Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Uderzyło z magnitudą 6,9 w pobliżu głównej wyspy

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 zanotowano w pobliżu Japonii - podaje US Geological Survey. Nie podano jednak informacji o zagrożeniu tsunami.

Polub i bądź na bieżąco!

Epicentrum trzęsienia ziemi znalazło się 125 km od miasta Morioka znajdującego się w północnej części Honshu, głównej wyspy Japonii. Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,9 doszło na głębokości 33 km.

Z pojawiających się informacji wynika, że nie ma zagrożenia wystąpieniem tsunami. Nie pojawiły się żadne doniesienia o ofiarach bądź zniszczeniach.Dlaczego nie używamy skali Richtera?

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (10)
Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Uderzyło z magnitudą 6,9 w pobliżu głównej wyspy
Zaloguj się
 • dar61

  Oceniono 1 raz 1

  Niech się Redakcja nie wypiera, że to pojedynczy wybryk redaktora od nagłówków, że Richter jest dziś be. Nie Reuters, nie PAP - Wasza wina.
  Wy macie wręcz uwielbienie dla słów, jakie skażają polszczyznę. Dronujecie, dizajnujecie, postujecie, żeby o 'tacierzyńskim' nie wspomnieć.
  W wersji papierowej Gazety słowo zmagnitudowane zamienione jest po prostu na 'stopień'.

 • bartoszcze

  0

  Wczoraj były komunikaty, że zaczynają się obawiać potężnego trzęsienia.
  Ciekawe czy to już to.

 • Gabriel Olszewski

  Oceniono 16 razy 16

  Miarą wielkości trzęsień ziemi jest magnituda .

  Pojęcie magnitudy zostało wprowadzone w roku 1935 przez Charles'a Richtera, który stworzył skalę magnitud ML. Skala ta została stworzona dla opisu średniej wielkości trzęsień występujących w południowej Kalifornii i obserwowanych przez przyrządy rozmieszczone w odległościach do 600 km. Skalę tą przyjęło się nazywać Skalą Richtera. Metoda pomiaru wielkości trzęsień ziemi określona przez Charles'a Richtera daje wyniki od 3 do 7. W szczególności nie daje się uzyskać M<3 ponieważ takie trzęsienia są zbyt słabe dla tej metody, natomiast w stosunku do trzęsień dużych metoda Richtera posiada wadę i nigdy nie da wyniku ML>7.4, nieważne jak duże trzęsienie byłoby naprawdę. Dodatkowo, metoda Richtera zakłada podłoże geologiczne takie jak w południowej Kalifornii - i dla innych rejonów świata wyniki mogą być błędne nawet o 0.3 jednostki.

  Nowoczesne metody pomiaru magnitudy opierają się na pomiarze fal powierzchniowych (MS), fal objętościowych na dużych odległościach (mb), długości zapisu (mD), wielkości tzw. momentu sejsmicznego (Mw), i in. Wszystkie nowoczesne metody są skonstruowane tak aby dawały wyniki zgodne ze Skalą Richtera w zakresie stosowalności tej skali (t.j. w zakresie magnitud od 3 do 7). W kwestii wielkości trzęsień ziemi istnieje nieporozumienie, ponieważ w powszechnym rozumieniu, powielanym przez środki masowego przekazu, uważane jest że trzęsienia ziemi mierzy się Skalą Richtera i taka informacja zwykle jest oczekiwana przez ludzi, podczas gdy w rzeczywistości naukowcy już od 30 lat (1979 r.) odeszli od stosowania metody Richtera.
  ............................
  Pojęcie magnitudy = wielkości trzęsienia ziemi bywa często mylone z siłą samych drgań gruntu. Siła drgań jest mierzona w 12-stopniowej skali intensywności EMS-98, dawniej w Skali Mercalli'ego. To siła drgań jest tym czynnikiem, który decyduje o zniszczeniach a nie sama wielkość trzęsienia ziemi. Istnieje oczywiście zależność że w ogólności większe trzęsienie wywołuje większe drgania, nie jest to jednak zależność bezpośrednia. W szczególności, mniejsze zjawisko może wywołać większe drgania jeżeli jego ognisko znajduje się płycej niż ognisko zjawiska większego. Intensywność drgań zależy także od odległości od epicentrum; to samo trzęsienie w różnych odległościach od epicentrum ma różne intensywności. Intensywność zależy także od innych czynników, m.in. rodzaju utworów geologicznych w danym miejscu.

 • kyanagi

  Oceniono 21 razy 9

  Bylo trzesienie na polnocy. Nie obudzilo mnie wiec nie bylo az tak silne. A to fragment oficjalnego komunikatu: 気象庁によると、午前6時13分頃、東北地方で震度5強の地震が発生した。岩手県内陸南部で震度5強、岩手県内陸北部、宮城県北部・中部で震度5弱を観測。この地震による津波の心配はないという。 Wedlug japonskiej skali mialo stopien 5+. Nie bylo zagrozenia tsunami.

 • kazik2500

  Oceniono 40 razy 0

  Uderzylo z magnituda? Ja pi erdziele ... ; ). A tak nawiasem mowiac to dzisiaj tez silny afterszok (to tak dla przyszlego uzycia przez onlajn-dzurnalita GW) w Nepalu. Rozpada sie nam krast ziemi ze dajcie spokoj.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 25 razy -5

  Strach być Azjatą. Państwo Islamskie, KRL-D, trzęsienia ziemi. Obłęd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX