonierka. Każda sytuacja jest dobra do rozkręcania histerii wojennej.

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 2

  TEN ARTYKUŁ SŁUŻY DO PODTRZYMYWANIA WOJENNEJ PSYCHOZY.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy -1

  Korwa, ale ku.weta!

 • felicjan.dulski

  Oceniono 4 razy 2

  Na zdjęciu jest jakaś kanonierka. Gdzie te podwójne wyrzutnie rakiet charakterystyczne dla Tarantuli? Czego się ci Łotysze wystraszyli, działka 37mm?

 • gladysek

  Oceniono 3 razy 1

  W zadnym przypadku ani samoloty ani okrety nie naruszyly przestrzeni czy wod terytorialnych ktoregokolwiek z panstw. A to ze lataja w poblizu, no coz wolno im. Moze boja sie ataku ze strony Lotwy, Litwy albo Estoni , Polski . Te kraje maja sie czego bac, oj maja.

 • antybiurokrata

  Oceniono 6 razy 2

  To wciąż mniej zabawne niż jak Radek ćwierkał ze strachu na cały świat że Putin robi nalot Chobielina Dworu dronem a w odpowiedzi jego żona, królowa NATO, Ania Jabłkoćpun pogroziła Wołodii rakietami.

  Nie chcę nikogo zmartwić ale Rosjanie to chyba srają ze śmiechu z powodu tych nowych sojuszników NATO.

 • leonleonidas

  Oceniono 7 razy -1

  Ta korweta nadal sie zblyiza czy tez juz sie zblizyla i oddalila.

  Pierdoly wypisujecie, oszolomy.

 • satfik

  Oceniono 7 razy 3

  Pewnie ktoś tę korwetę kupił w sklepie z demobilem..., tam zaraz rosyjska marynarka!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX