Cezary Grabarczyk podał się do dymisji. A prof. Płatek pyta: On wyleciał za broń, Nowak za zegarek, a Kamiński, co się Pinochetowi w pas kłaniał?

Dymisja Cezarego Grabarczyka wywołała liczne komentarze na temat uczciwości klasy politycznej. Głos zabrała również prawniczka prof. Monika Płatek, która zauważyła, że mimo kontrowersji do grona najbliższych współpracowników premier Kopacz zalicza się Michał Kamiński.
"O co tu chodzi? Minister Nowak wyleciał za zegarek, Minister Grabarczyk za broń, a Michał Kamiński, co się Pinochetowi w pas kłaniał i był za pierwszego u Kaczyńskiego, i zegarka ponoć też nie rozliczył, nadal może dla rządu w ministerialnych lampasach pracować? Dlaczego?" - napisała na swojej facebookowej stronie prof. Płatek.

Zatajone zegarki

Ostatnio o kontrowersjach wokół Kamińskiego pisał "Fakt", który podał, że w 2010 roku polityk nosił zegarek wart 30 tys. zł. Nie pojawił się jednak w oświadczeniu majątkowym, które Kamiński składał jako europoseł. - Sprzedałem go przed złożeniem oświadczenia - odpowiadał.

Zegarek zauważono na zdjęciu z grudnia 2010 roku. Doradca premier Kopacz twierdzi, że zegarek kupił okazyjnie i jeszcze w tym samym miesiącu sprzedał, przed złożeniem oświadczenia. Jednak jak zauważają dziennikarze "Faktu", w oświadczeniu nie została też umieszczona kwota odpowiadająca wartości zegarka, a tylko uposażenie europosła. Sprawą zajmuje się CBA.Sławomira Nowaka sprawa zatajenia zegarka w oświadczeniach majątkowym kosztowała 20 tys. zł grzywny i mandat poselski, który złożył po tym, jak sąd wydał w sprawie wyrok skazujący.

Były minister złożył również rezygnację z członkostwa w klubie parlamentarnym PO. Z partii odszedł po ujawnieniu tzw. afery taśmowej, gdzie nagrana została m.in. jego rozmowa z byłym wiceministrem finansów i byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej Andrzejem Parafianowiczem.

Kamiński blisko Kopacz

Na początku lutego doszło do przetasowań w najbliższym otoczeniu premier Kopacz. Rzeczniczką rządu została Małgorzata Kidawa-Błońska, szefem doradców politycznych - Jacek Rostowski, szefem gabinetu politycznego - Marcin Kierwiński, a sekretarzem stanu w KPRM, nadzorującym prace Centrum Informacyjnego Rządu, został właśnie Kamiński.

- Wiem, że to polityk lubiany przez dziennikarzy i innych polityków, więc sporo mu się wybacza, ale pamiętam wypowiedzi Michała Kamińskiego homofobiczne czy ocierające się o antysemityzm, gdy był posłem z Podlasia. To powinno eliminować z pewnych kręgów, a za taki uważam PO. Okazuje się, że nie - mówił w "Poranku Radia TOK FM" Marcin Dzierżanowski z "Wprost", komentując przejście byłego spin doktora PiS do kancelarii premiera. - Pytanie, kiedy w tym rządzie zawita Roman Giertych - dodał.

"Pedały", Pinochet i Jedwabne

O czym właściwie mowa? Największą karierę robi telewizyjny komentarz Kamińskiego, wówczas rzecznika Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, w temacie kampanii prezydenckiej Aleksandra Kwaśniewskiego. - Pedalskie stowarzyszenia udzieliły mu jednoznacznego poparcia - stwierdził. - A jak mam mówić, przecież to pedały? - dziwił się, dopytywany.Kamiński swą przygodę z polityką zaczynał w Narodowym Odrodzeniu Polski. Potem działał w ZChN i PiS. Co ciekawe, w 1995 pracował w komitecie wyborczym Hanny Gronkiewicz-Waltz, dziś wiceszefowej PO, podczas wyborów prezydenckich. W 1999 roku Kamiński wziął udział wraz z Tomaszem Wołkiem i Markiem Jurkiem w pamiętnym spotkaniu z Augustem Pinochetem, wręczając argentyńskiemu dyktatorowi ryngraf z Matką Boską. Później za to przepraszał, tłumacząc, że nie znał całej prawdy o Pinochecie.

W 2009 roku brytyjskie media zarzuciły ówczesnemu europosłowi antysemityzm. Kamiński podczas spotkania w Jedwabnem w 2001 roku miał nawoływać do napisania otwartego listu przeciwnego przeproszeniu Żydów i wyrażeniu skruchy z powodu mordu, dopóki dogłębne dochodzenie nie wyjaśni jego okoliczności. Kamiński wszystkiemu zaprzeczał, tłumacząc, że protestował jedynie przed obarczaniem całego polskiego narodu odpowiedzialnością za Holocaust.

W latach 2004-2007 zasiadał w Parlamencie Europejskim z ramienia PiS. Później odpowiadał za politykę medialną w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku jeszcze raz dostał się do PE. Tej sztuki nie udało mu się powtórzyć w 2014 roku - Kamiński był już wtedy kandydatem Platformy Obywatelskiej.Więcej o:
Komentarze (68)
Cezary Grabarczyk podał się do dymisji. A prof. Płatek pyta: On wyleciał za broń, Nowak za zegarek, a Kamiński, co się Pinochetowi w pas kłaniał?
Zaloguj się
 • kontest_two

  0

  Szanowni gimnazjaliści z gw. Pinochet był w Chile. Chile to nie to samo co Argentyna. Ja wiem, że to daleko i z naszej perspektywy różnica nieduża ale to tak samo jakby ktoś w Ameryce napisał: "Jaruzelski - czeski dyktator komunistyczny, który ma na rękach krew przelaną w Budapeszcie w 56 roku".

 • kontest_two

  Oceniono 1 raz -1

  Droga pani Płatek (daruję sobie tytuł profesora za tę wypowiedź na poziomie gimnazjalistki ). Nie jestem fanem Misia-Chorągiewki Kamińskiego, ale to, co zrobili Nowak i Grabarczyk to było złamanie prawa, na to są paragrafy. To, co zrobił Kamiński, penalizowane nie jest. To, co on zrobił może co najwyżej podlegać ocenom moralnym. Jako czynny polityk Kamiński liczył się także z oceną swojego czynu przez wyborców przy urnie.Dziwi mnie za to co innego: dlaczego pani, jako (podobno) prawnik, nie pyta, czy Grabarczykowi cofnięto pozwolenie na broń, skoro zostało wydane w sposób niezgodny z prawem.

 • filan_trop

  Oceniono 1 raz 1

  Jest to chodzacy smiec prostytutka polityczna,jak wielu w Pełoskiej złodziejskiej mafii.

 • olecki11

  Oceniono 2 razy 2

  neofita kamiński to najgorsza menda polskiej polityki

 • malinadze

  Oceniono 1 raz 1

  Oj tam. Szechterowki za gloryfikacje jaruzela i kiszczaka jakoś nikt nie zamyka.

 • uzdek98

  Oceniono 3 razy 1

  to ze mariusz 'szczur' kaminski klanial sie faszyscie w pas to nic ... ale on sie klanial odwrocony do niego plecami...

 • blski

  Oceniono 2 razy 2

  Kaminski tlumaczyl sie, ze nie wiedzial o tym, ze Pinochet byl przestepca, piszacy artykul wykazal sie nielepsza wiedza o tym dyktatorze.

 • jaroslavhasek

  Oceniono 4 razy 4

  Jakby tak na tych 460 spadł deszcz meteorytów, to ilu uczciwych trafi?

 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 8 razy -4

  Lewicująca babchłop może umoralniać tylko niedorozwojów sekty GW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX