Google Doodle. Bartolomeo Cristofori uhonorowany przez Google. Kim był?

Bartolomeo Cristofori jest bohaterem najnowszego Google Doodle. Pomysłowa animacja przedstawia najważniejsze dzieło włoskiego wynalazcy - fortepian. Kim właściwie był Cristofori?
O żyjącym na przełomie XVII i XVIII w. Bartolomeo di Francesco Cristoforim wiadomo stosunkowo niewiele. W 1688 r. w wieku 33 lat muzyk został zatrudniony na dworze Ferdynanda i Kosmy Medicich we Florencji. Miał opiekować się bogatą kolekcją instrumentów muzycznych. W krótkim czasie zaczął je modyfikować.

Jak powstają Google Doodle? Poznaj człowieka, który je przygotowuje >>>

Do końca XVII w. Cristofori opracował kilka pomniejszych projektów. Jego głównym celem była jednak budowa instrumentu na bazie klawesynu - takiego, który pozwoli na zmianę dynamiki dźwięku. W tym celu skonstruował m.in. mechanizm młoteczkowy, znany z dzisiejszych fortepianów. Nowy instrument stał się znany jako pianoforte (czyli taki, na którym można grać cicho i głośno), sam jednak wynalazca miał preferować egzotyczną dość nazwę, którą można przetłumaczyć jako harfoklawikord.

Instrument Cristoforiego nie spotkał się z uznaniem ówczesnych muzyków. Mieli narzekać, że wydawany przez niego dźwięk jest zbyt słaby i matowy. Swojego obrońcę znalazł jednak w postaci Francesca Scipione, wpływowego krytyka sztuki z Werony. Protoplasta pianina zyskiwał jednak popularność stosunkowo powoli - przede wszystkim przez wysokie koszty produkcji. Dopiero po 1760 r. opracowano tańszy instrument, dostępny dla mniej zamożnych ludzi.

Dwa najstarsze projekty Cristoforiego można podziwiać dziś w muzeach w Nowym Jorku i Lipsku.