Wroński: Porażka prezydenta. Zniechęcił zwolenników swoją kampanią

"To największe zaskoczenie w polskiej polityce ostatnich lat" - pisze o zwycięstwie Andrzeja Dudy w pierwszej turze wyborów prezydenckich Paweł Wroński w "Gazecie Wyborczej". Adam Michnik wskazuje natomiast na możliwość powrotu "epoki rządów PiS". "Szkoda Polski" - zauważa.
Trzy miesiące temu Bronisław Komorowski był obdarzony ogromnym zaufaniem społecznym, a jego pracę dobrze oceniały trzy czwarte Polaków. Dziś przegrywa pierwszą turę wyborów z kandydatem, "którego największą zaletą jest to, że nie jest Jarosławem Kaczyńskim" - kreśli sytuację po niedzielnych wyborach Paweł Wroński w "Gazecie Wyborczej". "To największe zaskoczenie w polskiej polityce ostatnich lat" - podkreśla.

Wrócą "rządy absurdu i szczujni"

Wroński podkreślił, że Komorowskiego bezpodstawnie zaczęto traktować jako murowanego faworyta wyborów. Nie pomogła też fatalnie prowadzona kampania, którą tylko zniechęcił zwolenników. "Stracił kontakt z wyborcami. Staroświecki, ale bezpośredni 'Pan Jowialski' przemienił się we władcę, który wygłasza przemówienia na tle marmurów i mundurów" - wskazuje publicysta. W rezultacie, jak pisze Wroński, jesienne wybory parlamentarne mogą okazać się grą o największą stawkę.

Zdaniem publicysty "Gazety Wyborczej" prezydent musi teraz przekonać wyborców, by nie oddawali Polski w ręce "mieszaniny lewicowego populizmu i prawicowej schizofrenii", czyli PiS. Jeszcze dobitniej pisze Adam Michnik, wskazując, że koalicja Andrzeja Dudy i Pawła Kukiza oznaczać będzie "rządy Kaczyńskiego z Macierewiczem, rządy absurdu i szczujni". Naczelny "Gazety Wyborczej" obawia się powrotu epoki rządów PiS. "Szkoda Polski" - podkreśla.

Duda pokonał Komorowskiego

Andrzej Duda wygrał pierwszą turę wyborów z poparciem 34,5 proc. - wynika z late poll Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. To oznacza, że kandydat PiS zmierzy się w II turze wyborów z Bronisławem Komorowskim. Urzędujący prezydent otrzymał 33,1 proc. poparcia. Oficjalne wyniki wyborów - najprawdopodobniej dziś wieczorem.

Całe komentarze w "Gazecie Wyborczej".Więcej o:
Komentarze (31)
Wroński: Porażka prezydenta. Zniechęcił zwolenników swoją kampanią
Zaloguj się
 • pawel.10

  Oceniono 1 raz 1

  Jak nadęty autorytet z wysokości swojego tronu z kości słoniowej wskazuje na kogo można głosować, to należy pokornie paść na kolana i spełnić jego wolę. Ale to chyba tak nie działa...

 • jan.w2

  Oceniono 1 raz -1

  Bardzo wku.rwi..onych sku.rwy..syństwem styropianowej sitwy, której hasłem przewodnim jest, aby sitwa rosła w siłę, a kolesiom żyło się dostatniej nie musiał zniechęcać. Solidaruchy doprowadziły do takiego samego wku.rwi..enia części społeczeństwa do jakiego doprowadziły komuchy od 45 do 89r czyli przez 44 lata swoich rządów. Styropianom wystarczyło 25 lat.

 • rojberek

  Oceniono 1 raz -1

  Jako Ślązak nie zagłosuję na prezydenta, który będzie mi mówił jaką mój naród miał historię i nie była to historia, o której mówią polskie podręczniki ;-P

 • antropoid

  Oceniono 4 razy 0

  "Zniechęcił kampanią"

  A kto niby miał fajną kampanię?..

 • kuma1

  Oceniono 4 razy -4

  Praktycznie wszystkie media łącznie z TVN pracowały na utratę wizerunku Prezydenta i grały na rzecz PIS rolę Błasika. Wywalenie Durczoka z TVN było podyktowane nie jakimś mobingiem a jego fachowym wykonywaniem obowiązków i odpornością na stres . Wszystko wskazuje , że może nas spotkać ponowne lądowanie w gęstej mgle , nie znamy jeszcze medialnego pilota ale najwyraźniej Polacy jak w PRL robią co im TV nagada.

 • dziadekjam

  Oceniono 2 razy 2

  Jedyna nadzieja na pozytywne zmiany w Polsce, to losowanie władz na miejsce "wybrańców Narodu". Taniej, sprawiedliwiej i na pewno NIE GORZEJ

 • stachkaz47

  Oceniono 15 razy 9

  Panie dupku Wroński
  Prezydent przegrał wybory bo ludzie są niezadowoleni z jego rządzenia .
  Z rządzenia tej strupiałej partii pod wodzą tej premierzycy.
  Z polityki zagranicznej na jaką weszła Polska.
  Ludzie mają dość zakłamania i fałszu.
  Zwłaszcza w ostatnich dwóch latach.

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 20 razy 10

  Michnikowi "szkoda Polski". Czyżby uważał ją już za swoją własność, która wysuwa mu się z łap?

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 7 razy 7

  Ponoć w domu powieszonego nie rozmawia się o sznurze, a Michnik o tym nie wie i wspomina o szczujni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX