Piêæ tysiêcy ¿o³nierzy bêdzie zwalczaæ okrêty podwodne u wybrze¿y Norwegii. Du¿e æwiczenia NATO

Do 5 tys. ¿o³nierzy z 10 pañstw NATO, w tym Polski, we¼mie udzia³ w du¿ych æwiczeniach na Morzu Pó³nocnym u wybrze¿y Norwegii, podczas których æwiczone bêd± procedury zwalczania okrêtów podwodnych.

Chcesz wiedzieæ szybciej? Polub nas

G³ównym celem natowskich æwiczeñ pod kryptonimem "Dynamic Mongoose", które odbêd± siê u wybrze¿y Norwegii, jest doskonalenie procedur dotycz±cych wykrywania, ¶ledzenia i niszczenia okrêtów podwodnych oraz reagowania wobec zagro¿eñ terrorystycznych.

Rzecznik norweskiej armii przyzna³, ¿e s± one "istotne" w ¶wietle ostatnich wydarzeñ na wodach terytorialnych Finlandii i Szwecji. - Norwegia jest zale¿na od NATO. Dlatego te¿ wa¿ne jest, ¿e NATO bêdzie æwiczyæ na naszym terenie. Daje nam to mo¿liwo¶æ trenowania z naszymi najbli¿szymi sojusznikami - powiedzia³ z kolei komodor Ole Morten Sandquist, dowódca si³ norweskiej marynarki wojennej.

18 okrêtów i 5 tys. ¿o³nierzy

W natowskich manewrach we¼mie udzia³ 14 okrêtów nawodnych i 4 podwodne, w tym jeden o napêdzie atomowym (USS "Seawolf" z US Navy), ¶mig³owce i do 5 tys. ¿o³nierzy z 10 pañstw: Francji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Polski.

Æwiczenia rozpoczn± siê 4 maja i potrwaj± 10 dni.

Korwet ZOP ORP "Kaszub" na manewrach

Polsk± marynarkê w manewrach NATO bêdzie reprezentowaæ korweta ZOP ORP "Kaszub" przystosowana do dzia³ania w warunkach Morza Ba³tyckiego i Pó³nocnego z mo¿liwo¶ci± p³ywania w pokruszonym lodzie. Wspólnie z fregatami rakietowymi jednostka ta tworzy trzon polskich si³ zwalczaj±cych okrêty podwodne.

Okrêt wyszed³ w ¶rodê z Portu Wojennego w Gdyni i wzi±³ kurs na norweski port Bergen.

W zesz³ym roku w manewrach "Dynamic Mongoose" polsk± Marynarkê Wojenn± reprezentowa³a z kolei fregata rakietowa ORP "Gen. T. Ko¶ciuszko" wraz z zaokrêtowanym ¶mig³owcem SH-2G.



Rosyjska dzia³alno¶æ podwodna

W tym tygodniu na fiñskich wodach terytorialnych w pobli¿u Helsinek zaobserwowano "niezidentyfikowany obiekt podwodny", a fiñski okrêt wojenny wystrzeli³y w stronê podejrzanej jednostki ostrzegawcze ³adunki g³êbinowe. Minister obrony Carl Haglund odmówi³ spekulacji na temat kraju pochodzenia zaobserwowanego obiektu, ale eksperci i media jednoznacznie wskazywali na Rosjê.

Z kolei w pa¼dzierniku zesz³ego roku szwedzkie si³y zbrojne przeprowadzi³y operacjê wywiadowcz± po informacjach o mo¿liwej obcej dzia³alno¶ci podwodnej w archipelagu sztokholmskim. Przeprowadzona na szerok± skalê akcja nie doprowadzi³a jednak do ujêcia jednostki.

Napiêcia w regionie da³y o sobie znaæ wcze¶niej w kwietniu, gdy pañstwa nordyckie - Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania i Islandia - w nietypowo stanowczym o¶wiadczeniu wprost wskaza³y dzia³alno¶æ Rosji jako przyczynê zwiêkszenia wspó³pracy w dziedzinie obronno¶ci. W odpowiedzi Moskwa okre¶li³a starania Finlandii i Szwecji o zacie¶nienie relacji z NATO jako budz±ce "szczególne zaniepokojenie".



Chcesz wiedzieæ wiêcej i szybciej? ¦ci±gnij nasz± aplikacjê Gazeta.pl LIVE!