Borys Budka będzie nowym ministrem sprawiedliwości

Borys Budka ma zostać nowym ministrem sprawiedliwości. - Jeszcze dziś wystąpię z wnioskiem do prezydenta Bronisława Komorowskiego o powołanie nowego ministra - powiedziała Ewa Kopacz. Poprzednik Borysa Budki, Cezary Grabarczyk, ma zostać dziś odwołany.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Borys Budka jest prawnikiem, samorządowcem i posłem na Sejm VII kadencji. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim. Ma również doktorat z ekonomii.

Kopacz o atutach Borysa Budki

- Po pierwsze: postawiłam na staranne wykształcenie prawnicze, połączone z praktyką w zawodzie. Po drugie: doświadczenie w działalności publicznej. Atutem nowego ministra jest zarówno jego doświadczenie, jak i młodość - tłumaczyła Kopacz kryteria wyboru Borysa Budki.

Przed nowym ministrem stoją poważne zadania, związane ze zobowiązaniami, które złożyłam w trakcie swojego exposé - mówiła Kopacz.

Dymisja Grabarczyka

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział wcześniej, że jeszcze dziś odwoła ze stanowiska ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka.

- W uzgodnieniu z kancelarią pani premier jeszcze dziś po powrocie do Warszawy będzie miało miejsce przyjęcie dymisji ministra Grabarczyka. To będzie dosyć późno, bo wracam dosyć późno z mojej podróży po Pomorzu Zachodnim. Chciałbym to załatwić dziś, ze względu na to, że jutro zaczyna się majówka" - powiedział dziennikarzom w Drawsku Pomorskim prezydent.

Zgodnie z konstytucją prezydent formalnie odwołuje i powołuje ministrów.Afera z pozwoleniem na broń

Wczoraj wieczorem premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję Grabarczyka. Minister napisał w oświadczeniu, że jego rezygnacja ze stanowiska "leży w interesie państwa i wymiaru sprawiedliwości", bo "nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję ministra sprawiedliwości".

Sprawa ma związek ze śledztwem ws. nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów. Śledztwo prowadzi prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim, Grabarczyk został w nim przesłuchany jako świadek.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (214)
Borys Budka będzie nowym ministrem sprawiedliwości
Zaloguj się
 • Mieczysław Bujek

  0

  Brawo Pani Premier więcej takich decyzji, a może grono wzajemnej adoracji zrozumie że najwyższy czas wziąć się do pracy,a nie załatwiać własne interesy będąc na posadce państwowej.

 • heepurian

  0

  Ciekawe czy i jak będzie wyjaśniał kwestię odebrania śledztwa prokuratorowi, który chciał postawić zarzuty Grabarczykowi?

 • cleryka

  0

  Poczekamy,zobaczymy!

 • massalezia_furfur

  0

  Fajnie. 31-letnia kobieta jest za młoda, by być prezesem ZUS, ale 37-letni mężczyzna ma wystarczające doświadczenie życiowe, by zostać ministrem sprawiedliwości. Co za szopka.

 • the-heretic

  0

  wolna-polska.pl/wiadomosci/kazdy-kto-wierzy-w-autentycznosc-wyborow-demokratycznych-powinien-leczyc-sie-na-glowe-2015-04

 • the-heretic

  0

  pobudka juz czas na zmiany i przepedzenie tych zdrajcow Polskosci , ukraincow , niemcow i us-manow.
  Dbaja tylko o interesy obcych i wylacznie swoje a Narod Polski maja w tyle gdzie im smrod z de wylatuje. Bezrobocie ogromne mimo ze ponad 3 miliony wyjechalo za chlebem. A te smiecie tylko o ukrainie i wspieraniu banderowskie bydlo.

 • the-heretic

  0

  poBudka chce byc sprawiedliwym ?
  to nich zajmie sie tymi co po-pieraja banderowska swolocz na Ukrainie,,, a takich w "polskich"wladzach na uslugach obcego panstwa z za oceanu nie brakuje.

 • rudi46

  0

  Niewiem w jaka strone to jest uklon ale nastepnym ministrem zostanie na pewno Ojciec Rydzyk

 • kreciarobota59

  Oceniono 1 raz 1

  W 3-RP wymiar Niesprawiedliwości nie ma nic wspólnego z SPRAWIEDLIWOSCIA,co udawadnia codzienne Życie,Afery,Machloje,Komornicy rabuja obywateli bez żadnej kontrolu mamy rzady okupantów którzy coraz wyzszymi podatkami doprowadzają polaków do śmierci fizycznej I Ekonomicznej.Ten system jest stworzony na Rabunek, te ich stwór niby Państwo wszelkie dochody pozwala wyprowadzac z Polski.Obcy biznes wyprowadza z polski rocznie ponad 500-miliardów złotych.Polacy nie maja swych banków ,handle ,zakładów ,są tylko obce montownie. plecam artykół;wolna-polska.pl/wiadomosci/kazdy-kto-wierzy-w-autentycznosc-wyborow-demokratycznych-powinien-leczyc-sie-na-glowe-2015-04

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX