Polski tygodnik "ABC" kopiuje wygląd "Bild am Sonntag"? Tak twierdzi projektant z niemieckiej gazety [PORÓWNAJ]

Niektóre elementy nowego polskiego tygodnika "ABC" łudząco przypominają grafiki z niemieckiej gazety "Bild am Sonntag". Ich autor, projektant Saulo Santana, jest przekonany, że to nie przypadek. "Nigdy nie widziałem takiego kopiowania mojej pracy", napisał.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Tygodnik "ABC" po raz pierwszy ukazał się w połowie zeszłego tygodnia. Jest wydawany przez "Fratrię", wydawcę m.in. "W Sieci" i "Frondy". Gazeta ma tabloidowy format i - jak zauważył Santana - wiele jej elementów jest niemal identycznych z niemieckim "Bild am Sonntag".

"W ostatnich latach, podczas pracy w ponad 30 tytułach, wielokrotnie widziałem, jak stworzone przeze mnie okładki, strony i grafiki były kopiowane. Wtedy uważałem to za pochwałę. Jednak tym razem przekroczono granicę", napisał na swoim blogu Santana.

Porównaj grafiki tygodnika "ABC" i "Bild am Sonntag">>>

HTML tutorial

Jak pisze na blogu dyrektor kreatywny z firmy Axel Springer, wydawcy "Bild am Sonntag", na stworzenie grafiki i układu niemieckiej gazety poświęcił rok pracy. - Prowadziliśmy testy, pracowaliśmy nocami, aby znaleźć najlepsze rozwiązania, a oni po prostu je skopiowali - pisał Santana.

Projektant stwierdził, że czuje się okradziony. "To, co zrobili, jest niewiarygodne", czytamy na blogu. Jak podkreśla, opublikowane przez niego porównania to tylko niektóre z wielu elementów, które wyglądają niemal identycznie.

Naczelny "ABC": Podobieństw nie komentuję

Jak powiedział branżowemu portalowi prasa.info redaktor naczelny "ABC", Maciej Wośko, "projekt powstał w studiu graficznym 'ABC".

- Podobieństw nie komentuję. Każdy projekt powstaje w oparciu o wiedzę, umiejętności, inwencję, doświadczenie i pomysły projektujących - dodał.Tymczasem w reklamie "ABC": "uważaj na podróbki"

Jak zwraca uwagę inny portal branżowy, wirtualnemedia.pl, nowy polski tygodnik reklamuje się hasłem "Uważaj na podróbki". Tomasz Przybek, prezes Fratrii, wydawcy "ABC", mówił, że takie hasło podkreśla, że tygodnik był "ich pomysłem i że 'ABC' jest jedno".

Sprawę na wirtualnychmedia.pl skomentowała Anna Marucha, rzecznik prasowa Ringier Axel Spinger Polska. - Hasło "Uważaj na podróbki" w kontekście tygodnika "ABC" kojarzy się z jednym - "ABC" jest podróbką "Bild am Sonntang" - powiedziała.

Fratria wydaje kilka innych prawicowych czasopism i portali, w tym "W Sieci", "Fronda" i wPolityce.pl. O nowym tabloidowym tygodniku i jego finansowaniu pieniędzmi ze SKOK-ów pisała przed tygodniem "Gazeta Wyborcza".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (80)
Polski tygodnik "ABC" kopiuje wygląd "Bild am Sonntag"? Tak twierdzi projektant z niemieckiej gazety [PORÓWNAJ]
Zaloguj się
 • belmondo1956

  0

  Chyba ktoś tu z lekka przesadza. Podobieństwo to jeszcze nie kopiowanie.

 • beatrixnl

  0

  I to jest właśnie ta PIS-logika !!!

 • 111doradca

  0

  Całe polskie media są kopią mediów zachodnich ze wszystkimi ich wadami za to bez ich zalet.

 • antoni99

  0

  ABC Tygodnik tak zatytułuję tą gazetę. Kupiłem z ciekawości i jestem osłupiony, cena potężna np. w stosunku do Gazety Prawnej, ale to jest KICHA, szmira i tandeta. Mam drugi nr tego tygodnika , bardzo żałuje tego zakupu i na pewno więcej jej nie kupię, a negatywne opinie przekażę wszystkim znajomym ! Jeśli już coś wydajemy, wchodzimy na rynek to nie róbmy tego w tym stylu " ciekawostek- głupotek ". To poniża to czasopismo, nie wspomnę o artykułach niby ciekawostkach, plotkach a tu nic z tego szmira i tandeta powtórzę !

 • jaroslavhasek

  Oceniono 2 razy 2

  Katolicy ze SKOK-u: VII nie kradnij.

 • jacek-1111

  Oceniono 3 razy -3

  z tego powodu co wynika? lepiej zrzynać dobre wzory .,ważna treść,a ta jest ciekawa!poczytajcie a później krytykujcie.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedyś utajnione komunistyczne pachołki rozpętały aferę "Żelazo" okradając Niemców.
  Teraz utajnione komunistyczne pachołki rozpętały aferę "Szmata" okradając Niemców.
  Bo nie ma co ukrywać, że ta cała bogołojczyźniana swołocz spod znaku Rydzyka, SKOKów i półdupków karnowskich to tak naprawdę neomoczarowski beton, spady z PZPR, z tą samą mentalnością.

 • notremak

  Oceniono 4 razy 2

  Czy ABC nadaje się przynajmniej do WC? Próbował ktoś?

 • vladcs

  Oceniono 4 razy -4

  Oho, wraże medium to od razu trzeba obsmarować! Towarzyszu funkcjonariuszu, wrzućcie coś co się źle kojarzy! Niech się g..no przyczepi.
  Podobnie wygląda połowa brukowców. Napis na czerwonym tle? A Fakt ma inne? Superak ma inne? Serio...
  Pieniądze ze SKOK-ów to też jakieś przestępstwo, rozumiem?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX