W piątek zjesz kiełbaskę z grilla i nie zgrzeszysz. Biskupi udzielili dyspensy na 1 maja

Dyspensa na 1 maja. Konferencja Episkopatu Polski udzieliła dyspensy od piątkowego postu i ogłosiła, że tego dnia katolicy mogą zjeść mięso, nie łamiąc w ten sposób obowiązku unikania pokarmów mięsnych. Powinni jednak pomodlić się w intencjach ważnych dla Kościoła.

Polub i bądź na bieżąco!

Biskupi polscy udzielili w tym roku ogólnokrajowej dyspensy od piątkowego postu na 1 maja. Katolicy mogą więc zjeść kiełbaskę czy karkówkę z grilla, nie łamiąc zasady powstrzymywania się od jedzenia pokarmów mięsnych w każdy piątek. Na ten dzień tygodnia przypada bowiem w tym roku początek długiego weekendu majowego.

Skąd taka decyzja? - Bierze się to ze względów praktycznych - sugeruje rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński. - Już wcześniej zdarzało się, że piątek przypadał w trakcie długiego weekendu i wiadomo było, że warto w tym dniu udzielić dyspensy. Jest to czas wspólnego świętowania rodzinnego, które bardzo często przyjmuje formę grillowania. Dla wielu osób tworzyło to kłopotliwy dylemat - tłumaczy w rozmowie z Gazeta.pl.

Dyspensa od piątkowego postu była udzielana już wcześniej przez poszczególne archidiecezje. Z takich samych powodów odchodzono na przykład od postu, jeśli w piątek wypadał 31 grudnia.

"Po jednej stronie Wisły można było zjeść kiełbasę..."

- Nasza diecezja już w zeszłym roku zrobiła taką dyspensę - mówi Śliwiński. - Była to akurat głośna sprawa, bo diecezja warszawsko-praska dyspensy nie udzieliła. Wychodziło na to, że po jednej stronie Wisły można było zjeść kiełbasę, a po drugiej już nie. W tym roku episkopat kierował się takim samym względem praktycznym, również po to, żeby nie było tego typu sytuacji - stwierdza.

O udzieleniu ogólnopolskiej dyspensy biskupi zdecydowali podczas 368. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, mając na względzie "wyjątkową sytuację i kierując się dobrem duszpasterskim wiernych".

Piątkowa pokuta, która dla katolików bierze się ze wspomnienia dnia śmierci Chrystusa, zostanie jednak zachowana. Zamiast wstrzymywania się od mięsa sugerowana jest modlitwa.

- Proszę pamiętać o tym, że dyspensa polega na tym, że praktyka pokutna jest zachowana, tylko jest zamieniona - tłumaczy Śliwiński. - Zamiast postu sugerowane jest inne dzieło miłosierdzia. Może to być modlitwa w intencjach Ojca Świętego, czyli intencjach ważnych dla Kościoła.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (215)
W piątek zjesz kiełbaskę z grilla i nie zgrzeszysz. Biskupi udzielili dyspensy na 1 maja
Zaloguj się
 • zerozer52

  0

  Sołtysowa zrobiła łaskę.

 • mrarm

  0

  BOŻE! dziękuje!

  Ile to będzie kosztowało? Ta decyzja? Pewnie słono..

 • Sebek Ukryte

  0

  Ludzie ile tu szczekania... Nie podoba się KK to wierzyć w coś innego albo wcale. Kto wam karze, kto wam broni?
  Te wszystkie komentarze, są bez sensu i tylko pokazują jak ludzie waszego pokroju podbijają sobie ego na ataku na KK. Śmieszne i żałosne.
  Jak ktoś nieznaczący coś mówi to mam to w głębokim poważaniu, jak was kościół nie obchodzi to po co szczekacie?

 • bingola

  Oceniono 2 razy 2

  Ogólnopolska dyspensa? I co na to biskup Hoser? On nigdy na takie zberezeństwa nie pozwalał

 • pedr-o

  Oceniono 2 razy 2

  "Dla wielu osób tworzyło to kłopotliwy dylemat" :))) A to dobre ;-)

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Mógłby też patriarcha moskiewski taka dyspensę walnąć swoim na Dień Pabiedy. Ale Wowka Groźny musiałby na ten jeden dzień zdjąć embargo na polską kiełbasę. Może...? On bardzo szanuje swojego patriarchę, to przecie generał-major KGB, wyższy stopniem, zwierzchnik...

 • zyks

  Oceniono 3 razy 3

  Co za poczciwe chłopaki, te biskupy! Alleluja i do przodu po kiełbasę do Biedrony !

 • aria_pura

  Oceniono 3 razy 3

  A ja epidiaskopowi zrobię wredny numer i kiełbasy nie zjem, bo jestem wege. Poza tym nie znoszę jedzenia z grilla. I co teraz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX