W Irlandii udaremniono zamach na księcia Karola

Irlandzka policja zatrzymała w nocy ze środy na czwartek sześciu mężczyzn powiązanych z IRA, którzy planowali zamach na księcia Walii. Niedaleko miejsca, w którym będzie gościł Karol z małżonką, odkryto materiały wybuchowe i broń.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W związku z planowaną od kilku tygodni wizytą pary książęcej irlandzka policja wzmożyła patrole. Służby bezpieczeństwa Irlandii blisko współpracują z brytyjskim MI5 i Scotland Yardem.

Szeroko zakrojona akcja przyniosła pierwsze efekty w postaci aresztowania sześciu mężczyzn powiązanych z Irlandzką Armią Republikańską i środowiskami republikańskimi.

Niedaleko miejsca, które odwiedzi książę Karol, znaleziono prawdziwy arsenał: broń palną i domowej roboty ładunki wybuchowe. W sumie w związku ze sprawą przeszukano ponad 20 miejsc na terenie całego kraju.

Zagrożenie terrorystyczne nie tylko ze strony IRA

Zatrzymani mężczyźni - w wieku od 21 do 62 lat - są obecnie przesłuchiwani. Wśród aresztowanych są - jak podaje "Daily Mail" - mężczyźni podejrzewani o grożenie śmiercią Barackowi Obamie podczas jego wizyty w Irlandii.

Podniesiony alert bezpieczeństwa ma związek nie tylko z incydentami bombowymi, do których dochodzi regularnie w Irlandii, ale także z podwyższonym ryzykiem ataków islamistów.

Para książęca uda się do Irlandii 19 maja. Podczas czterodniowej wizyty zaplanowano m.in. udział w uroczystościach upamiętniających śmierć lorda Louisa Mountbattena, bohatera wojennego i ostatniego wicekróla Indii. Wuj księcia Karola zginął w 1979 r. w zamachu Irlandzkiej Armii Republikańskiej w Mullaghmore. Oprócz lorda zginęły wtedy trzy inne osoby, m.in. 14-letni wnuk Mountbattena.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (15)
W Irlandii udaremniono zamach na księcia Karola
Zaloguj się
 • ador43

  Oceniono 2 razy -2

  To durny angol,nie powinien sie bac bo w tle sa ksieza,pod ich ochrona nic mu nie moze grozic,bog nad nim czuwa.

 • suicide_note

  Oceniono 5 razy 1

  "Zatrzymani mężczyźni - w wieku od 21 do 62 lat - są obecnie przesłuchiwani." - współczuję, widziałem "W imię ojca"...

 • martinwoj

  Oceniono 10 razy 6

  Nawet nie trzeba sie wysilac i czytac, ale wystarczy obejrzec film Krwawa Niedziela. Chyba nikt nie bedzie sie dziwil dlaczego Irlandczycy tak nienawidza sasiadow z wyspy obok. Nie zdziwilbym sie gdyby okazalo sie, ze ten 62 late, ktorego zatrzymano byl tego dnia w Derry i widzial smierc kogos bliskiego.

 • Oceniono 12 razy 12

  Czytalem news na RTÉ i nic nie ma na temat planowania zamachu na ksiecia. Takich arenalow i kolesi w Irlandii jest pierdyliard.

 • frankyy

  Oceniono 40 razy 30

  książę Karol zaczyna wyglądać jak sowiecki weteran z tym rządem medali, gdzie on walczył? na jakiej wojnie?

 • kermit.dolomit

  Oceniono 38 razy 26

  Za zamachami w Hiszpanii miała stać ETA dopóki sprawa się nie rypła i wyszło na jaw że to miłujący pokój muzułmanie z wdzięczności za azyl i socjal

 • gorillaglu

  Oceniono 17 razy -5

  Przypuszczam, że cały naród Brytyjski, od rojalistów po anarchistów, pogrążył się w smutku z powodu tego aresztowania...trudno byłoby w całym królestwie znaleźć jednego zwolennika karolka.

 • sadystaaa

  Oceniono 17 razy -5

  Nic dziwnego że Obamę już nawet w Irlandii chcą witać kulami i bombami, to jego przecież eksportowany i kontynuowany od GW BUSHA na cały świat amerykański sposób życia.

 • mer-llink

  Oceniono 20 razy 16

  No całe szczęście, Pani(e) Żurnalist(ko) mkd, że:
  " irlandzka policja wzmożyła patrole".

  Gdyby nie "wzmożyła" nie wiadomo, co by się mogło zdażyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX