20 proc. poparcia i tylko jeden mandat? Tak wyglądałby Sejm, gdyby wprowadzić JOW-y

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii przyniosły porażkę partii Nigela Farage'a. Mimo kilkunastoprocentowego poparcia UKIP zdobył tylko jeden mandat w Izbie Gmin. A jak wyglądałby nasz Sejm, gdyby brytyjską ordynację przenieść na polski grunt, a wyniki byłyby takie same jak w wyborach prezydenckich? Przeprowadziliśmy symulację, według której PO i PiS miałyby 459 na 460 mandatów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Skąd wzięły się takie wyniki? Skorzystaliśmy z danych PKW dotyczących zwycięzców I tury wyborów prezydenckich we wszystkich 374 powiatach. W 188 z nich wygrał Komorowski, w 185 - Duda, w jednym - Kukiz.Następnie przeliczyliśmy te wyniki na hipotetyczną obsadę Sejmu przez ugrupowania popierające każdego z kandydatów (przy założeniu, że każdy powiat jest okręgiem jednomandatowym). Dla uproszczenia całej operacji przyjęliśmy, że zwycięstwo w jednym powiecie daje co do zasady dokładnie jeden mandat w parlamencie. Oznaczałoby to jednak, że uda się nam "obsadzić" tylko 374 spośród 460 miejsc w sejmowych ławach (brakuje 86). Dlatego 96 miejsc rozdysponowaliśmy między 10 największych polskich miast, które są pojedynczymi powiatami, proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców. I tak: Warszawie przypadło 27 mandatów, Krakowowi - 12, Łodzi - 11, Wrocławiowi - 10, Poznaniowi - 8, Gdańskowi - 7, Szczecinowi - 6, Bydgoszczy - 5, Lublinowi - 5, Katowicom - 5.

Podsumowując: 364 mandaty zdobywane byłby w powiatach poza wielkimi miastami, a 96 wewnątrz 10 największych miast. W tych metropoliach wraz z tzw. wianuszkiem warszawskim oraz z głosami z zagranicy, wliczającymi się do głosów ze stolicy, mieszka trochę ponad 20 proc. głosujących wyborców, co odpowiada mniej więcej 96 posłom w Sejmie.

Po przyjęciu takich założeń okazuje się, że wyimaginowane wybory parlamentarne, w których PiS dostaje 34,76 proc. głosów, PO - 33,77 proc. głosów, a partia Pawła Kukiza 20,8 proc. głosów, zakończyłyby się następującym rozkładem mandatów w Sejmie: PO - 269, PiS - 190, partia Kukiza - 1. Oczywiście trzeba tutaj poczynić pewne zastrzeżenie, że w takich wyborach do Sejmu mogliby również wejść przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie, działaczy regionalni ze Śląska czy mniejszości narodowych przy wschodniej granicy.Dla porównania - gdyby wybory do Sejmu odbyłyby się w obecnym systemie i jeśli przyjąć by wyniki kandydatów na prezydenta jako rezultaty ich partii, to PiS dostałoby mniej więcej 180 mandatów, PO mniej więcej 175 mandatów, a lista Pawła Kukiza mniej więcej 104 mandaty. Jeden tradycyjnie przypadłby Mniejszości Niemieckiej. Inne partie nie przekroczyłyby progu.Podobnie prezentują się wyliczenia socjologa, dr. Jarosława Flisa. Różnica w rozkładzie mandatów wynika z innego rozdysponowania "brakujących" 86 głosów.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (424)
20 proc. poparcia i tylko jeden mandat? Tak wyglądałby Sejm, gdyby wprowadzić JOW-y
Zaloguj się
 • v.prl.pisiorow

  Oceniono 1 raz 1

  panika u kukiza... co to JOWY, co oznaczaja przy wyborach - zdobedziemy jeden głos?

  Po i PIS podzieli sie sejmem tak jak senatem

  jak wybiera sie do senatu

  panika lemingów, którzy nie maja pojecia jaki jest program kukiza - mówił o jowach, ale cos wiecej - no tak - INNI sa u koryta

  KUKIZ jest u KORYTA od ponad pół roku

  może ktos zacznie tego POPULISTĘ rozliczac, co zdziałał, jak był skuteczny

  bo drzeć PYSK to kazdy populista potrafi - oni, złosdzieje, koryto - ale juz cokolwiek zrobic, nistety....

  głupie żałosne lemingi kukizowe

 • polonests

  Oceniono 3 razy 1

  Gdyby były JOWy, to okregi byłyby mniejsze (powiatowe?), a lokalnie w większości okręgów w tej chwili wygrywają kandydaci różnych ugrupowań niezależnych i dlatego PiS i PO, zwłaszcza tracąc poparcie, nie zdominowałyby sejmu. Do tego, gdyby poseł zawiódł wyborców, to by do sejmu już nigdy nie wrócił, bo by go ponownie nie wybrano. Chyba że zmieniłby okręg, ale w nowym pewno by go nie znano tak dobrze jak w pierwszym.

 • rabagiu

  Oceniono 2 razy 0

  jest 460 mandatów poselskich
  jeden poseł z każdego okręgu obojętnie z jakiej partii . jeżeli kandydaci którzy wygrają wybory
  są wszyscy z pis to ta partia ma 100% mandatów .a jeżeli ludzie Kukiza wygrają w 92 okręgach to mają 20% mandatów
  nie potrzebne są dywagacje typu 20% poparcia dla Kukiza w skali kraju gdyż on
  będzie startował tylko w jednym okręgu jeżeli wygra wchodzi jeżeli przegra nie ma go
  a propaganda tzw czwartej władzy której obowiązkiem jest rzetelne informowanie społeczeństwa że jow to zło. Służy partyjniactwu a z partią to już walczyliśmy jak trzeba będzie to i z tymi partiami i ich partyjniakami się rozliczymy
  jeszcze raz Komorowski to nie Polska
  Duda to nie Polska
  Kukiz to nie Polska
  Polska to niezależni kandydaci [od Tuska Kaczyńskiego czy Kukiza]
  ludzie wybrani przez naród a nie partię to już mieliśmy i mamy wiernych naśladowców mienionej epoki przyspawanych do partyjnych stołków bojących się swoich przywódców
  i nauczonych pluć na innych nie widzących samych siebie przyzwyczajonych nic nie robić i brać ciężką kasę

 • 20portal

  Oceniono 1 raz 1

  I bardzo dobrze.
  Kto chce faszystów, nacjonalistów i Korwina w Sejmie?

 • pokojnaziemi.wordpress

  0

  Należy zabrać prawo wyborcze emigrantom, szczególnie tym katolskim przygłupom z Chicago.

 • jupijajejej

  Oceniono 3 razy 1

  PANIKA PANIKA u Michnika

 • pokojnaziemi.wordpress

  0

  Proponuje ograniczyć Sejm do 80 posłów, z każdego województwa wchodzi 5 z największym poparciem, to byłaby chyba najlepsza reprezentacja narodu.

  Do tego 16 senatorów po jednym z każdego województwa, wybieranych przez samorządowców spośród siebie, przy klauzuli odpowiednio długiego stażu.

  Po co Polsce większy parlament?

  Jednocześnie trzeba znieść immunitet w sprawach karnych i wprowadzić natychmiastową utratę mandatu w przypadku skazujących prawomocnych wyroków sądowych oraz naruszenia regulaminu parlamentu.

 • jupijajejej

  Oceniono 3 razy -1

  manipulacje wyborczej sa smieszne
  podobnie jak wyniki sondazowe dajace komorowskiemu 70%

 • afeu

  Oceniono 1 raz 1

  wybiórcza podnieca się przypadkiem UKIP ktora zdobyła 13% i jeden mandat a jakoś dziwinie zapomina o przypadku SPN ktora tych procent zdobyła 4,5 ale za to mandatów 60

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX