Chrabota: Polska ma po pachy prawicy. Potrzebuje lewicy jak powietrza. Mówię to jako konserwatysta

"Polska ma po pachy prawicy. Potrzebuje lewicy. Potrzebuje jak powietrza" - pisze w "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota. I ubolewa, że lewa strona sceny politycznej to "mozaika żartu i żenady, dziwactw i marketingu".
"Polska potrzebuje lewicy. Potrzebuje jak powietrza" - pisze w weekendowym dodatku do "Rzeczpospolitej" jej naczelny Bogusław Chrabota. Zaznacza, że "ma odwagę" napisać to jako konserwatysta, w konserwatywnym dzienniku.

Lewica popada w dziwactwa?

"Polska ma po pachy prawicy. Tej prawdziwej i tej, która stroi się w jej szatki" - zaznacza publicysta. Wyjaśnia, że schlebianie Kościołowi, szermowanie patriotyzmem i deklarowanie chrześcijańskich wartości to za mało, by nazywać się prawicą. Bo wszystko to bywa parawanem dla demagogii i braku szacunku dla elementarnych wartości konserwatystów: wolności i własności.

Wszystko to zdaniem Chraboty bije w lewicę, która traci elektorat na rzecz socjalnej prawicy i "popada w dziwactwa" - przez które, jak można zrozumieć, publicysta rozumie kwestie światopoglądowe. "Polska lewica to z małymi wyjątkami mozaika żartu i żenady, dziwactw i marketingu, autentycznej wrażliwości społecznej i skazującej na wieczne porażki nieautentyczności. Nic dziwnego, że jest obiektem kpin" - zaznacza.

Chrabota podsumowuje, że w politycznej debacie niezbędna jest debata lewicy z prawicą. "Do polskiego i europejskiego sporu potrzebna jest uczciwa i twórcza lewica" - kwituje.

Cały felieton w najnowszym "Plus Minus", dodatku do "Rzeczpospolitej".

Więcej o:
Komentarze (48)
Chrabota: Polska ma po pachy prawicy. Potrzebuje lewicy jak powietrza. Mówię to jako konserwatysta
Zaloguj się
 • michnikredgestapo

  0

  Ten koles to nie konserwatysta. Prawica to powinien byc KORWiN, Centrum to PO a lewica PiS. Reszta pownna mieszkac w Rosji, w Zimbabwe albo na Kubie.

 • zyks

  Oceniono 3 razy -3

  Chrabota tęskni. A ja dziękuję, obejdę się.

 • szmul.bender

  Oceniono 3 razy -3

  po co nam lewica jak mamy lewactwo ?

 • plorg

  Oceniono 9 razy -5

  W tej popierd....j dzisiejszej rzeczywistości wszystko stoi na głowie! W kraju w którym nie ma prawicy od prawie 80 lat, jakiś ćwierć inteligent postawiony na stanowisku redaktora naczelnego rzekomo konserwatywno-liberalnego dziennika, utyskuje że w brakuje lewicy. W kraju w którym codziennie lewizna wylewa się wszystkimi otworami. W tej poj...j rzeczywistości nawet Adolfa przemianowano na skrajnego prawicowca. Aż dziwne, że tow. Uljanowa nie nazywa się jeszcze prawicowcem, ale myślę że jeszcze wszystko przed nami. Jak dobrze pójdzie to nawet i Mao ochrzczony zostanie prawicowcem, a redakcyjna lewizna będzie wylewać krokodyle łzy: "gdzie lewica no gdzie"!

 • plorg

  Oceniono 5 razy -5

  "Polska ma po pachy prawicy."

  A gdzie pan naczelny ją widział?

 • faustxyz

  Oceniono 12 razy 6

  Pewnie, że potrzebuje. Tylko jak Chrabota widzi tę swoją wymarzoną lewicę...
  "dziwactwa" - przez które, jak można zrozumieć, publicysta rozumie kwestie światopoglądowe", no i tu klops czyli on życzyłby sobie lewicy na modłę PZPR, bo dla komuchów ekologia, prawa kobiet, lgbt tyle znaczyły co dla pisuaru, tyle że PZPR cichaczem właził w tyłek kk, a pisuar z przytupem i pieśnią na mordkach. No i te "dziwactwa" to wcale nie wyróżnik lewicy, chyba że dla Chraboty lewicowy jest Cameron, Obama i większość rządzących w najbardziej cywilizowanych krajach. To po prostu prawa człowieka XXI w., a sprawy ekologii to priorytet, wystarczy nie być ślepym i mieć wszystkie inne zmysły.

 • adambielski

  Oceniono 12 razy 4

  Jest-li gdzieś taki kraj, który ma tak śliczny sojusz d... z batem, jak nasz naród z POPiS-em?

 • ziutka333

  Oceniono 9 razy 3

  Może i potrzebuje lewicy ale nie takiej jaką przedstawia Blondi. Wiadomo długie włosy -rozum krótki. A Miller kiedyś przedstawiano go jako kanclerza dzisiaj to chyba starość albo w dekiel go coś gniecie

 • antropoid

  Oceniono 18 razy 10

  "Polska ma po pachy prawicy."
  ________________________

  ŚWIĘTE SŁOWA.
  Prawicy i to beznadziejnej jest tu nawet powyżej uszu.
  Lewicy właściwie nie ma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX