£otwa: Rosyjskie okrêty kilka kilometrów od granic. Nad Litw± kolejny rosyjski samolot

Rosyjskie okrêty wojenne mia³y byæ widziane zaledwie 5 km od morskiej granicy £otwy - poda³y s³u¿by prasowe ³otewskich Narodowych Si³ Zbrojnych cytowane przez RIA Nowosti. Niedaleko granicy litewskiej przelecia³ natomiast rosyjski samolot transportowy. Przechwyci³y go my¶liwce NATO.

Chcesz wiedzieæ szybciej? Polub nas

RIA Nowosti podaje, ¿e wed³ug Narodowych Si³ Zbrojnych £otwy w granicach wy³±cznej strefy ekonomicznej tego kraju dostrze¿ono rosyjskie okrêty nawodne i podwodne. Zidentyfikowano okrêt desantowy projekt 775 (wed³ug terminologii NATO "Ropucha"), korwetê 1331-M ("Parchim") oraz okrêt podwodny projektu 877 Halibut (czyli NATO-wski "Kilo").

Niedaleko litewskiej granicy przelecia³ te¿ rosyjski samolot transportowy An-22. Bez uzgodnienia z krajami ba³tyckimi i z wy³±czonym transponderem (umo¿liwiaj±cym identyfikacjê) mia³ lecieæ z Rosji do Obwodu Kaliningradzkiego. Rosyjsk± maszynê przechwyci³y i eskortowa³y pe³ni±ce w tym rejonie s³u¿bê my¶liwce NATO z Norwegii i W³och.

Wed³ug RIA Nowosti rosyjskie ministerstwo obrony nie chcia³o komentowaæ tych doniesieñ.

Rosjanie aktywni w rejonie pañstw ba³tyckich

Kilka dni temu litewskie MSZ oficjalnie protestowa³o przeciwko utrudnianiu przez rosyjskie okrêty uk³adania podwodnego kabla energetycznego w Morzu Ba³tyckim. W ubieg³ym tygodniu na fiñskich wodach terytorialnych w pobli¿u Helsinek zaobserwowano "niezidentyfikowany obiekt podwodny", a fiñski okrêt wojenny wystrzeli³ w stronê podejrzanej jednostki ostrzegawcze ³adunki g³êbinowe. Minister obrony Carl Haglund odmówi³ spekulacji na temat kraju pochodzenia zaobserwowanego obiektu, ale eksperci i media jednoznacznie wskazywali na Rosjê.

Z kolei w pa¼dzierniku zesz³ego roku szwedzkie si³y zbrojne przeprowadzi³y operacjê wywiadowcz± po informacjach o mo¿liwej obcej dzia³alno¶ci podwodnej w archipelagu sztokholmskim. Przeprowadzona na szerok± skalê akcja nie doprowadzi³a jednak do ujêcia jednostki.

Napiêcia w regionie da³y o sobie znaæ wcze¶niej w kwietniu, gdy pañstwa nordyckie - Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania i Islandia - w nietypowo stanowczym o¶wiadczeniu wprost wskaza³y dzia³alno¶æ Rosji jako przyczynê zwiêkszenia wspó³pracy w dziedzinie obronno¶ci. W odpowiedzi Moskwa okre¶li³a starania Finlandii i Szwecji o zacie¶nienie relacji z NATO jako budz±ce "szczególne zaniepokojenie".



O konflikcie na Ukrainie i polityce wspó³czesnej Rosji przeczytaj w ksi±¿kach >>

Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!