Prof. Chazan nie złamał prawa. Prokuratura umarza śledztwo ws. aborcji

Prof. Bogdan Chazan nie złamał prawa, gdy odmówił pacjentce wykonania aborcji, mimo medycznych wskazań. Tak zdecydowała warszawska prokuratura, która umorzyła śledztwo w tej sprawie - podaje TVP Info.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Prof. Chazan, dyrektor szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie - powołując się na klauzulę sumienia - odmówił wykonania aborcji u 38-letniej kobiety, choć były do tego wskazania medyczne ze względu na wady płodu. Kobieta zgłosiła się w 22. tygodniu ciąży, kiedy zabieg był jeszcze zgodny z prawem. Potem urodziła dziecko, które zmarło niedługo po porodzie.

W czerwcu ubiegłego roku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie "narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w związku z odmową przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży". - Śledczy uznali jednak, że prof. Chazan nie złamał prawa i umorzyli postępowanie - podaje TVP Info.

Prof. Chazan został przesłuchany dwa tygodnie temu. Śledczy przesłuchali też lekarza prowadzącego pacjentki, której prof. Chazan odmówił przeprowadzenia aborcji. Biegli przeanalizowali też, czy ciąża i zdrowie kobiety były zagrożone. To jeden z warunków dopuszczalności legalnego usunięcia ciąży. TVP Info podaje, że badania śledczych wykazały, że poród nie zagrażał życiu i zdrowiu matki.

Chazan zwolniony ze szpitala

Prof. Chazan wielokrotnie podkreślał, że gdyby klauzula sumienia nie obowiązywała, to "lekarz stałby się wykonawcą zleceń pacjentów". - Stałby się człowiekiem do wynajęcia do każdej roboty, także mokrej - ocenił.

Wcześniej, 21 lipca ubiegłego roku, prof. Chazan został zwolniony ze stanowiska dyrektora szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Otrzymał wypowiedzenie z decyzji prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W uzasadnieniu ratusz podał, że dyrektor, nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki, nie mógł powołać się na klauzulę sumienia i odmówić jej zgodnej z przepisami aborcji. Pacjentka podkreślała, że lekarz nie wskazał innej placówki, gdzie mogłaby ten zabieg wykonać, do czego był zobowiązany. Konkurs na nowego dyrektora szpitala jest w toku. Jednak prof. Chazan walczy w sądzie o powrót na stanowisko.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (641)
Prof. Chazan nie złamał prawa. Prokuratura umarza śledztwo ws. aborcji
Zaloguj się
 • loggins

  Oceniono 1 raz -1

  Nie było żadnych „medycznych wskazań” do aborcji. Medycyna nie zajmuje się zabijaniem, ale leczeniem. A biegli stwierdzili, że z medycznego punktu widzenia profesor Chazan miał rację, poród nie zagrażał życiu i zdrowiu matki.

 • m.arco

  Oceniono 1 raz -1

  Jeszcze by tego brakowało by PO niczym partia komunistyczna łamała ludzkie sumienia. To dobra wiadomość.

 • spokojny102

  Oceniono 3 razy -1

  Nie jedna PISda wie kto to ten Chazan.

 • krzysw73

  Oceniono 4 razy 0

  Teraz prof. Chazan powinien wyciągnąć sporo kasy od bufetowej i wszelkich innych tępych lewaków. Mam nadzieję, że im nie odpuści.

 • klioes

  Oceniono 2 razy 0

  Smutna wiesc 1-go Maja!
  Lecz lewactwo sie nie kaja.
  Juz zniknela wiesc w Gazecie,
  Juz sie prawdy nie dowiecie...

  Mozna smialo isc na pochod.
  Zadac, aby innych dochod
  Przypadl tym, co w swej udrece
  Maja obie lewe rece...

  Wiesc to straszna byla! Chazan
  Za nic nie zostanie skazan
  I nie bedzie oskarzony!
  Drze sie sztandar dzis czerwony...

  Wszystkie barwy luku teczy
  Ta decyzja wielce meczy.
  Prokurator to faszysta! -
  Sprawa chyba oczywista...

  Gdzie sa teraz "mysliciele",
  Co widzieli zbrodni wiele
  W tym, ze lekarz nie zabija? -
  Po pochodzie mocza ryja...

 • razb1947

  Oceniono 4 razy 0

  No to teraz bufetowa musi wypłacić wielkie odszkodowanie i przywrócić spowrotem na stanowisko dyrektora pana profesora Hazana.

 • magda-warszawianka

  Oceniono 5 razy -1

  Bardzo dobra decyzja . Teraz czekamy na honorową dymisję Gronkiewicz.

 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Nareszcie prokuratorzy mieli okazję wykazać się znajomością prawa. Sukces na skalę światową.

 • alert555

  Oceniono 5 razy 3

  W Polsce prześladuje się katolików co pokazuje sprawa prof. Chazana.

  Czas to zmienić i odwrócić role.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX