Piotrowski: Referendum ws. JOW będzie niezgodne z konstytucją. Komorowski przed Trybunał Stanu? Radykalny pogląd

- Referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych, gdyby je zarządzić, odbyłoby się z naruszeniem konstytucji - stwierdził w Radiu TOK FM dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW. Jednocześnie jednak podkreślił, że twierdzenia o możliwości postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu są ?radykalne?.
Podpisany przez prezydenta projekt nowelizacji konstytucji umożliwiający wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych wzbudził ogromne poruszenie. Nie mniejsze - zapowiedź referendum w tej sprawie.

Komorowski przed Trybunał Stanu? "Radykalny pogląd"

Agnieszka Ziółkowska i Marcin Gerwin z Pracowni Demokracji w oświadczeniu przesłanym do mediów piszą, że złożenie przez Bronisława Komorowskiego postanowienia o zarządzeniu referendum na temat JOW-ów będzie niezgodne z konstytucją i "może być podstawą do postawienia prezydenta przed Trybunałem Stanu".

- To nie prezydent będzie czynnikiem rozstrzygającym, ale Senat, który się na referendum zgodzi lub nie - mówił w Radiu TOK FM dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z UW. - Trudno tę odpowiedzialność składać wyłącznie na osobę prezydenta. Byłbym ostrożny przy formułowaniu tak radykalnego poglądu - zaznaczył.

Konstytucjonaliści podzieleni

W kwestii konstytucyjności samego referendum sprawy mają się jednak inaczej. "W konstytucji przedstawiony jest tryb jej zmiany (w art. 235) i nie przewiduje się w nim możliwości wprowadzania zmian będących pochodną referendum ogólnokrajowego. Oznacza to, że dla przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawie JOW-ów brakuje podstawy prawnej. Nie można także przeprowadzić referendum opiniodawczego (niewiążącego) w tej sprawie, gdyż ani konstytucja, ani ustawa o referendum ogólnokrajowym takiego nie przewiduje" - piszą aktywiści z Pracowni Demokracji.

- Zdania konstytucjonalistów są podzielone - mówił w TOK FM dr Piotrowski. - Jedni uważają, że tego rodzaju referendum dotyczące materii uregulowanej już w konstytucji jest niedopuszczalne, ponieważ zmiany konstytucji dokonują wyłącznie Sejm i Senat. Później można dokonać referendum zatwierdzające. Inni uważają, że referendum można przeprowadzić, nim nastąpi wszczęcie procedury zmiany konstytucji - tłumaczył konstytucjonalista.

Referendum naruszy konstytucję?

- Inicjatywa zmiany konstytucji jest już wykonana - zaznaczył dr Piotrowski, wskazując na fakt skierowania do laski marszałkowskiej noweli ustawy zasadniczej. - Ponieważ to postępowanie nie przewiduje referendum, można powiedzieć, że referendum, gdyby je zarządzić, odbyłoby się z naruszeniem konstytucji - stwierdził prawnik. Dodał, że ewentualnie będzie można je przeprowadzić już po zmianie konstytucji.

Piotrowski zaznaczył, że jeśli referendum się odbędzie, będzie miało znaczenie polityczne, ale już nie prawne.Więcej o:
Komentarze (15)
Piotrowski: Referendum ws. JOW będzie niezgodne z konstytucją. Komorowski przed Trybunał Stanu? Radykalny pogląd
Zaloguj się
  • clex2

    Oceniono 2 razy 2

    Piotrowski wspiera PiS dlatego słysząc o JOW zadrżały mu łydki...
    W tej partii się liczą wierni (prezesowi) ale mierni.
    PiS może na JOW tylko wtopić i tu jest całe clue tej sprawy.

  • and-j1

    Oceniono 1 raz 1

    Pracownia Demokracji jest chyba pracownią deptanych ziemniaków. Bzdury opowiadają. Bo jak referendum będzie negatywne to trzeba będzie zmieniać ponownie konstytucję

  • stachkaz47

    Oceniono 3 razy 3

    Właściciele tak łatwo nie dadzą wydrzeć sobie KORYTA.
    Niektóre świńskie ryje trzeba będzie odrąbać siekierą.
    Sprawa JOW-ów umrze natychmiast po wyborach.

  • 7ogamihcra

    Oceniono 2 razy 0

    Referendum w zależności od tego czy wynik będzie pozytywny, będzie dopiero pierwszym krokiem do ewentualnej zmiany konstytucji w ustalonym prawnie trybie.
    "Referendum można ewentualnie przeprowadzić po zmianie konstytucji"-powiedział prawnik.idiota.
    A po co ? A jak referendum wyjdzie negatywnie do JOW...to co, zmieniać z powrotem ?

  • ar.co

    Oceniono 2 razy 2

    Przecież to referendum i tak byłoby nieważne. Poszłoby na nie jakieś 20%.

  • wmc-33

    Oceniono 8 razy 2

    Następny błąd Komorowskiego.

  • Marian Witek

    Oceniono 6 razy -4

    w konstytucji jest napisane wyraźne, że prezydent w każdej sprawie może poprosić senat o wyrażenie zgody o przeprowadzenie referendum, nie jest ono wiążące ale skoro nie jest opiniotwórcze to jakie jest!? Za dużo w tym kraju jest na stanowiskach osób, bez zaplecza społecznego, pseudoautorytety itp. które zaczynają się bać bo żyło im się dobrze w tej pseudokomunie, a jow-y to jeden ze sposobów aby się ich pozbyć

  • zygosz

    Oceniono 14 razy 2

    Andrzej juz wygral wybory !

    Nie zmienia tu juz nic JOW-y
    Komorowskiemu i "Platformie "
    pala sie juz na tylku spodnie.
    I skora tez peka na plecach,kiedy
    Andrzej zmieni Belwederu wnetrza.
    Znikna zyrandole , pozlacane fotele,
    trzeba zabrac tylko krzeslo i strzelbe
    i pojsc gdzies daleko do lasu lub w pole.

  • jaroslavhasek

    Oceniono 7 razy 5

    Nieważna konstytucja, głosy ważne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX