Superczołg i superklapa. Podczas próby przed 9 maja T-14 nagle zgasł. Rosja: "To zaplanowany postój"

Jedną z głównych atrakcji defilady 9 maja ma być pokaz nowego sprzętu wojskowego, w tym superczołgu T-14. Na jednej z ostatnich prób przed Dniem Zwycięstwa silnik "Armaty" zgasł przed Mauzoleum Lenina i miał poważne problemy z ponownym zapaleniem.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas próby defilady pojazdów wojskowych T-14 nagle się zatrzymał. Kierujący nim technik wystawił przez właz czerwoną chorągiewkę, co miało oznaczać prośbę o pomoc. Po chwilowym zamieszaniu czołg, który utknął w miejscu, próbowano odholować. Mimo oświadczenia Rosjan, że próba usunięcia niesprawnej maszyny była w planach, wdrożone procedury jednak nie pomogły i nie udało się wywieźć czołgu.W końcu technicy wojskowi uruchomili maszynę i "Armata" wzięła udział w dalszej części próbnej defilady.Jak powiedział BBC ekspert wojskowy Wiktor Murachowski, zatrzymanie czołgu było najprawdopodobniej winą kierującego nim żołnierza. Według Murachowskiego T-14 ruszył natychmiast po wymianie czołgisty.

Internauci zauważyli natomiast, że na zdjęciach T-14 było widać wyciek oleju.Władze rosyjskie twierdzą, że czołg jest całkowicie sprawny, a jego zatrzymanie to efekt braku koordynacji działań. Pojawiają się jednak głosy, że mimo twierdzeń władz minie jeszcze sporo czasu, zanim "Armata" trafi do masowej produkcji.

T-14 Armata to jeden z najnowocześniejszych czołgów, jakie są aktualnie na wyposażeniu rosyjskiej armii. Według agencji Interfax pierwsze "Armaty" trafiły do użycia już w lutym. Jednym z najważniejszych elementów T-14 ma być element aktywnej obrony Afganit, który - według Rosjan - mógłby być skuteczny nawet przeciwko atakowi amerykańskich śmigłowców typu Apache. Dzięki nowinkom technicznym T-14 ma być "praktycznie niezniszczalny". Defilada na placu Czerwonym ma być pierwszą oficjalną prezentacją tego pojazdu.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (275)
Superczołg i superklapa. Podczas próby przed 9 maja T-14 nagle zgasł. Rosja: "To zaplanowany postój"
Zaloguj się
 • chton

  0

  To pokazuje, że ruscy najlepsi są w propagandzie. Ich czołgi od zawsze dominowały tylko i wyłącznie liczebnością. Jak było z IS3? Po pokazaniu go na paradzie zachód dostał sraczki jaki to pancerny potwór a w boju okazał się mało wartościowy. Podobnie jest z Armatą czy jak niektórzy go nazywają Atrapą. Czołg wygląda niby groźnie ale to wciąż w gruncie rzeczy ta sama technologia co stary dobry t-72.

 • vertigo13

  0

  .

  to nie byl wyciek oleju,
  to zalodze puscily zwieracze...

  However,
  proponowal bym znawcom
  traktowac rosyjski hardware
  ze smiertelna powaga, ciagle
  uzywamy MIG 29, pochodnych
  AK 47, T 72, Izraelskie Galile
  i poludnowo afrykanskie R4, R5
  to wersje AK, masowo
  produkowane T-34 byly przelomem,
  itd

  a jak by co to nawet baka nie
  puscimy, polsce na dozbrojenie
  trzeba czasu i setek miliardow,
  do poziomu turcji czy izraela
  mamy ogromny kawal drogi

  proponuje postawe troski
  i powagi

  ~

 • wieprzowinapozydowsku

  0

  Niemcom Pantery tez stawaly pod Kurskiem. Co nie oznacza, ze nie byl to jeden z najlepszych czolgow tamtych czasow. Jesli nie najlepszy.

 • czysty.harry

  0

  Armata Putina też tak działa.Pora umierać.

 • czysty.harry

  0

  Pewnie mu jakiś sabotażysta Viagry do baku dosypał i dlatego stanął.

 • mel-a56

  Oceniono 4 razy 0

  przynajmniej nikomu nie wciskają za grubą kasę jak nam F-16.Tu wady i usterki nikomu nie przeszkadzały, A bo to od przyjaciół z za morza, to trzeba im nawet loda zrobić za niedorobione F-16. No i to wam rusofobom nie przeszkadzało.

 • mel-a56

  Oceniono 2 razy 0

  przynajmniej nikomu nie wciskają z gruba kasę jak nam F-16; zapomnieliście już o wadach i usterkach tych jankeskich lotów. AAAAA bo to od naszych zamorskich przyjaciół, to nawet jak gó... to loda trzeba zrobić. NIE!!!!

 • Jason Spejson

  0

  To jakis element wojny hybrydowej, bo jakby nas najechali tym sprzetem to nie wiem czy powinnismy sie bronic, czy moze czekac z narzedziami, zeby im pomoc?

 • Jason Spejson

  Oceniono 4 razy 0

  "... Kierujący nim technik wystawił przez właz czerwoną chorągiewkę...." radia na wyposazeniu nie ma. Od razu widac, ze to "bron przyszlosci" a w przyszlosci radia nie bedzie sie juz uzywac

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX