"Wielkość jest nieznośna, bo przypomina nam o naszej małości" - Żakowski o niechęci wobec prof. Bartoszewskiego

"Cały dzień zszedł na żegnaniu Władysława Bartoszewskiego. Dziesięć godzin oswajania się z pustką po ostatnim Kolosie i z Polską, w której katalog kolosów jest i będzie pusty" - napisał na blogu Jacek Żakowski. Nie dla wszystkich prof. Bartoszewski był Kolosem. Wg publicysty "Polityki" krytyków uwiera wielkość Bartoszewskiego, bo przypomina "o naszej małości" - komentował publicysta "Polityki".
Jacek Żakowski nie ma wątpliwości, że po śmierci Władysława Bartoszewskiego, Polska nie będzie już taka sama. "Msza, pogrzeb, konsolacja. Dziesięć godzin zbiorowego oswajania się z pustką po ostatnim Kolosie i z Polską, w której katalog kolosów jest i będzie pusty. Ostatnie ćwierć wieku przejechaliśmy na ramionach kilku kolosów. Nowaka-Jeziorańskiego, Karskiego, Kuronia, Jana Pawła II, Geremka, Tischnera, Mazowieckiego, Miłosza, Bartoszewskiego. Bartoszewski był ostatnim z nich" - napisał publicysta na blogu.

Żakowski porównał tych nieobecnych do baobabów, bez których zostaje nam "dość równo przystrzyżona trawka, rzadko urozmaicona paroma dębami, drzewkami czasem dającymi nawet dość smaczne owoce i kwiatkami dla dekoracji".

"Znaj proporcjum"

Ale nie dla wszystkich odejście prof. Władysława Bartoszewskiego jest dotkliwą stratą. Żakowski usłyszał w drodze na pogrzeb byłego szefa MSZ narzekania starszej pani, "że jest tłok na Starówce, a co z tego Bartoszewskiego za profesor, skoro studiów nie skończył".

"Znaj proporcjum", Babo głupia, "niegodnaś ty ran jego całować", że pozwolę sobie popłynąć Sienkiewiczem. Ale nie chciało mi się wdawać w pyskówkę. To nie pomoże. Wielkość jest nieznośna, gdy znajduje się blisko, bo przypomina nam o naszej małości lub ją uświadamia. Im mniejsza małość, tym większa nieznośność" - komentował Żakowski. I pytał: Czy Polacy są aż tak strasznie mali, że tak źle znosimy widok baobabów, a nawet większych dębów?

"Nie sądzę. Raczej tak źle sami o sobie myślimy. Chyba za dużo od siebie chcemy i za łatwo z tego rezygnujemy. Dlatego na tych, co nie zrezygnowali, patrzymy podejrzliwe. I złośliwie. Skoro ja nie mogłem, to jakim cudem on mógł" - pisze Jacek Żakowski na blogu.

"Był kolosem polskiego życia publicznego" "Financial Times" o śmierci prof. Bartoszewskiego>>>

Więcej o:
Komentarze (26)
"Wielkość jest nieznośna, bo przypomina nam o naszej małości" - Żakowski o niechęci wobec prof. Bartoszewskiego
Zaloguj się
 • gadojan

  Oceniono 3 razy 3

  Hm panie Zakowski jedni Polacy za zycia pana Bartoszewskiego lubili go, innych (którymi on sam gardzil) zwyczajnie nie lubili, jedni poszli na pogrzeb inni nie i coz w tym niezwykłego?..To jest po prostu zycie, a panski artykul jest zwykłym jątrzeniem, wg pana powinno stanac cale miasto? Nie dla wszystkich jest ważne to co dla pana i chyba lepiej ze nie przyszli Ci którzy i za zycia nie szanowali pana Bartoszewskiego

 • pyffello114

  Oceniono 17 razy -1

  Jacek Żakowski, jak zawsze, trafia w sedno!
  Wyjatkowo trafna diagnoza, szczególnie w odniesieniu do Gowina i Ziobry.
  Czy ktoś widział któregoś z tych panów na pogrzebie profesora Bartoszewskiego??
  Obaj trzęsą portkami przed Kaczyńskim,podlizują mu się bez najmniejszej żenady.

 • fagay

  Oceniono 21 razy 5

  Panie Żakowski - to nie kompleks małosci - bydło, piszące o profesorze jako agencie gestapo, o kryptożydzie, gwizdżące na uroczystosci Powstania itd.. nie posiada żadnych kompleksów a już szczególnie poczucia małosci.

 • Krzysztof Polak

  Oceniono 18 razy 2

  Polska nie będzie już taka sama i musztarda nie będzie taka sama , coca cola nie będzie i ser , i masło , i Żakowski nie będzie taki sam , bo się posra z wazeliniarstwa , podobnie jak żegnał Stalina po śmierci . Prześcigają się jeden po drugim , aby pokazać swoją przynależność do mafii politycznej , która ograbiła Polskę i Polaków ! Krzysztof Kornatowicz

 • donaldwielki

  Oceniono 5 razy 1

  Ale niebo wszak dla "maluczkich"....

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy -1

  Szanowałem pana Bartoszewskiego,
  nienawidziłem jego "epileptycznych przemówień"!

 • faustxyz

  Oceniono 17 razy -1

  "Czy Polacy są aż tak strasznie mali, że tak źle znosimy widok baobabów" no niestety, ale tak jest - mali i jadowici. Źródło tego jadu bije w pisuarze, rydzykowym kk, a tylko taki mamy i innych kloakach też związanych z kk. Takich bab są całe armie, ba rodzą się nowe identyczne. Żałosne ujadanie np.baby Pawłowicz, a to, że baobab rzuca zbyt duży cień, a to, że nie może być prawdziwy, bo tylko to co pospolite, fałszywe i tandetne jest prawdziwe.

 • darius112

  Oceniono 44 razy -8

  "Wielkość jest nieznośna, bo przypomina nam o naszej małości" - czy dlatego Bartoszewski był przeciwko przyznaniu orderu Orła Białego dla rtm. Pileckiego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX