Żakowski: W Anglii, Francji i Niemczech szukają oszustów z HSBC. A w Polsce? Kraina deszczowców

?Od kiedy wyciekły dane klientów HSBC i wyszło na jaw, że specjalizuje się on w pomaganiu oszustom podatkowym, służby skarbowe w Anglii, Francji, Niemczech i wielu innych krajów prowadzą intensywne i spektakularne śledztwa? - pisze Jacek Żakowski w serwisie Polityka.pl. W Polsce jest inaczej - zauważa.
"Gazeta Wyborcza" pisze o Polakach mających konta w szwajcarskim banku HSBC Private Banking. "Od kiedy wyciekły dane jego klientów i wyszło na jaw, że specjalizuje się on w pomaganiu oszustom podatkowym, służby skarbowe w Anglii, Francji, Niemczech i wielu innych krajów prowadzą intensywne i spektakularne śledztwa" - zauważa na swoim blogu w serwisie Polityka.pl Jacek Żakowski.

"W Anglii nie jest, we Francji nie jest, w Niemczech nie jest. A w Polsce jest"

Publicysta podkreśla, że akcja europejskich urzędów skarbowych jest na tyle szeroko zakrojona, że niektórzy sami zgłaszają się i płacą zaległe podatki. "Strach pada na oszustów i potencjalnych oszustów, więc skłonność bogaczy (bo to jest usługa tylko dla bogaczy) do oszukiwania własnego kraju maleje" - wskazuje Żakowski.

"W Polsce tak to nie działa. Polscy urzędnicy nie chcą nawet ujawnić dziennikarzom, czy Polska choćby wystąpiła do Francji o informacje na temat polskich obywateli korzystających z usług HSBC Private Banking. Podobno jest to tajemnica skarbowa. W Anglii nie jest, we Francji nie jest, w Niemczech nie jest. A w Polsce jest" - ubolewa publicysta.

"Organy nieścigania i instytucje niekontroli"

Żakowski pisze, że na Zachodzie walka z oszustami jest demonstracyjna, "by obywatele płacący podatki wierzyli, że państwo wszystkich rozlicza sprawiedliwie". W Polsce jest wręcz przeciwnie. Zdaniem publicysty okazuje się ona "krainą deszczowców", gdzie wszystko jest ogromnie tajemnicze ze względu na rzekomy "interes publiczny".

"Są takie sprawy, w których organy ścigania skądś wiedzą, że mają być organami nieścigania, a instytucje kontroli wiedzą, że mają być instytucjami niekontroli. I wiedzą to tak dobrze, że nawet kiedy zadziała kontrolna funkcja czwartej władzy, uparcie i w sposób niezwykle zdyscyplinowany, konsekwentny oraz ostentacyjny trwają w woli 'niewiedzenia'" - kwituje Żakowski.

Cały wpis w serwisie Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (57)
Żakowski: W Anglii, Francji i Niemczech szukają oszustów z HSBC. A w Polsce? Kraina deszczowców
Zaloguj się
 • Bogusław Dobos

  0

  Mości Żakowski !
  Wiele przebaczyć można publicyście, ale grzechu naiwności nie.
  Panie redaktorze, jeżeli urzędujący prezydent a zarazem kandydat na prezydenta, jednym z naczelnych haseł swojej kampanii czyni zasadę <<rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika>> to tylko ostatnią naiwną dziwić może fakt, że polskie władze skarbowe skrywają dane tych, którzy działają na swoją - podatnika przecież - korzyść. Lepiej przecież pozostawić pieniądze we własnej kieszeni /zwłaszcza gdy są to duże pieniądze/ niż oddawać je temu wrednemu fiskusowi.
  Ma Pan wątpliwości ? Prezydent bul-Komorowski na korzyść podatnika rozstrzygnąć je każe.

 • 104i9

  Oceniono 7 razy 5

  Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita”, kontrola skarbowa opublikowała raport z którego wynika, że azjatyccy przedsiębiorcy wywożą z Polski fortunę. Choć ich obroty wynoszą prawie 2 mld złotych, odprowadzają do budżetu zaledwie promil ze swoich zysków.

  Skarbówka wzięła pod lupę blisko 183 spółki działające na terenie podwarszawskiej Wólki Kosowskiej, gdzie znajduje się ogromne centrum handlowe. Obroty tych firm wyniosły w ubiegłym roku blisko 2 mld zł, tymczasem z tytułu podatku VAT do polskiego budżetu wpłacono jedynie 490 tys. zł, a więc tylko 0,09 promila całości.

  Polskie firmy notujące podobne zyski najczęściej muszą zapłacić 1-2 proc. ze swojego obrotu. Tymczasem jedna z kontrolowanych firm mimo, że w ciągu 5 lat zanotowała 500 mln zł zysku, zapłaciła z tytułu VAT zaledwie 500 zł.

  Pieniądze mają być najczęściej wywożone w plastikowych torbach, głównie do Chin i Wietnamu. Kontrola centrum w Wólce Kosowskiej jest utrudniona, bowiem jest ono swoistym państwem w państwie.

  na podstawie: forsal.pl, rp.pl

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 6 razy 4

  Polska skarbówka jest biegła w karaniu za brak paragonu za xero za 50 gr. A przy dużych sprawach można niebezpiecznie wdepnąć w g, po co to komu, chce spokojnie pracować

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 2 razy 2

  Polska to chory kraj smiertelnie zarazony glupota. Glupota rzadzacych.
  ________________________________

  Nie warto umierac... za polskich politykow:
  www.youtube.com/watch?v=M4zNWhPt2jQ

 • almagus

  Oceniono 3 razy 3

  --- Kuźwa, konkurs piękności i stukniętych gości.
  Dam wam obywatele, sobie i palcie ziele.

  Nazwa piwo nieprawdziwą.

  Żona patrzy krzywo, gdy piję jedno piwo.
  Gdy chcesz być żyw, to nie pij tych piw!
  Piwo pełne żółci, życie wątroby skróci.
  Browar niszowy, szybki, bez chmielu większe zyski.
  Moda na picie piwa, nie każdy ją przeżywa.
  A wszystko przez pazernych, urzędników odźwiernych.
  Kto dba o jakość żywności, jak tyle kasy u gości?
  We wieczory i ranki, mam ciągłe połajanki.
  I lekarz, i wątroba, pijesz, to masz zajoba.
  Żółć bydlęca cię zżera. Złodziej życie zabiera.

  2015-04-28 almagus
  almagus.blox.pl/html

 • faustxyz

  Oceniono 9 razy 9

  "Są takie sprawy, w których organy ścigania skądś wiedzą, że mają być organami nieścigania, a instytucje kontroli wiedzą, że mają być instytucjami niekontroli" nic dodać, taki kraj. Jeszcze przez jakieś 50 lat, to wersja optymistyczna.

 • notremak

  Oceniono 13 razy 13

  Sami siebie będą poszukiwać?

 • ad2009

  Oceniono 13 razy 9

  Zdziwiony publicysta?
  Wczoraj sie urodzil?
  Nie wie gdzie żyje?
  Żyje w wolnym kraju, gdzie niektórym wolno wszystko, w tzw. "państwie prawa", gdzie przestępca ma większe prawa od poszkodowanego.
  Idź już, redaktorku, na emeryturę, bo nie wiesz, co się dookoła dzieje

 • borsuk07

  Oceniono 12 razy 12

  najpierw musza sprawdzić kto tam jest. Nie daj Boże polityk / wiadomo z jakiej partii / lub osoba popierająca tj. robiąca wpłaty na fundusz wyborczy ! ! MAMY DEMOKRACJE ale MŁODĄ , WYBIÓRCZĄ, małorolną ;-) i tendencjach dyktatorskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX