Markowski: JOW? To, co mówi Kukiz, nie trzyma się kupy

- To, co proponuje Kukiz, nie trzyma się kupy! - mówił w Radiu TOK FM prof. Radosław Markowski o lansowanej przez Pawła Kukiza propozycji wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych.
- Jeśli Kukiz mówi: chcę jednomandatowych okręgów wyborczych, żeby rozwalić partie, uspołecznić politykę, to nie przeczytał elementarza instytucji politycznych - mówił w Radiu TOK FM prof. Radosław Markowski. - Po wyborach w Wielkiej Brytanii ludzie wyszli na ulice Londynu i Cardiff i powodem było właśnie to, że mają po dziurki w nosie JOW - wskazywał. - To, co proponuje Kukiz, nie trzyma się kupy! - dziwił się.

Rząd stworzy partia, która przegrała wybory?

Jacek Raciborski, socjolog z UW, wskazywał natomiast, że system JOW obfituje w paradoksy. - Partia, która dostaje więcej głosów, dostaje mniej mandatów. To wystąpiło w ostatnich wyborach brytyjskich - mówił. - Wyobrażacie sobie sytuację, gdyby w Polsce rząd tworzyła partia, która wybory przegrała? - pytał.Po porażce w I turze wyborów Bronisław Komorowski usiłuje odzyskać prowadzenie w wyścigu o Belweder. Zapowiedział referendum ogólnokrajowe ws. jednomandatowych okręgów wyborczych, zmian w finansowaniu partii politycznych i w prawie podatkowym.

Więcej o:
Komentarze (352)
Markowski: JOW? To, co mówi Kukiz, nie trzyma się kupy
Zaloguj się
 • 1.stanley

  0

  Zmienić te nienawidzące zwykłych Polskich ( Słowiańskich) ludzi bandyckio,żydowskie środowisko dziennikarskie.Piszące na zamówienie dwóch pracodawców.

 • ergosumek

  Oceniono 2 razy 2

  Gdyby w wyborach jesiennych wprowadzić ordynację większościową (JOW), to do Sejmu z partii Kukiza - której jeszcze nie ma - załapałby się - może! - jeden kandydat.
  Konkretnie kandydat Kukiz.

 • iflajer

  0

  "Państwo polskie nie istnieje" więc co za różnica JOWy srowy czy dyktatura. W każdej organizacji to ludzie nią zarządzający tworzą jej rzeczywistość. To trzeba zmienić razem z dziennikarzami typu Żakowski.

 • tichy1962

  Oceniono 1 raz 1

  Biedni ci Anglicy i Amerykanie. Jak oni mogą żyć z tymi JOW-ami? A wszystko przez to, że nie słuchają naszych polityków i publicystów.

 • tornemorgren

  Oceniono 1 raz 1

  Ale ja nie mam nic przeciwko partiom. Ja mam dość TYCH ludzi! I jeśli w moim JOW kandydowała z ramienia PiS niejaka Kępa, to pomimo sympatii dla tej partii nie oddałbym na nią głosu ! O to chodzi, żeby ludzie w parlamencie byli konkretnymi ludźmi, z konkretnym poparciem, a nie jakieś 3,5 tys. głosów. Żeby byli związani z wyborcami, a nie z warszawką i jak ich w Kielcach nie wybierają, to za cztery lata wystartują na Pomorzu. Nie wystartują, bo ich tam nikt nie zna i nie zagłosuje! PROSTE?

 • Adam Tustanowski

  Oceniono 1 raz 1

  Największą zaletą JOW jest możliwość odebrania parlamentarzyście mandatu - teraz nie możemy tego uczynić!!!

 • kontest_two

  Oceniono 1 raz 1

  Czy my w Polsce mamy tylko dwóch profesorów socjologii: Markowskiego i Raciborskiego czy może sprawni dziennikarze - gimnazjaliści z gw nie potrafią znaleźć innych?

 • gesipipek65

  Oceniono 1 raz 1

  Markowski - i już wszystko wiesz !!!

 • maxymus1

  Oceniono 1 raz 1

  pytanko do redakcji GW.kiedy Adam Michnik idzie na Emeryturę?
  kiedy się odświerzycie w poglądach,pomiomo wszystko Adasia tu lubimy , choć nieliczni ,pozdro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX